رمانتیک

دوستی و محبت

ویژگیهای جغرافیایی شهرستان نیکشهر

 

ويژگيهاى جغرافيايى شهرستان نيكشهر

 

   مساحت: شهرستان نيكشهر حدود 23930 كيلومترمربع مساحت دارد و حدود 1/45درصد از مساحت كل كشور را شامل مى‏شود.

 

 جمعيت: جمعيت آن بر اساس آخرين سرشمارى 148901 نفر و تراكم نسبى آن 7/2نفر در هر كيلومترمربع است.

 

 حدود: اين شهرستان از شمال به شهرستان ايرانشهر، از جنوب به شهرستان چابهار، از غرب به استان كرمان، از شرق به شهرستان سرباز محدود مى‏شود.

 

 مركز شهرستان:  مركز شهرستان نيكشهر شهر نيكشهر است كه ارتفاع آن از سطح دريا 510 متر مى‏باشد. در 60 درجه و13دقیقه طول شرقى و 26 درجه و14 دقیقه عرض شمالى واقع است. فاصله زمينى آن تا مركز استان 653 كيلومتر و تا تهران 1942 كيلومتر است و فاصله هوايى آن تا تهران 1346 كيلومتر مى‏باشد.

 

 رودهاى مهم:  كاجو - نيكشهر(كهير)- فنوج

 

 آب و هوا:  آب و هواى شهرستان نيكشهر در تابستان گرم و خشك و در زمستان معتدل است و بادهاى باران‏ آور موسمى در فصل تابستان و بادهاى باران ‏آور غربى (مديترانه‏ اى) در فصل زمستان در اين منطقه موجب ريزش پراكنده باران مى‏شوند. درجه حرارت متوسط شهر نيكشهر در سال 1375 و ميزان بارندگى ساليانه آن به ترتيب 23/5درجه و 103/5ميلى‏متر بوده است.

 

 تقسيمات كشورى:  شهرستان نيكشهر داراى 3 شهر (نيكشهر - قَصْرْقَنْد – فَنوجْ) و 5 بخش (مركزى - بنت - لاشار - فنوج – قصرقند) و 16 دهستان است .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 22:37  توسط عبد الاحد  | 

ویژگیهای جمعیتی استان سیستان و بلوچستان

 

 

ویژگیهای جمعیتی سال 1382 استان سیستان وبلوچستان

 

 

     جمعيت استان سيستان وبلوچستان در دهه 65-1355 با نرخ رشد متوسط ساليانه معادل 06/6 درصد يكي از سريعترين نرخهاي رشد در دهه مذكور در بين استانهاي كشور بوده است علت آن را مي توان متفاوت بودن ويژگي هاي قومي و فرهنگي مردم اين سرزمين با ساير استانهاي كشورعنوان نمود . جمعيت استان با نرخ رشد متوسط ساليانه 7/3 درصد از رقم 000/200/1 نفر در سال 1365 به رقم 000/722/1 نفر در سال 1375 رسيده است كه اين رقم 8/2 درصد جمعيت كل كشور را به خود اختصاص مي داده است البته تراكم نسبي جمعيتي استان براساس سرشماري سال 1365 رقمي معادل 6/6 نفر در هركيلومتر مربع را نشان داده كه در سال 1375 تراكم جمعيتي استان به 1/9 نفر در هر كيلومتر مربع رسيده است اين مسئله استان را در زمرة كم تراكمترين استانهاي كشور جاي داده و درسال 1382 به رقم 9/11 نفر در هركيلومتر مربع ارتقاء يافته است .

   البته با توجه به نرخ متوسط رشد ده ساله جمعيت طي سالهاي (65 تا 75 ) در سطح ملي كه ميانگين كشوري را نشان مي دهد در مقايسه با مناطق شهري استان سيستان و بلوچستان معادل 8/1 درصد از ميانگين كشوري بيشتر بوده و همچنين در مناطق روستايي اين نرخ معادل 4/2 درصداز نرم كشوري بيشتر بوده است . براساس آمار  1382 جمعيت كل استان برابر 000 /219/2 نفر مي باشدكه جمعيت شهرنشين 3/48 درصد آن را تشكيل مي دهد اين موضوع با توجه به نرم هاي كشوري كه بطور متوسط جمعيت شهرنشين در كشور را 8/64 درصد نشان مي دهد رقم بسيار پاييني مي باشد .

 

جمعيت استان به تفکيک جنس و سن

 

استان سيستان و بلوچستان با جمعيتي معادل 000/219/2 نفر براساس برآورد آماري سال 82 با نرخ رشد 25/2 درصد بالاترين درصد مواليد را درسطح كشور به خود اختصاص داده است . برآورد آماري سال 82 نشان مي دهد كه از 5/36درصد جمعيت جوان بين سنين 29-15ساله 6/18 درصد جمعيت زنان ودختران و 9/17 درصد جمعيت مردان وپسران مي باشند .

 

رتبه استان در کشور از نظر جمعيت

 

استان سيستان وبلوچستان با دارا بودن 1/3 درصد از جمعيت كل كشور رتبه دهم كشوري را به خود اختصاص داده است اين در حالي است كه استان تهران با 7/17 درصد از جمعيت كل كشور رتبه اول را داراست.

 

تعداد شهرستان استان

 

شهرستانهاي استان سيستان و بلوچستان عبارتند از : زاهدان ـ زابل ـ خاش ـ سراوان ـ ايرانشهر ـ نيكشهرـ سرباز و چابهار كه شهرستان زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان مي باشد. 8 شهرستان استان سيستان و بلوچستان مجموعاً شامل 36 بخش و 31 شهر و 98 دهستان مي باشد و تعداد كل آباديهاي داراي سكنه استان 6038 پارچه آبادي است .

 

رتبه استان در کشور از نظر وسعت

 

استان سيستان و بلوچستان با مساحت 502/187 كيلومتر مربع پهناورترين استان بوده و 4/11 درصد از مساحت كل كشور را در بر مي گيرد حدود 1100كيلومتر مرزخاكي با دو كشور پاكستان و افغانستان و حدود 300 كيلومتر مرز آبي در كرانه هاي شمالي درياي عمان يكي از استانهاي مرزي داراي موقعيت استراتژيكي مي باشد. همچنين اين موقعيت ، استان را به لحاظ اقتصادي در شرايط ويژه اي قرارداده است. اين استان از لحاظ اقليم شناسي منطقه اي بياباني و نيمه بياباني با آب و هواي گرم وخشك است.

 

وضعيت فعاليت جوانان استان

 

براساس آمار سال 1382 ميزان اشتغال در سطح استان 8/80 درصد در مقايسه با ميانگين كشوري با رقم 9/7 درصد كمتر از جايگاه متوسط ملي قرار گرفته و كمترين درصد اشتغال را در سطح كشور اين استان به خود اختصاص داده است . همچنين در زمينه بيكاري اين استان با 2/19 درصد نرخ بيكاري با اختلاف 9/7 درصد با ميانگين متوسط كشوري بالاترين درصد بيكاري را به خود اختصاص داده است .

 

وضعيت تاهل جوانان استان

 

استان سيستان و بلوچستان در سال 1382 با 13981 ازدواج از 681034 مورد در سطح كشور و طلاقهاي ثبت شده 560 در استان با 72359 در سطح كشور در سطح متوسط كشوري واقع گرديده است .

 

فهرست مطالب

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 22:35  توسط عبد الاحد  | 

دیداری با تمساح ایرانی(گاندو)

 

دیدار با تمساح ایرانی (گاندو)

 

تعریف منطقه سرباز را خیلی شنیده ام و با پیش زمینه ذهنی، به منطقه که و ارد می شویم انگار معجزه‌اي اتفاق افتاده است. سرشار از سبزی و آب، در جهنم خشکی و کویر. همه منطقه پر است از درخت‌های خرما، موز و خربزه درختی _ پاپایا _ انار و عنبه.   

جاذبه‌هاي گردشگري، شهاب میرزایی _تعریف منطقه سرباز را خیلی شنیده‌ام وبا پیش زمینه ذهنی به منطقه که و ارد می شویم انگار معجزه‌اي اتفاق افتاده است. سرشار از سبزی و آب، در جهنم خشکی و کویر. همه منطقه پر است از درخت‌های خرما، موز و خربزه درختی _ پاپایا _ انار و عنبه.

قطره‌های باران نم نم بر شیشه اتوبوس می‌ریزند و چرخش برف پاکن‌ها روی شیشه، همراه با موسیقی ملایمی که از ضبط ماشين پخش مي‌شود،‌ خستگی مسیرهای قبلی و گم شدن در تفتان را از جانمان بدر می‌کند.

وجود رودسرباز، در این منطقه باعث آبادانی و سرسبزی آن شده است. رودی فصلی که پس از ادغام با چند رود دیگر رودخانه با هوکلات را تشکیل می‌دهند.

به مسجدي در روستا می‌رویم که در کنار آن زائر سرای زیبا و تمیزی قرار دارد، قرار می‌شود شب را در آن جا بمانیم و فردا برای دیدن تمساح ایران _ گاندو _ حرکت کنیم.

با هماهنگی اداره محیط زیست باهوکلات، عبدالحکیم ایرانشهری به همراه ما می آید تا به منطقه برويم. از سرباز 40 کیلومتر حرکت می‌کنیم تا به روستای نگور برسیم.

بچه‌هايي رادر این منطقه می بینیم با پوستي سياه كه آدم را به یاد سیاهان آفریقایی می‌اندازد. اهالی محل خیلی به ما نزدیک نمی‌شوند و به فارس‌ها قجر می‌گویند. ریشه تاریخی این کلمه به ظلم حکام قاجار به این مردم باز مي‌گردد و لفظ «قجر» کلمه منفوری در بین مردم منطقه است.

به طرف حوضچه‌ها و برکه‌هایی حرکت می کنیم که در هنگام طغیان رود با هوکلات پر از آب می‌شوند و در هنگام خشکسالی ارتباط شان قطع می‌شود .گروه به آرامي به برکه پیر سهراب نزدیک می‌شود. بزرگ‌ترین برکه منطقه که می‌گویند بیش از 40 عدد گاندو در آن زندگی می‌کنند. گاندوها تمساح‌های کوچکی اندامي‌اند كه برای مردم منطقه مقدس هستند. آنها می‌گویند در چند سال اخیر به خاطر خشکسالی مجبور بوده‌اند گاندوها را بگیرند و با وانت به تالاب‌های بزرگ ببرند.

صبر می‌کنیم تا بالاخره سر و کله دو سه تا گاندو پیدا شود. بچه‌ها کلی ذوق و شوق دارند با سروصدا آنها گاندوها ناپدید می‌شوند.

به خاطر گرمای زیاد بچه‌ها لباس‌های‌شان را در می‌آورند و به آب می‌زنند. پس از نوشیدن آب گریب فورت همراه با یخ که در آن گرما بسيار لذت‌بخش است به سرباز برمی گردیم.

از سرباز كه حرکت می‌کنیم در میان راه به روستای جکی گور می‌رسیم. روستای نسبتا بزرگی که پر از گونی‌های بزرگی است که لباس‌های تاناکورا در آن فروخته می شود.

نرسیده به جکی گور سد پیشین قرار دارد که جلوی سیلاب ‌هاي فصلی را می‌گیرد. از جکی گور به طرف منطقه تیس و بریس حرکت می‌کنیم.

ماموران نیروی انتظامی، جلوی ماشین را می‌گیرند، این منطقه در حاشیه خلیج گواتراست و در کناره شرقی‌اش بندر گواتر پاکستان قرار دارد.

پس از سر و کله زدن زیاد بالاخره به ما اجازه می‌دهند که به آن جا برویم.

تیس و بریس منطقه‌اي واقعا زیبا است. صخره‌های سر به فلک کشیده سپیدی که در سکوت و سکون مطلق، آب‌های دریای عمان و اقیانوس هند را به نظاره نشسته‌اند و با هیچ منطقه ساحلی ایران قابل مقایسه نیست.

از آن جا به طرف چابهار حرکت می‌کنیم. بزرگ‌ترین شهر ایران در منتهی الیه جنوب شرقی ایران. در این جا همه چیز حال و هوا و فرهنگ هند را دارد. عکس‌های هنرپیشه‌های معروف هند همچون آمیتالاچان، شاهرخ خان و آش وارای از در دیوار مغازه‌ها می بارد، صدای موسیقی هندی همه‌جا به گوش می‌رسد. تصمیم می‌گیریم به حمام برویم، فشار آب کم است و آب آشاميدني سالم در دسترس نيست.

با شروع فعاليت منطقه آزاد چابهار، تحولاتی در منطقه آغاز شده که می‌تواند باعث تغییر عمده ای در منطقه شود.

اگر راه آهن مشهد یا کرمان به زاهدان و از آن جا نیز به چابهار وصل شود، این مسیر می‌تواند راهگشای کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد و نقشي بسیار حیاتی در شکوفایی اقتصاد استان داشته باشد. پاکستانی‌ها هم در حال احیاء بندر گواتر هستند و راه آهن کویته، گواتر در حال کشیده شدن است، به نظر می‌رسد ایرانی‌ها باید سریع تر وارد عمل شوند.

شب را در چابهار خوابیدیم و گروه فردا صبح به طرف کنارک در 60 کیلومتری چابهار حرکت کرد. بندر کوچکی که اهالی آن به ماهی‌گیری مشغول‌اند.

سوار قایق‌های موتوری می‌شویم و در آب چرخی می‌زنیم و با دور زدن خلیج پزم و طی مسافت 15 کیلومتر به پزم می‌رسیم. در این جا با کمی صبر و حوصله می‌توان لاک پشت‌های بسیار بزرگی را دید که در سواحل منطقه وجود دارند .در بازگشت به کنارک، از مسيري بالا می‌رویم و به بلندایی می رسم مشرف به بندر. از بالا می توان ردیف قایق‌های چوبی کوچکی را دید که در لنگرگاه بندر ایستاده‌اند. پس از تماشای غروب خورشید در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین ایران، بار دیگر به چابهار باز می‌گردیم .

 

تهران، 10فروردين1384، ميراث خبر

 

http://www.chn.ir/news/?Section=1&id=5618

 

فهرست مطالب

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 22:32  توسط عبد الاحد  | 

بندر بریس

 

بندر بريس

 

     روستاي بريس روستایی نوساز است که اهالی آن از سال 60 به بعد از محل بریس قدیم به آنجا مهاجرت کردند وبه دلیل موقعیت استراژیک بریس وقرار گرفتن در ساحل دریای عمان وداشتن بندر صیادی واسکله مردم بیشتر روستاهای اطراف به بریس نقل مکان کرده اند روز به روز روستای بریس در حال گسترش می باشد وبا اجرای طرح هادی بریس تقریبا حالت یک شهر را دارد و يكي از بزر گترين روستاهاي استان مي باشد

      بریس از مرکز شهرستان ( چابهار ) 65 کیلومتر واز مرکز بخش ( نگور ) 45 کیلومتر فاصله دارد وجمعیت بریس طبق آخرین سر شماری شورای اسلامی که با همکاری مرکز بهداشت صورت گرفته 2500 نفر و450خانوار اعلام شده است ودهیاری بریس از سال 82 تصویب رسیده و آغاز به کار کرده است.

 

    امکانات ومراکز خدماتی که در بریس وجود دارد به طور خلاصه ذکر می گردد

 

الف -طرح هادی روستا توسط جهاد سازندگی وقت اجرا شده که بصورت نیمه تمام می باشد به طوری که تنها یک سوم روستا را تحت پوشش قرار داده از 4250متر معابر موجود تنها 1880متر معابر بهسازی وآسفالت گردیده است .

ب -بریس دارای یک مرکز خدمات درمانی ویک خانه بهداشت می باشد

 ج - بریس دارای دانش آموز در مقطع تحصیلی دبستان دخترانه وپسرانه ومدرسه راهنمایی دخترانه وپسرانه ودبیرستان پسرانه می باشد .که در سال تحصیلی گذشته 200 نفر در دبستان ابتدایی پسرانه 150 نفر در دبستان ابتدایی دخترانه 200 نفر در مدرسه راهنمایی پسرانه و23 نفر در مدرسه راهنمایی دخترانه و 75 نفر در دبیرستان پسرانه مشغول تحصیل بوده اند

د - بریس دارای یک مرکز مخابرات 512 شماره ایی می باشد که در حال افزایش آن به 1000 شماره ایی می باشند

ذ - در بریس بانکهای ملی وصادرات شعبه دارند

ر - در بریس چهار شرکت تعاونی خدمات صیادی ویک شرکت تعاونی روستایی وجود دارد

ز - در بریس یک شهرک صنعتی وجود دارد که در آن 3 سرد خانه 2 یخسازی ویک کارخانه تن ماهی وجود دارد

س - در بریس جایگاه اختصاصی پخش فراورده های نفتی وجود دارد

ش - در بریس یک دستگاه نانوایی پخت نان حجیم وجود دارد

ص - در بریس تقریبا 250 باب مغازه وجود دارد که به کار خوار بار فروشی، فروش لوازم دریایی ، خیاطی ، آرایشگری ، مکانیکی ، تعویض روغن .... مشغول می باشند.

 

http://beriss.blogfa.com

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 22:28  توسط عبد الاحد  | 

تبلیغات شرکت چند ملیتی صنایع کشاورزی بریگز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۶ساعت 22:24  توسط عبد الاحد  | 

کودکان بلوچ

کود کان  بلوچ 1

     
   
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:43  توسط عبد الاحد  | 

تنوع در پوشش گیاهی سیستان و بلوچستان

 

تنوع درپوشش گیاهی سیستان وبلوچستان

 

     پوشش گیاهی استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط متغیر آب و هوایی متنوع است. جنگل های این ناحیه مانند ناحیه شمال یا باختر ایران به صورت انبوه و متراكم نیست و اغلب به طور پراكنده و به اصطلاح لكه ای است. در ناحیه معروف سر حد كه سلسله كوه های تفتان و پنج انگشت و مورپیچ كشیده شده، شرایط طبیعی برای رشد و نمو درختان جنگلی بسیار مساعد است و درختانی به وجود آمده كه اگر چه به انبوهی و شكوه جنگل مازندران نیستند ولی در عوض دارای گونه های بسیار نادر و كم یاب است. حدود 2/3 جنگل های این ناحیه را پوشش های جنگلی بیابانی با گونه های تاغ و گز تشكیل می دهند و بخشی از آن را پوشش های جنگلی گرمسیری با گونه های كهور، كنار، چش، توج، چگرد، كلیر و حرا (در منطقه گواتر) و جنگل های خشک با گونه های بادام- بنه تشكیل می دهند. این پوشش های جنگلی بسیار پراكنده بوده و اغلب به صورت لكه های کم و بیش بزرگ در ناحیه ی بلوچستان جنوبی، ارتفاعات تفتان و كوه خفرزند بزمان و كوه خفرزند بزمان و مناطق ارتفاعی سراوان، استقرار یافته اند و در قطعات بسیار كوچک، تیپ جنگلی به خود می گیرند.

     متوسط تراكم درخت در این عرصه ها به 50 اصله در هكتار می رسد و در مجموع، درختان محدوده جنگلی استان به حدود 69 میلیون اصله بالغ می شود. از نظر گونه، جنگل های كهور در ناحیه چاه هاشم، جنگل های گز در جنوب چاه هاشم و تهلاب، جنگل های تاغ در ریگ چاه، دشت سمسور، تگر و دامنه ی خاوری تفتان، جنگل های كهور، گز و اكاسیا در چاهان، جنگل های كهور و كلیر در زر آباد و بالاخره جنگل های تنگ گازرخ در سازند های فلیش واقع در حدفاصل چاله جازموریان و دریای عمان حضور دارند. در حال حاضر به جز گونه چش كه در صنعت لنج سازی كاربرد دارد و درختچه گازرخ كه از بذر آن روغن خوراكی تهیه می شود، سایر گونه ها مصرف تجارتی و یا صنعتی ندارند.

     به طور كلی از نظر تفاوت های بارز اقلیمی، به ویژه از منظر رویش های درختی و درختچه ای ، 6 منطقه در استان قابل تفكیك هستند:

1- منطقه پست حاشیه دریای عمان در جنوب استان.

2- منطقه كوهستانی حد فاصل ایرانشهر – چابهار.

3- منطقه گرم و خشک ایرانشهر و سراوان.

4- منطقه كوهستانی تفتان.

5- منطقه دشتی شهرستآن های خاش و زاهدان.

6- منطقه بسیار خشک و بیابانی شمال استان (دشت سیستان)

 

      از گونه های شاخص منطقه می توان؛ پسته كوهی و بادام كوهی هم چنین درختان كهور، كنارچش، گلیر، پیش یا نخل خزنده، گز، تاگز، خرزهره، پیر، چگرد، انواع نی ها، زهر عقرب كه اغلب جنگل های تنگ دامنه ها و دره ها و اراضی ساحلی را فرا گرفته اند. علاوه بر درختان مزبور درخت انجیر هندی تمبر(از نوع تمبر كجرات) نیز به شكل جنگل های كم پشت یافت می شود. در دره ها و دامنه های رود سرباز درختانی موسوم به چش و نخل شیطان فراوان است. درخت دیگری در جنگل بلوچستان وجود دارد كه شاخه های آن مانند درخت یاس است و در حدود 5 الی 8 متر ارتفاع دارد. چوب آن از نوع خیلی سخت هم چنین شكننده است و میوه ای به شكل گیلاس و آلبالو دارد كه اهالی بومی از میوه آن در رنگرزی استفاده می كنند. وسعت كل جنگل های استان حدود 5/1 میلیون هكتار برآورد شده است.

 

http://taftanayaz.blogfa.com

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:33  توسط عبد الاحد  | 

حقوق زن

به نام آنكه پروانه حيران اوست

 

حقوق زن

 

سهم ما از زندگي اين نيست! ما هم آدميم! ما هم حق داريم! ما هم به اندازه ديگران از زندگي سهم داريم!

چرا بقيه فكر مي كنند ما مظلوميم. چرا باید نسبت به حق و حقوقمان بی اطلاع باشیم و مورد اجحاف و تبعیض و نا برابری قرار داشته باشیم تفاوت بين مرد و زن كاملا طبيعي بوده و اين دليلي بر برتري يكي بر ديگري نيست واين تنها يك تناسب است ولي با اين حال هيچكس اين تناسب را نپذيرفته چرا بعضي ها انسانييت را مبنا قرار نميدهند و جنيسيت اين قدر برايشان مهم است!؟

اين همه كوته فكري و تحقيرو تبعيض نسبت به زن باعث شده كه همه به عنوان يك موجود ناتوان و حقير به او بنگرند و زن هميشه در محروميت به سربرد و هميشه مظلوم واقع شود و حقش به خاطر جهالت ديگران زير پا له شود.

زنان از همان ابتداي تاريخ بشر به علت روحيات لطيف ونداشتن توانائي هاي جسمي مثل مردان كمتر مورد توجه قرار ميگرفتند و حتي در يك دوره به خاطر جنسيتشان زنده به گور ميشدند. با اينكه قرنها ازآن دوران ميگذرد و ما در عصر پيشرفت و تكنولوژي به سر ميبريم بازهم سايه شوم اين تبعيض و تفاوت در بيشتر نقاط دنيا گسترده است به خصوص در كشورهاي جهان سوم (ايران).

درسیستان بلوچستان بيشترشاهد اين بي عدالتي هستيم كه اين خود ناشي از عقايد و سنتهاي كهنه حاكم بر مردم این استان است كه باز ريشه همه اينها بيسوادي است مردسالاري از دير باز در این استان بر زنان حاكم بوده و مردان هميشه به زنان به عنوان يك وسيله و شايد برده مينگريستند نه به عنوان يك انسان هم نوع و شريك زندگي !

رسم و رسوم غلط و تعصبات خشك و بيجا و ندادن حق انتخاب به دختران و ازدواجهاي تحميلي و جلوگيري از ادامه تحصيل دختران و جلوگيري از پيشرفت آنان در زمينه هاي مختلف دركل، همه اين مشكلات ناشي ازنا آگاهی و بيسوادي است كه مانع پيشرفت جامعه ما بوده و هست.

انتخاب همسر حق طبيعي زن و مرد است ولي متاسفانه دربيشتر نقاط این استان اين پدر و برادر دختر هستند كه براي اوهمسرانتخاب ميكنند بدون اينكه او را آدم حساب كنند و با او مشورت كنند و به خواسته و نظر او اهمييت بدهند. ما شاهد ازدواجهاي تحميلي زيادي در سنين كم بوده ايم كه دختران 13/14 ساله را، كه واقعا در اين سن بايد درس بخوانند و استعدادهاي خودراشكوفا كنند، به عقد پيرمردهاي 60 /70 ساله به عنوان زن سوم و چهارم در آورده اند. ملاك براي خانواده اين دختران فقط پول و ثروت و شهرت بوده است.

مواردي از رسم و رسوم غلط ديگر در رابطه با ازدواج در بلوچستان ناف بريدن نوزادان دختر و پسر هنگام تولد است كه خانواده ها بنا به خواست و آرزوی خودشان آن دو نوزاد را به نام هم ميكنند (با همدیگر نامزد میکنند). بدون اينكه واقع بينانه و روشن فكر كنند و اجازه بدهند كه فردا که خودشان بزرگ شدند حق انتخاب همسر را خودشان داشته باشند.

ديگر موارد از حقوق ضايع شده زنان عدم ادامه تحصيل آنهاست در بلوچستان چه بسيار دختراني با استعدادهاي فوق العاده هستند كه به خاطر تعصبات خشك و بيجاي خانواده از تحصيل و پيشرفت محروم ميشوند و بهترين سرمايه ها و استعدادها را در چهارديواري و كنج خانه تلف ميكنند و تمام خواسته هاي دختران را در وجودشان سركوب مي كنند چرا بايد در خانواده ها و در اجتماع اينقدر تبعيض و تفاوت باشد؟ چرا جنسيت مرد بر زن اينقدر برتري داشته باشد؟ چرا زنان بايد به خاطر ديگران ازآنچه را كه دوست دارند و واقعا حقشان است محروم باشند؟ چرا دراستان ما زنان بايد به عنوان عروسك و بازيچه در دستان مرد اسير باشند و بنا به خواست وميل مردان نفس بكشند و زندگي كنند؟ چرا ؟ چرا؟

چرا اينقدر جنسيت مهم است كه مردی به خاطر اينكه همسرش 3 بار پشت سر هم دختر به دنيا آورده او را به عنوان دخترزا بودنش طلاق دهد و زن ديگري را اختيار کند!؟

آیا اين اوج بي عدالتي نیست؟ چرا ما زنان درسرزمين آبا و اجدادی مان ، ، حق هيچ گونه پیشرفت را نداشته باشیم ؟ چرا در اجتماع نتوانیم حرف خودمان را بزنیم و از حق خودمان دفاع كنیم ؟ چرا مردم اين قدر با عقايد و سنت هاي كهنه و غلط رشد كرده اند بطوريكه خود زنان هم خودشان را باور ندارند؟ چرا يك زن بعد از تولد دختر نوزادش با ناراحتي بگويد 9 ماه سختي کشیدم آخرش هم دخترشد!؟

چرا بايد طرز تفكر اينقدر پايين باشد و تلقين و اثر پذيري منفي اينقدر بالا؟

چرا خود را از گرد و غبار اين جهالت نميتكانيم؟ چرا با اين افكار و عقايد كهنه مبارزه نميكنيم؟ چرا ميگذاريم ديگران سوء استفاده كنند؟ چرا می گزاریم فرصت ها از دست بروند چرا می گزاریم دیگران جای مارا بگیرند و چرا نتوانیم رئيس و معاون اين و آن مدرسه، اداره و سازمان موسسه و شركت بشویم ؟ وچرا بعضی در كنج خانه ها فقط شوهرداري و بچه داري كنند؟ چرا؟ آیا واقعا فكر ميكنيد كه زن فقط براي انجام وظايف خانه خلق شده؟

اگر شما واقعا خواهان کشور و استان مدرن و پيشرفته و آزاد هستید پس آزاد فكر كنيد. به زنان و دختران خود اجازه تحصیل بدهید تا همه با هم، مرد و زن، در کنار هم برای آزادی و آبادانی بلوچستان مبارزه کنیم. مطمئن باشید که با کنار گذاشتن نیمی از جمعیت یعنی زنان از صحنه نه توسعه به دست می آید و نه آبادانی میسر است

 

به نام خداوند مهربان 

 

زن این فرشته ی سعادت که تبسمش رنگ ظلمت زندگانی را زدوده ، شادی ها و زیبایی های زندگی را روح بخشیده و پرتوش حیات انسانی را روشن ساخته است اگر تیرگی اعصار و قرون زندگی اش را تیره و تار نموده است ،نمی شود که کوچکش شمرد و یا به فراموشی اش سپرد!

امروز روز جهانی مبارزه علیه ستم جنسی روز ایستادگی در برابر کسانی که با تکیه بر بعضی باورهای غلط حفاظ مستحکمی برای حاکمیت مرد سالاری بنا کرده اند و روز مبارزه برای دستیابی به حقوق عادلانه است گرچه در همین راستا تلاشهایی از سوی فعالان حقوق بشر انجام گرفته و اعلامیه جهانی حقوق بشر با این عنوان که تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حیثیت وحقوق با هم برابرند در واقع تساوی زن ومرد را در برخورداری از حقوق وحیثیت یکسان به رسمییت شناخته است اما هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا زنان طعم تلخ تبعیض جنسیتی را در فضاهای عمومی تجربه می کنند .خودسوزی وخودکشی زنان ،فرار از خانه فحشا،فساد و... شکلی از فرایندهائی هستند که سر آغازآن مرد سالاری وتبعیض ونابرابری بوده است امروز آمار زنانی که از تحمل درد و رنج و خشونت و آزارهای جنسی خود و کودکانشان به کام مرگ فرستاده شده اند  افزایش یافته آمار دخترانی که به لحاظ آزارهای خانواده سنتی فقر.عدم آموزش .بی کاری .نبود امکانات کافی برای جوانان و اعتیاد پدر و آرزوی زندگی بهتر ویا زیستن بدون غم وترس به اشتباه به خیابانها پناه برده اند افزایش یافته آمار تعداد زنان مجرم دو برابر گشته پدیده ی حراج دختران وتجارت زنان به کشورهای مجاور از طریق مناطق مرزی گسترش یافته است وشمار زنانی که با فروش پیکرشان به دنبال آرزوهایشان سرگردان شده اند وهمچنین زنان سرپرست خانواری که برای سیر کردن شکم فرزندانشان به تحمل رنج ها ومصیبت ها ونیازهای حیوانی انواع واقسام مردان ناشناس تن داده اند افزون گشته رنج این زنان فریاد خاموش شرف انسانی است امروز در حقیقت روز مبارزه برای رفع این ستم ها و صدای رسای این فریادهاست اگر اصلاح این ناهنجاریها در جامعه جدی گرفته نشود توسعه فرهنگی اقتصادی علمی اجتماعی تحقق نخواهد یافت وایجاد فضائی امن و فارغ از دغدغه امکان پذیر نخواهد گشت تقسیم نا عادلانه ی ثروت های اجتماعی وعدم دسترسی زنان به منابع قدرت وثروت فقر را به دنبال دارد ودر واقع اولین قربانیان فقر همین زنان و کودکان معصوم هستند .یکی از بزرگترین و مهم ترین بی عدالتی های موجود در جوامع انسانی نابرابری نا عادلانه بین زنان ومردان و به عبارتی تبعیض جنسیتی است که در جامعه ما به خاطر برخی عوامل خصوصا وجود سنت دیرینه مرد سالاری این نا برابری به شکل مضاعفی سر بر آورده است .وجود تفاوت هایی که در ساختار طبیعی خلقت زن ومرد وجود دارد دلیل سلطه ورزی یک جنس بر جنس دیگر ویا برتری یکی بر دیگری نمی باشد

و این فقط یک تناسب است و باید آن را پذیرفت برابری زن و مرد در تمامی عرصه های زندگی وجامعه امر طبیعی و به حق است و نمی توان به آن خدشه ای وارد دانست بر اساس این طرز تفکر نباید مقرراتی وضع  و احکامی مقرر و اجرا گردد که نشان دهنده ی نوعی امتیاز ویا برتری نگری مرد نسبت به زن باشد در این جا باید یادآور شد که تنها برابر شدن زنان با مردان در جامعه نقطه ی پایان و مطلوب نیست هنوز هزاران مشکل و معضل دیگر گریبانگیر زنان جامعه ماست به طور مثال همان طور که یک مرد کارگر روز مزد مورد تبعیض و بی عدالتی در سیستم سرمایه سالار قرار می گیرد یک زن کارگر در همان وضعیت به مراتب بیشتر دچار بی عدالتی می شود و فقط به این خاطر که زن هست و به خاطر جنسیتش اندک مزدی را که کارگر مرد می گیرد زن خیلی کمتر از آن را دریافت می کند ویا همچنین یک زن و دختر اقلییت قومی که در چارچوب کهنه و پوسیده ی سنتی اسیر است به مراتب شرایط، وضعیتش نسبت به زنان دیگر جامعه اسفناک تر است البته بعضی از زنان علاوه بر هویت زنانه ی خویش واجد هویت های متکثر دیگری هم می باشند به عنوان مثال زن بلوچ، زن کرد، زن ترکمن روستایی و زن کارگر و... این زنان علاوه براینکه به خاطر زن بودنشان مورد ظلم و ستم قرار میگیرند در هر کدام از این شرایط بخشی

از حقوقشان نادیده گرفته می شود و چندین برابر بیشتر از زنان دیگر مورد ظلم و تبعیض و بی عدالتی قرار می گیرند این موضوع به معنای نفی خواست های دیگر زنان نمی باشد بلکه تاکیدی است بر توجه بیشتر به همه ی اقشار جامعه

یعنی به همان اندازه که زنان سیاسی برای رسیدن به پست های مهم مثل ریاست جمهوری تلاش می کنند و خواسته شان به حق و طبیعی است و باید مورد توجه قرار بگیرد خواست یک زن روستایی و یا حاشیه نشین هم که می خواهد از حداقل بهداشت و حق زندگی سالم بر خوردار باشد باید در کانون توجه مسئولین قرار بگیرد

همه ی ما زنان خواسته هایی داریم می خواهیم جایگاه اجتماعی مان را حق انتخاب همسر ،حق تحصیل وشغل مان را و خلاصه نوع زندگی مان را با آگاهی و اختیار خود بر گزینیم . نمی خواهیم به صرف زن بودن اجبارهای گوناگون بر زندگی مان سایه افکند و به ما تحمیل شود نمی خواهیم چون زن هستیم از حق و حقوق کمتری بر خوردار باشیم نمی خواهیم با ما چون بردگان رفتار شود نمی خواهیم چون زورمان کم تراست مورد خشونت و تحقیر قرار بگیریم

بلکه می خواهیم در ذهن و زبان و زندگی روز مره (انسان)را جای گزین زن و مرد کنیم فقط به این دلیل ساده که انسانیم

در یک کلام می خواهیم نظامی را که عده ای در آن فرو دست و عده ای در آن فرا دست هستند حداقل به عقب نشینی و اداریم

این ها به علاوه ی هزاران آرزوی دیگر خواسته های ما هستند خواسته هایی که نه تنها با تغییر قوانین بلکه با ایجاد تحول در

نگرش ها ،رفتارها،عادت ها و سنت های کهنه قابل تحقق است .

همان طور که گفته شد یکی از عوامل مهم در نقش کم رنگ زنان ،فرهنگ مرد سالار مسلط بر جامعه است اما نباید فراموش کرد که عدم خودباوری ،کم کاری و بی توجهی خود زنان به این امور مزید بر علت است که بیشتر به این ذهنیت اشتباه بر می گردد که مسئله زنان را جدا از جامعه می بینند و حل شدن آن را جداگانه امکان پذیر تصور می کنند در حالیکه مسئله زنان مربوط و متصل به کل جامعه است و نمی توان آنرا جدا از دیگر مسائل جامعه فرض کرد پس حضور ومشارکت و جنبش ما زنان امری بسیار ضروری است و در واقع راه طولانی و سختی را در پیش دارد و باید شرایط نا مطلوب جامعه را که در آن عده ای اندک برای حفظ منافع خودشان با تضعییع حقوق انسان ها خصوصاٌ زنان به وجود آورده اند را تغییر دهند در این راه لازم است زنان افق دید خود را گسترده تر سازند و به خود باوری برسند و مسئله زنان را در کل جامعه تعریف کنند و با نفی دو گانه ی کاذب مرد سالار- زن سالار ، انسان سالاری را در جامعه و بلکه در تمام دنیا بر قرار سازند .

 

مژگان ناروئي

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:29  توسط عبد الاحد  | 

تاملی بر مسائل قومی در ایران

 

تاملی بر مسائل قومی در ایران  

 

 

    اخيراً‌ موضوع اقليت‌هاي قومي به صورت بحثي هر چند ابتدايي و كم اقبال از طرف بعضي از صاحبنظران به خصوص از جناب آقاي جلالي‌پور و ديگر علاقه‌مندان در مطبوعات مطرح شده است كه تا اينجا بيشتر محدود به قوميت كرد بود. اما در كل گشودن باب اين مبحث در همين حد هم در كشوري كه داراي قوميت‌هاي مخلتف مي‌باشد از اهميت ويژه برخوردار است زيرا پيش از اين مسأله قوميت‌ها در ايران به شكل موضوعي غيرقابل طرح هم براي مخالفان مسأله قوميت‌ها و هم براي موافقان بوده است. مخالفان، طرح مسأله قوميت‌ها را مساوي با دامن‌زدن به اختلافات و يا نفي يكپارچگي ايران مي‌پنداشتندو موافقان با نگراني از فضاي سنگين ايجاد شده امنيتي، از نزديك شدن به اين مباحث احتراز مي‌كردند و بسياري نسبت به جدي‌بودن اين مباحث ترديد داشتند اما اظهارات هشدارگونه اخير وزير اطلاعات در صحن مجلس در هفته دولت نشان از نگراني ايشان در مورد آينده مسائل قومي و وضعيت مبهم امروزي داشت. اين امر ضعف نخبگان و علاقه‌مندان به مباحث اساسي جامعه ايران را آشكار مي‌كند كه اغلب زماني با مسائل مواجه مي‌شوند كه عملاً در مقابل آن قرار گرفته باشند. به هر حال تا همين حد كه اين مباحث به آهستگي در مطبوعات ظهور و بروز كرده است بايد آن را به فال نيك گرفت و به دور از پيش داوري‌هاي شتاب‌زده سياسي با تأمل در خور شأن جامعه‌اي متمدن نسبت به يكي از مسائل مهم كشور هم علاقه‌مندان را به اين مباحث دعوت كرد تا افكار عمومي در مواجه با ديدگاه‌هاي مختلف با برخورداري از روشنگري در خور يك جامعه مدرن و متمدن از كجراهه عصبيت‌هاي نهفته و تراكم شده در لايه‌هاي پنهان جامعه به سلامتي عبور كرد. با اين مقدمات از نظر نگارنده توجه به نكات ذيل در برخورد با مسأله قوميت‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است:

1ـ در جغرافياي كنوني ايران مسأله قوميت‌ها به عنوان واقعيتي انكارناپذير امري پذيرفته است اما حقوق قوميت‌ها در تاريخ تشكيل دولت مدرن (دولت ـ ملت) تا به امروز همواره مورد مناقشه بوده و وجود بحران‌هاي مختلف در بين قوميت‌ها در تاريخ معاصر مؤيد اين امر است كه ثبات و امنيت كشور در گرو چاره‌انديشي اساسي به اين مسأله مي‌باشد.

2ـ حكومت‌هاي حاكم در ايران در طول تاريخ عليرغم تنوع ساختاري تاكنون بر مبناي تمركز قدرت مركزي عمل نموده و از پذيرش واقعيت هويت متنوع قومي اكراه داشته‌اند و هميشه در برخورد با اين مسأله محدوديت‌هاي سنگين خطوط قرمز جلودار نقادي در مناسبات قومي بوده و از طرح استراتژي قابل قبول و اعتماد برانگيز فاصله داشته‌اند.

3ـ در تاريخ معاصر متأسفانه هرگاه حكومت مركزي دچار ضعف و ناتواني گشته، مسائل قوميت‌ها به شكل‌هاي مختلف و در بعضي موارد به صورت خشونت‌آميز بروز كرده است. اين امر نشانگر حقانيت اعمال قدرت فائقه متمركز نبوده بلكه بالعكس ثابت كرده است كه قدرت متمركز فقط توانسته با اعمال قدرت فائق صورت مسأله را پاك نموده تا از ظهور گرايشات قومي جلوگيري نموده و اين گرايشات را به نيمه پنهان پس رانده اما در هر زمان امكان بروز آنها به اشكال مختلف و شايد بحراني منتفي نگرديده است.

4ـ در اغلب جوامع توسعه يافته و حتي در بعضي از كشورهاي جهان سوم كه دموكراسي در آنجا نهادينه شده امثال هندوستان و تا حدودي حتي پاكستان، مسأله قوميت‌ها همواره جزئي از مسأله دموكراسي بوده اما در ايران آناني كه دموكراسي و استقرار نهادهاي مدني را به عنوان مطالبات سياسي مطرح كرده‌اند، كمتر مسائل اقليت‌هاي قومي را در چارچوب مطالبات دموكراتيك و درخواست‌هاي مدني مطرح نموده‌اند. با تعمق بر مطالبات جنبش اصلاح‌طلبي ايران مي‌توان به وضوح دريافت كه جنبش اصلاح‌طلبي تا چه حد مطالبات قوميت‌ها و هويت‌هاي قومي را در برنامه سياسي خود گنجانده است و نسبت به حساسيت آن تا چه حد فراتر از راه حل‌هاي امنيتي، اقدامي عملي و مؤثر انجام داده است.

5ـ تخريب هويت‌هاي قومي همواره بخشي از سياست‌هاي غيرقابل فهم عملكرد حاكميت‌هاي متمركز بوده و در اين راستا كمترين مجال براي بروز و ظهور استعدادهاي قومي فراهم بوده و يا به بياني مفصل‌تر آنچه كه امروز به عنوان يك معضل قومي در ايران وجود دارد، صرفاً‌ وجود تمايز فرهنگي، نژادي و يا اقليمي نيست بلكه نتيجه تداوم يك روش كشورداري است كه از نظر تاريخي كارآمدي آن محل ترديد است و اعمال تمايزات و روش‌هاي تبعيض ‌گونه كه در عملكرد اجرايي كشور وجود دارد نه تنها منطبق با نيازهاي جامعه امروزي نيست بلكه بخشي از توانايي و ظرفيت‌هاي موجود در بين اقليت‌هاي قومي در اداره امور و استفاده از توان مشاركتي، آنان كنار گذاشته شده مسلماً اصرار بر روش‌هاي ايدئولوژي و سنتي مانند در امور اجرايي شكاف‌هاي موجود را عميق‌تر مي‌نمايد.

6ـ در بين قوميت‌ها و اقليت‌هاي مذهبي عليرغم نارسايي‌ها و محروميت‌هايي كه در همه ابعاد چه در امور اجرايي و چه در برخورد با عوامل فرهنگي ملموس است اما هنوز نسبت به تماميت ارضي و چارچوب قانوني نظام، تقابل و تعرضي محسوس به صورت سياسي شكل نگرفته است و در رابطه با اصلاح‌ روش‌ها و فراهم ساختن فضاي غيرتمايزگونه اميدواري‌ها از بين نرفته و حكومت در وضعيت موجود نيز از ظرفيت و امكانات زيادي براي تغيير رويه برخوردار است كه به صورت راه حلي فوري و ملموس مي‌توان در بين اقليت‌ها و مناطق قومي از اصرار بر برگزيدن مديران صادراتي و يا روابطي چشم پوشيد و از ظرفيت مديران بومي در تحكيم روابط ملي به سمت جذب مديريتي كارآمد در محيطي مأنوس كه به صورت منطقي قابل توجيه مي‌‌باشد حركت كرد؛ مسلماً‌ اين عمل بخش عمده‌اي از بروكرات‌ها و تحصيلكردگان را كه به حاشيه رانده شده‌اند و در آينده ممكن است توان بالقوه جنبش‌هاي راديكال قومي را تشكيل دهند وارد يك روند اجرايي و قانوني نموده كه هم مي‌تواند ساختار غيرطبيعي و كم توان نهادهاي اجرايي در اين مناطق را بهبود بخشد و هم بخش قابل توجهي از پتانسيل بالقوه جنبش‌هاي راديكال قومي را تعديل و به سمت روندي قانوني جهت حل معضلات موجود به صورت فعال هدايت نمايد. و در غير اين صورت مسلماً‌ روح كثرت‌گرايي و زمينه تحمل و بردباري و همزيستي محدودتر گشته و نهايتاً‌ اعتماد عمومي قوميت‌ها خدشه‌دار مي‌گردد.

7ـ فرهنگ ايراني منحصر به فرهنگ قوميت فارس يا زبان فارسي نيست بلكه ساير قوميت‌ها در اين فرهنگ علي‌القاعده نقشي دارند اما در عمل قوميت‌هاي ايراني و فرهنگ آنها در محدوده جامعه ايراني معرفي و شناسانده شده‌اند. فرهنگ ايران مجموعه‌اي از تمامي زبان‌ها و هويت‌ها است و امروز يك روشنفكر ايراني از ادبيات و فرهنگ دورترين نقطه جهان آشنايي و آگاهي كافي دارد اما اين نقص است كه به ادبيات زبان‌هاي بلوچي، كردي و... داخل ايران بندرت آشنا باشد و اين چيزي نيست جز محروميتي خودخواسته يا ستمي به فرهنگ جامعه ايران زمين كه با اعمال انواع محدوديت‌ها و ايحاد حساسيت‌ها مانع از گسترش فرهنگ قوميت‌ها در سطح ايران بوده تا يك داد و ستد سالم‌تر فرهنگي در درون جامعه ايراني برقرار باشد.

8ـ اگر زماني دخالت بيگانگان و ناتواني حكام وقت در اداره امور به جدايي قسمتي از خاك ايران منجر گرديد دلايل آن كمتر به مسائل قومي مربوط مي‌شود، كه ترس و واهمه از خدشه‌دار شدن تماميت ارضي تا اين حد دامنگير مسائل قومي در اين كشور باشد و هر نوع تغيير در رويه برخورد با قوميت‌ها صرفاً با ديدگاه‌هاي امنيتي ارزيابي شود. واقعيت امر اين است كه هرگز جدايي‌طلبي در ايران به عنوان يك جنبش در بين قوميت‌ها مطرح نبوده و در بدترين موقعيت ممكن همانند اوايل انقلاب كه حاكميت مركزي هنوز پا نگرفته و دستگاه دولتي هنوز به شكل سامان يافته از قدرت كافي برخوردار نبود در همان دوران هم درخواست‌هاي راديكال نتوانست به تماميت ارضي لطمه‌اي وا دارد هر چند عملكرد خشونت‌آميز اين گروه‌ها در بعضي مناطق مانند كردستان و يا بلوچستان روند شكل‌گيري تفاهمات ملي را تا حدودي خدشه‌دار نمود و ضرايب حساسيت‌ها را آنچنان بالا برد كه مجال طرح اين گونه مسائل را بسيار محدود ساخت ولي در كل جدايي از چارچوب ارضي ايران هرگز به صورت خواست قوميت‌ها مطرح نبوده و به اين ترتيب نگراني حاكميت متمركز و اعمال سياست تمايزگونه از سوي برخي مسؤولان، بيشتر بر بنيان پيش فرضهاي غير واقع بينانه استوار بوده است.

9ـ وضعيت همجواري اغلب قوميت‌ها با كشورهاي همسايه و داشتن اشتراك نژادي، قومي و فرهنگي با بخشي از ساكنان آن ممالك در موقعيتي كه اقليت‌هاي قومي در كشورهايي مانند عراق، تركيه و يا افغانستان كه با نوعي شكل‌گيري روندگفتمان توافقي توأم است بروز هر نوع تحولي در آينده اين قوميت‌ها در كشورهاي همسايه مسلماً در شكل‌گيري فضاي قوميت‌هاي ساكن در ايران بي‌تأثير نخواهد بود. اما دورانديشي در مقابله با تأثيرات منفي و جلوگيري از گسترش فضاي راديكاليسم نمي‌تواند به معناي اعمال محدوديت‌ها و حساب‌هاي سختگيرانه در مناسبات قومي يا مرزي باشد. مي‌توان به نحوي مثبت با اتكا به اين اشتراكات روابط و مناسبات سالم را گسترش داد. اعمال سياست‌هاي سختگيرانه عموماً‌ زماني صورت مي‌گيرد كه ما در شكل دادن يك روند مثبت از اعتماد به نفس كافي نسبت به اقدامات خود برخوردار نباشيم.

10ـ زبان و ادبيات قوميت‌ها از مؤلفه‌هاي مهم فرهنگ ملي به شمار مي‌آيند. در جهان امروز، نابودي زبان‌هاي محلي و قومي حداقل در حد گونه‌هاي مختلف در حال انقراض طبيعي يا حيواني محل نگراني صاحبنظران و آسيب شناسان مستقل اجتماعي بوده است، كه در پي نجات آنها تلاش مي‌كنند. متأسفانه برخي در ايران نه تنها هيچ تمايلي براي حفظ و نگه‌داشتن اين زبان‌ها كه سرشار از خاطره و هويت قرن‌ها تجربه زيستي مشترك يك قوميت را تشكيل مي‌دهند، ندارند چه بسا طرفدار سياست‌هايي در جهت تسريع روند نابودي آنها هستند. در عصري كه عصر انفجار اطلاعات ناميده مي‌شود و هر گروهي به راحتي مي‌تواند از امكان پخش و چاپ و نشر در هر گوشه‌اي از جهان با استفاده از تسهيلات اينترنتي و يا ماهواره‌اي برخوردار شود، سياست‌هاي تنگ نظرانه در اين زمينه پاسخگو نخواهد بود.

11ـ برخورد روشنفكران و نخبگان جامعه ايران به مسأله قوميت‌ها قابل تعمق است. دغدغه خاطر اغلب روشنفكران ايراني در برابر مسأله قوميت‌ها بيشتر معطوف به تماميت ارضي كشور بوده است تا نقادي قدرت. آنان هرگز نتوانسته‌اند يا نخواسته‌اند اين دو موضوع را از هم تفكيك نمايند و در تحكيم تماميت ارضي روش اعمال قدرت را به چالش بطلبند و رابطه تضمين حقوق قوميت‌ها را با تماميت ارضي ايران تعريف و معيارهاي آن را مشخص نمايند. به نظر مي‌رسد تجديدنظر در نوع نگاه به اين مسأله ضروري است.

 

کریم باشنده

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:28  توسط عبد الاحد  | 

بررسی نگرش دانشجویان بلوچ نسبت به هویت ملی

بررسی نگرش دانشجویان بلوچ نسبت به هویت ملی

 

مقدمه

 

هویت ملی كه به معنای احساس تعلق به یك دولت ـ ملت در چارچوب یك سرزمین معین فرهنگ، تاریخ، خاطرات، ادبیات و زبان مشترك و اراده با هم‌زیستی می‌باشد، از مفاهیمی است كه در دوران معاصر، بعد از شكل‌گیری دولت‌ ـ ملت و دولت ملی در غرب، موضوعیت یافت. هویت ملی در یك كشور، لازمه و پیش‌‌نیاز همبستگی و وفاق اجتماعی و یكپارچگی ملی است. از آن‌جا كه یك بخش از هویت ملی برپایة برخی از عناصر هویت قومی شكل می‌گیرد و بنابر‌این ممكن است،‌ یك یا تعدادی از این عناصر، حالتی عام یا مشترك نداشته باشند و از طرفی ملت به معنای شهروندان یك كشور است كه از حقوق و تكالیف مشابه و برابری برخوردارند، در جوامع چند قومی، بحث هویت ملی، اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. از نیمة دوم قرن بیستم تا به حال، با توجه به اینكه، بحران‌های قومی بسیار متعددی در دنیا بویژه در كشورهایی نظیر اتحاد جماهیر شوروی سابق، یوگسلاوی و بسیاری از كشورهای آفریقایی و خاورمیانه بویژه ایران، روی داده است و از طرفی بیش از نود درصد كشورهای دنیا چند قومی هستند، موضوع قومیت و ناسیونالیسم قومی و تقابل آن با هویت ملی، چه در سطح سیاست و اجتماع و چه در علوم اجتماعی و سیاسی از اهمیت فزاینده‌ای برخودار شده است. تحقیق حاضر در همین راستا، در پی آن است كه با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت پرداختن به این مسأله در ارتباط با قومیت بلوچ بویژه با توجه به سوابق جنبش‌های قومی در بلوچستان و نیز موقعیت استراتژیك آن،‌ نگرش دانشجویان بلوچ به عنوان یك قشر از نخبگان بلوچ را نسبت به هویت ملی ایرانی بررسی نماید.

 

الف) طرح مسأله

 

هویت كه در سطح فردی و اجتماعی از مهمترین مباحث جامعة بشری است، در اصطلاح علمی به معنای چیستی‌شناسی یا كیستی‌شناسی است. اینكه افراد جامعه خود را “كه” یا “چه” بدانند، درواقع هویت خود را مشخص می‌‌نمایند. هنگامی كه از فردی در‌بارة هویت او سؤال می‌كنیم در واقع منظورمان این است كه او، خود را چگونه معرفی می‌كند یا می‌شناسد. این همان چیزی است كه“ مانفردكان” و“ توماس كلاتو” در سال 1954 با تهیة یك آزمایش بیست سؤالی یا تست مشهور [1]T.S.T در پی آن بودند تا برای توصیف “خود” از نظر فرد و به عبارت دیگر هویت او، از افراد بخواهند به سؤال “من كیستم؟” با بیست خانة خالی جهت پاسخ، جواب بدهند.(توسلی324 : 1374)

هویت، سطوح و جنبه‌های گوناگونی دارد كه هم‌زمان با رشد فرد حاصل می‌شوند در سطح كشور و به عبارتی دولت ـ ملت، هویت ملی مطرح می‌شود كه بنا به نظر بسیاری از صاحبنظران، از مهمترین اشكال هویت جمعی می‌باشد. از مهمترین عواملی كه توجهات ویژه‌ای را به طرف هویت ملی جلب نموده‌اند، بحران‌های قومی بوده‌اند كه در نیمة دوم قرن بیستم میلادی بو‌یژه اواخر آن بروز كرده‌اند. در قالب این بحران‌ها، هویت قومی در مقابل هویت ملی برجستگی پیدا كرده و در تضاد با آن قرار گرفته است. چنین چیزی بیشتر به بعد سیاسی هویت ملی بر‌‌‌می‌گردد. ما با تأكید بر بعد سیاسی هویت ملی، به زمینه‌ها و عواملی خواهیم پرداخت كه در چارچوب یك هویت قومی بر نوع و شدت نگرش، نسبت به هویت ملی تأثیرگذار هستند. موضوع دولت ـ ملت در ایران بعد از انقلاب مشروطیت و تلاش دولت برای شكل‌گیری هویت ملی، از زمان رضاخان تا به حال، در بسیاری از موارد، تضادهایی بین هویت قومی اقوام نظیر كردها، آذری‌ها و بلوچ‌ها و هویت ملی مورد نظر حكومت مركزی ایران وجود داشته و به صورت درگیریهایی بین این اقوام و دولت مركزی بروز نموده است. از آن جمله می‌توان به بحران‌های قومی اشاره نمود كه در دوران رضاخان، محمدرضاشاه و بعد از انقلاب اسلامی در بلوچستان بروز نموده‌اند.

از آن‌جا كه در بر‌جسته شدن هویت قومی در برابر هویت ملی، بناچار نقش‌آفرینی یك گروه نخبه ضرورت دارد، توجه ما به دانشجویان معطوف می‌شود. علت این است كه دانشجویان جزو نیروهای فعال جامعه بوده و حداقل یك گروه نخبة بالقوه به ‌شمار می‌روند. نقشی كه دانشجویان و جنبش‌های دانشجویی در تحولات اجتماعی و سیاسی جوامع فعلی دارند، به خوبی گواه این امر می‌باشد. در بلوچستان ایران نیز، می‌توان نقش دانشجویان را در جنبش‌های اجتماعی و سیاسی اخیر، بو‌یژه در اواخر دوران پهلوی و بعد از انقلاب، ردیابی نمود. در شرایط فعلی نیز كه دانشجویان بلوچ با نخبگان مذهبی بلوچستان در ارتباط تنگاتنگی بوده و به خاطر داشتن گرایش‌های مذهبی برخلاف دانشجویان چپگرای اواخر دورة پهلوی و اوایل انقلاب از محبوبیت و نفوذ نسبتاً زیادی در بین مردم برخوردارند و علاوه بر این سرداران و سران طوایف تا حد زیادی جایگاه گذشتة خویش را از دست داده‌اند، توجه به جایگاه و نقش دانشجویان، از اهمیت خاصی برخوردار می‌شود. در كنار همة این موارد، محیط دانشگاه و نقشی كه در فراهم نمودن تعاملات بین گروه‌ها، خرده‌فرهنگ‌ها و اقوام مختلف ایفا نموده و بنابراین در شكل‌گیری و تكوین نگرش‌های دانشجویان و نیز هویت آنها اهمیت زیادی دارد، خود توجه ویژه‌ای می‌طلبد. در راستای مطالبی كه ذكر گردید، تحقیق حاضر در پی آن است تا نگرش دانشجویان بلوچ را نسبت به هویت ملی بسنجد.

 

ب) سیر تاریخی موضوع

 

اگر از نظر رابطة بین هویت ملی و هویت قومی به تحولات تاریخی ایران نگاه كنیم و بروز جریانات سیاسی محلی‌گرا را به‌عنوان برجسته شدن هویت قومی در برابر هویت ملی در نظر بگیریم، می‌توان گفت تا قبل از تشكیل دولت مدرن در زمان رضاخان، از آن‌جا كه دولت مركزی به‌عنوان منادی و تحمیل‌كنندة هویت ملی ایفای نقش نمی‌كرد، ما هیچ‌گاه شاهد تقابل هویت قومی با هویت ایرانی موجود نبودیم. و به عبارت دیگر، هویت قومی هرگز در برابر هویت ایرانی برجستگی پیدا نكرده و سیاسی نشده بود. از آن‌جا كه در هر منطقه، سران طوایف به‌عنوان نماد هویت قومی حاكمیت را در دست داشتند و آنها نیز به‌صورتی هر چند غیر مستمر در مواقع أخذ مالیات یا تأمین نیروی نظامی، تابع دولت مركزی یا پادشاه به‌عنوان نماد هویت ایرانی بودند، بین این دو هویت تقابلی وجود نداشت و در واقع، این دو هویت به هم وابسته بودند.

در مواردی نیز كه بین دولت مركزی و سران طوایف اختلاف و حتی درگیریهایی ایجاد می‌شد این اختلاف ناشی از یك شكاف هویتی قومی ـ ایرانی نبود، و به همین جهت با اعلام تبعیت مجدد آن سران از دولت مركزی و یا حداكثر جایگزینی آنها با افرادی دیگر از همان طایفه كه اغلب از اعقاب و یا خویشاوندان همان سران بودند پایان می‌یافت .

بعد از تشكیل دولت مدرن از زمان رضاخان تا به حال، سعی دولت‌ها برای ایجاد هویت ملی از آن‌جا كه جنبة تحمیلی داشته، فاقد پایبندی به مبانی اصلی هویت ملی بویژه حقوق شهروندی بوده و با بسیاری از نمادها و عناصر هویت قومی منافات داشته است، و سیاسی شدن و تضاد هویت قومی با هویت ملی را به همراه آورده است. به همین جهت تلاش‌ها برای ایجاد یك هویت ملی واقعی و پایدار،‌ حداقل در میان برخی از قومیت‌ها با موفقیت چندانی همراه نبوده و حداكثر منجر به ایجاد یك هویت ملی ظاهری و شناسنامه‌ای شده است. این تلاش دولت مركزی موجب شده است كه در عكس‌العمل با آن،‌ نخبگان محلی و غیر‌محلی و نیز برخی نیروها و عوامل بین‌المللی با تأكید شدید بر عناصر هویت قومی، موجبات برجستگی و سیاسی شدن آن در برابر هویت ملی را فراهم می‌آورند. بحران‌های قومی كه بعد از حكومت رضاخان تا به حال بروز نموده‌اند، به خوبی بیانگر این امر هستند. دوره‌هایی را هم كه ظاهراً منطقه آرام بوده و خبری از بحران‌های قومی وجود نداشته است، می‌توان ناشی از سر‌كوب دولتی یا به رسمیت شناخته شدن هر چند محدود نخبگان محلی و یا فراهم شدن زمینه‌هایی برای مشاركت سیاسی این نخبگان  توسط دولت دانست.         

اگر در شرایط فعلی از نظر توسعة اقتصادی و اجتماعی به استان سیستان و بلوچستان توجه نماییم، به راحتی سیمای فقر، محرومیت و توسعه نیافتگی را در آن، بویژه در ناحیة بلوچستان می‌بینیم. این استان، هنوز توسعه‌نیافته‌ترین استان كشور است و براساس اغلب شاخص‌های اجتماعی ـ اقتصادی در سال 1375، این استان از كمترین میزان توسعه‌یافتگی و به عبارتی از بیشترین میزان محرومیت در میان استان‌های كشور، برخوردار بوده است و با این وجود، به‌طور نسبی از اعتبارات بسیاری پایینی بهره‌مند شده است.

از نقطه نظر سیاسی، رویداد دوم خرداد‌ماه و انتخاب سیدمحمد خاتمی به ریاست جمهوری را می‌توان نقطة عطفی در رابطة مردم و نخبگان بلوچ با ساختار سیاسی كشور دانست. این امر در بسیاری از موارد بویژه انتخابات، مشاركت سیاسی مردم را در حد بسیار بالایی ‌رساند. میزان شركت در انتخابات ریاست جمهوری در سال 76 و80 و درصد آرای آقای خاتمی در استان سیستان و بلوچستان به خوبی بیانگر این امر می‌باشد. در این شرایط، امید دستیابی به وضعیتی مناسب‌تر و رفع بسیاری از تبعیض‌های موجود، ضمن امیدواری بیشتر مردم بلوچ به نظام سیاسی حاكم بر ایران، ارتباط آنها با دولت را بیش از پیش بالا برده است.

 

ج)مبانی نظری تحقیق

 

1ـ نگرش2

 

نگرش، گرایش یا ایستار، بنا به نظر آلپورت “یك حالت روانی و عصبی آمادگی است كه از طریق  تجربة سازمان یافته و تأثیری هدایتی یا پویا بر پاسخ‌های فرد در برابر كلیة اشیاء یا موقعیت‌هایی كه به آن مربوط می‌شود دارد”. (كریمی، 3-262 : 1377)

كودك با گذراندن وقت خویش با والدین، همبازی‌ها، هم‌كلاسی‌ها و معلمان خود، از طریق فرایندهایی مانند تداعی، تقویت و تقلید، باورهایی شبیه باورهای آنها كسب می‌كند و در نتیجه از نظر نگرش، همانند آنها می‌شود. نگرش‌های كودكان همانند نگرش‌های خانواده است. در دورة دانشگاه، نگرش دانشجویان از بیشترین امكان تغییر برخوردار می‌شود. نگرش‌ها پس از شكل‌گیری از ثبات بیشتری برخوردار شده و تابع اصل ثبات‌شناختی هستند. یعنی در برابر تغییر، مقاومت می‌كنند. حتی اگر اطلاعات مغایر با نگرش‌ها به فرد برسد، فرد سعی می‌كند آنها را با چارچوب نگرش خود تطبیق دهد.

 

2ـ هویت

 

هویت از نظر لغوی در “فرهنگ زبان فارسی”‌ عبارت است از “آن‌چه كه موجب شناسایی شخص یا چیزی می‌شود.” (مشیری 1177 : 1369) معادل انگلیسی هویت، «Identity  »است كه دارای دو معنای اصلی می‌باشد. معنای اول، همانند مطلق (به‌صورت “این”‌ عین “آن”) و معنای دوم، تمایزی است كه از ثبات و تداوم زمانی برخودار می‌باشد.(جنكینز، 3 : 1996)

هویت، ظاهراً از دو معنای متضاد “همانندی” و “تمایز”‌ برخوردار است. اما اگر با كمی دقت معلوم شود كه این دو معنا، مكمل هم و دو روی یك سكه هستند. به عبارت دیگر، سكة هویت دو روی دارد: “همانندی با گروهی” و دیگری “تمایز از دیگران”. واژة هویت در ابتدا توسط روان‌شناس معروف اریك اریكسون بكار برده شد. به نظر او،‌ هویت یك مرحله از تحول جسمی شخصیتی انسان است كه به هویت سطحی یا فردی معنا شده است. این وضعیت در بردارندة مفاهیمی است كه همسانی وتداوم شخصیت فرد را تضمین می‌كند. بر این اساس، نیاز انسان به امنیت، ثبات و نظم و نیز تعلق داشتن به واسطة كسب هویت برآورده می‌شود. (پالمر و دیگران،142 : 1371)

زمینه‌های ذهنی هویت، به ‌صورت ناخودآگاه،‌ در جریان تعاملات فرد با دیگران و به واسطة شناسایی‌هایی كه آنها از فرد دارند شكل می‌گیرد. ساختمان هویت فرد، در جوانی شكل می‌گیرد. اما مصالح آن، در هویت‌شناسی‌های اولیه ساخته می‌شود. اولین مرحله در شكل‌گیری هویت، خانواده است. فرد به تدریج وارد اجتماعات دیگری چون محله، قبیله، قوم، طبقه و… می‌شود. نقش خانواده و نگرش‌های والدین در هویت‌شناسی فرد بسیار مهم است، اما سایر اجتماعات نیز برحسب شرایط، می‌توانند تأثیر مهمی بر شكل‌گیری هویت داشته باشند. (6-55 : 1377)

هویت می‌تواند براساس تأكید بر ابعاد تمایز یا همانندی به ترتیب فردی یا جمعی باشد اما در هر صورت اجتماعی، است به عبارتی دیگر، هویت هرچند به وسیلة فرد ابراز می‌شود و به تعریف و شناسایی فرد از خودش یا انتسابش به گروه‌ها مربوط است، اما اساساً مقوله‌ای اجتماعی می‌باشد. چرا كه افراد هویت خود را در روند اجتماعی شدن و یا در طی تماس با دیگران كسب می‌كنند. هویت در نظریات جامعه‌شناسی بیشتر در دیدگاه كنش متقابل نمادی مورد تأكید قرار گرفته و به‌صورت “خود” مطرح شده است.

دولت و قدرت سیاسی می‌توانند در فرایندهای حفظ و تغییر هویت نقش محوری داشته باشند و بخصوص هویت‌های اسمی را كه برای دسته‌بندی مردم به كار می‌روند، به راحتی تغییر دهند، حفظ نمایند و یا تحمل كند. (جنكینز، 28-19 : 1996)

 

3ـ هویت ملی4

 

هویت ملی، نمونة برجسته‌ای از هویت جمعی است و شاید كمتر شكلی از اشكال هویت جمعی در شرایط امروزی بتواند به پای اهمیت هویت ملی برسد. اهمیت مفهوم هویت ملی نسبت به سایر انواع هویت جمعی، در تأثیر بسیار آن به حوزه‌های متفاوت زندگی در هر نظام اجتماعی است؛ مثلاً هویت ملی در حوزة‌ سیاست، آرمان‌ها را تحقق می‌بخشد و یا به قدرت حاكم مشروعیت می‌دهد و بر میزان نفوذ آن می‌افزاید. (197 : 1379)

هویت ملی، هویتی است مبتنی بر تشابه منظم و معنی‌دار بین گروهی از افراد به نام ملت در چارچوب یك سرزمین و دولت ملی خواص و تمایز آنها از ملت‌های دیگر. هنگامی كه بحث سرزمین به صورت واحد‌های سیاسی مجاز مطرح گردید موضوع ملت پیش آمد، تا مردم سرزمین در قالب یك اجتماع تخیلی خود را یك ملت واحد تصور نمایند. بنابراین می‌توان ملت را یك “اجتماع تخیلی” دانست كه اعضای آن نه چندان همدیگر را می‌شناسد، نه چندان همدیگر را می‌بینند اما بر این باورند كه همگی عضو یك ملت واحد هستند، ملت گروهی از مردم است كه به واسطة احساس خویشاوندی یا تبار مشترك، تصور تعلق به یك اجتماع گسترده را در خود پرورانده‌اند. برای نخستین بار در برخی كشورهای اروپایی دولتی كه بعدها به‌صورت یك دولت درآمد با تأكید بر عناصر قومیت و هویت قومی همانند زبان در طی فرایند‌ ملت‌سازی موفق گردید درمردم سرزمین خویش تصور یك ملت بودن را ایجاد نماید. شكل‌گیری هویت ملی نیز حاصل چنین فرایندی بود. تشكیل دولت ملی كه پدیده‌ای خاص دوران جدید است به معنی عبور از هویت‌های سنتی، همچون مذهب، قوم، قبیله‌ای و كاست به هویت جدید ملی است. در این مرحله به جای اینكه افراد خود را بر اساس تعلق مذهبی، قبیله‌ای یا نژادی شناسایی كنند بر اساس تعلق به ملتی خاص با جغرافیایی معین و نظام حكومتی معینی، شناسایی می‌شوند.(قیصری، 50-49 : 1377)

با توجه به اینكه در اغلب موارد، ملت‌سازی بنیادی قومی دارد، در جوامع چند قومی در ‌صورتی كه هویت ملی تنها بر عناصر فرهنگی یك قوم متكی بوده و در نتیجه موجب محرومیت یك یا تعدادی از اقوام از برخی حقوقشان شود و بنابراین مورد تبعیض و نابرابری قرار گیرند یا آن را احساس نمایند، به راحتی امكان برجسته شدن یا تقویت شدن هویت قومی در مقابل هویت ملی وجود دارد. این امر می تواند محركی قوی برای دست یازیدن به اعمال سیاسی و مدعی شدن برای حق تعیین سرنوشت و درنتیجه بحران‌های قومی شود. (ایوبی 30-29 : 1377)

با توجه به این امر، ارتباط بسیار نزدیك هویت ملی با حقوق شهروندی روشن می‌شود. شهروندی ‌شأنی است كه در آن به‌طور ضمن برابری انسان‌‌هایی كه عضویت یك ملت و دولت ملی را پذیرفته‌اند تأكید شده است. این تساوی و برابری در حقوق شهروندی است. حقوقی كه به‌طور رسمی تمامی اعضای یك ملت سوای تمایزات نژادی، زبانی و قومی دارای آن هستند. اهم این حقوق عبارتند از‌: برابری و تساوی در فرصت دستیابی به مقامات سیاسی و اداری جامعه، فرصت‌های اساسی مانند تحصیلات، شغل مناسب، امكانات رفاهی، حقوق و امتیازات قانونی و مشاركت سیاسی. (قیصری 13-50 :1377)

 

د) جمع‌بندی مباحث تئوریك

 

براساس یك چارچوب نظری تلفیقی، می‌توان عوامل مؤثر بر نگرش نسبت به هویت ملی را در چهار مقوله قرار داد. یكی فرایند جامعه‌پذیری است كه دربرگیرندة متغیر خانواده، همسالان و گروه‌های مرجع می‌باشد. رسانه‌های گروهی و دانشگاه به ‌صورت تعداد ترم‌های تحصیلی گذرانده شده نیز جزو عوامل جامعه‌پذیری هستند. اما از آن‌جا كه این دو متغییر را می‌توان به‌طور مشخص‌تر در قالب كسب اطلاعات یا آگاهی به ‌عنوان یكی از عوامل مؤثر بر تكوین نگرش‌ها، قرار داد، ما آنها را در مقولة دوم تحت عنوان آگاهی قرار می‌دهیم. مقولة سوم تحت عنوان نیازها مطرح می‌گردد؛ در این مقوله می‌توان متغیرهای احساس تبعیض و احساس محرومیت را قرار داد. هم‌چنین بحث رضایت را كه ناشی از ارضاء نیازها می‌باشد می‌توان در این مقوله گنجانید. سه متغیر پایگاه اقتصادی ـ‌ اجتماعی، جنسیت و محل سكونت را می‌توان تا حدودی با بحث موقعیت و نیز بحث تعلق گروهی مرتبط دانست و مسامحتاً در مقوله‌ای تحت عنوان “موقعیت اجتماعی”‌ قرار داد. عضویت گروهی نیز كه بسیار نزدیك به بحث تعلق گروهی است در این مقوله قرار می‌گیرد.

 

هـ )مبانی روشی تحقیق

 

1ـ متغیرهای مورد بررسی

 

الف) متغیرهای مستقل: این متغیرها به‌طور مختصر در زیر معرفی می‌شوند:

 

1ـ جنسیت: متغیر اسمی با دو ارزش زن و مرد.

2ـ خانواده: با عنوان پیوستگی خانواده ( میزان تبعیت از خانواده)، متغیر ترتیبی با پنج ارزش خیلی زیاد، زیاد، متوسط، كم و خیلی كم.

3ـ‌ همسالان: با عنوان پیوستگی با همسالان ( دوستان صمیمی)، متغیر ترتیبی با پنج ارزش همانند خانواده.

4ـ گروه‌های مرجع: با عنوان پیوستگی با گروه‌های مرجع (اساتید، علماء و (…، متغیر ترتیبی با پنج ارزش همانند خانواده.

5ـ‌ محل سكونت خانواده: متغیر اسمی با دو ارزش شهر و روستا.

6ـ پایگاه اقتصادی ـ‌ اجتماعی: براساس شاخص‌های نوع منزل مسكونی خانواده و ارزش آن، شغل پدر، تحصیلات پدر و درآمد (هزینة زندگی خانوادة پدری)، متغیر ترتیبی به سه ارزش بالا، متوسط و پایین.

7ـ تعداد ترم‌های تحصیلی گذرانده شده: متغیر نسبی.

8ـ رسانه‌های گروهی: براساس میزان استفاده از روزنامه، رادیو و تلویزیون، متغیر ترتیبی با سه ارزش زیاد، متوسط و كم.

9ـ عضویت گروهی:  براساس عضویت در انجمن‌های هنری، علمی، ادبی، تیم‌های ورزشی، جامعة اسلامی دانشجویان، بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان، متغیر ترتیبی با چهار ارزش زیاد، متوسط، كم و عدم عضویت.

10ـ رضایت: با عنوان رضایت از كشور براساس رضایت از زندگی، كار و تحصیل در ایران، متغیر ترتیبی با سه ارزش زیاد، متوسط و كم.

11ـ احساس تبعیض: براساس تبعیض نسبت به حقوق شهروندی شامل بودجه و امكانات آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و اقتصادی در استان، فرصت‌های دستیابی به مقامات سیاسی و اداری، حقوق و امتیازات قانونی، متغیر ترتیبی با سه ارزش زیاد، متوسط و كم.

12ـ‌ احساس محرومیت: براساس احساس محرومیت نسبت به امكانات آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و اقتصادی در استان، متغیر ترتیبی با سه ارزش زیاد،‌ متوسط و كم.

 

ب) متغیر وابسته

 

در این پژوهش نگرش نسبت به هویت ملی براساس سه شاخصه سنجیده شده است. برایند یا معدل گرایش نسبت به این سه شاخص، نشان‌دهندة نگرش نسبت به هویت ملی می‌باشد. نگرش نسبت به ملت،‌ براساس تركیبی از طیف‌های بوگاردوس، گاتمن و لیكرت كه شامل هفت گویه است سنجیده می‌شود.

گویه‌ها كه حالتی انباشتی دارند عبارتند از:

 

1ـ‌ آیا حاضرید كه خواهرتان با یك غیر‌بلوچ ازدواج كند؟

2ـ آیا حاضرید با یك غیربلوچ مشاركت اقتصادی كنید؟

3ـ آیا حاضرید در همسایگی با یك غیربلوچ با او رفت و آمد و معاشرت كنید؟

4ـ آیا حاضرید یك غیربلوچ را به همسایگی بپذیرید؟

5ـ آیا حاضرید یك غیربلوچ را به‌عنوان همكار بپذیرید؟

6ـ‌ با این نظر عظیم كه می‌گوید: من اصلاً خوشم نمی‌آید با بلوچ‌ها هموطن باشم.

7ـ با این نظر گمشاد كه می‌گوید: اگر زورم می‌رسید تمام غیر‌بلوچ‌ها را از این منظقه بیرون می‌كردم. نمره‌ای كه براساس ضریب گویه‌ها و پنج گزینة كاملاً موافق تا كاملاً مخالف هر گویه به دست می‌آید، در نهایت بیانگر نسبت به ملت در پنج سطح خیلی مثبت، مثبت، بی‌تفاوت، منفی و خیلی منفی می‌باشد.

نگرش نسبت به سرزمین مشابه با طیف لیكرت و براساس چهار گزینة زیر سنجیده می‌شود:

1ـ زندگی در ایران را به هر جای دنیا ترجیح می‌دهم.

2ـ لازم است هنگام تجاوز از ایران دفاع كنیم.

3ـ ایران به عنوان وطن هیچ اهمیتی برای من ندارد.

4ـ من به ایرانی بودن خود افتخار می‌كنم.

نگرش نسبت به دولت همانند نگرش نسبت به سرزمین و براساس پنج گزینة زیر سنجیده می‌شود‍:

1ـ‌ حكومت ایران یك حكومت مردمی بوده و رابطة آن با مردم خوب است.

2ـ همكاری با حكومت در اجرای برنامه‌هایش لازم است.

3ـ نظام حاكم بر ایران، برای من اهمیت چندانی ندارد.

4ـ سران حكومت دلسوز بوده و به فكر كشور هستند.

5ـ حكومت ایران یك حكومت مستقل بوده و این مایة افتخار است.

 

در نهایت براساس نمرات سه شاخص فوق، نگرش نسبت به هویت ملی به‌صورت یك متغیر ترتیبی با سه ارزش مثبت، بی‌تفاوت و منفی سنجیده می‌شود.

لازم به ذكر است كه برای تبیین مناسب‌تر رابطة بین متغیرهای اصلی سه متغیر توصیفی نیز در پرسشنامه گنجانیده شده كه عبارتند از:

1ـ رتبة قوم بلوچ در میان اقوام ایران در بهره‌برداری از امكانات و فرصت‌های موجود در كشور از نظر پاسخگویان.

2ـ‌ معیارهای مسئولین حكومتی برای ابراز توجه به مردم ( همانند تخصیص بودجه، امكانات و فرصت‌های شغلی) از نظر پاسخگویان.

3ـ‌ ترتیب هویت پاسخگویان: جهت مقایسه سه هویت ایرانی، هویت قومی بلوچ و هویت دینی مسلمانی.

2ـ روش تحقیق

 

در پژوهش حاضر، از روش پیمایش مقطعی1 استفاده شده است، كه به كمك پرسشنامه انجام گرفته است. پرسشنامة نهایی بعد از انجام یك آزمون مقدماتی با استفاده از پرسشنامة اولیه در بین 25 نفر از دانشجویان و انجام تحلیل عامل و آزمون اعتبار و روایی تهیه گردید. جامعة آماری تحقیق، كلیة دانشجویان پسر و دختر بلوچ بودند كه در سه دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه علوم پزشكی زاهدان و دانشگاه آزاد زاهدان در مقطع كارشناسی و بالاتر و در نیمسال دوم تحصیلی 80-79 در شهرستان زاهدان مشغول به تحصیل بودند. براساس فرمول كوكران حجم نمونه 145 نفر تعیین گردید.

در نهایت بر روی 154 نفر كار تحقیق انجام گرفت كه از این میان از دانشگاه سیستان و بلوچستان 50 نفر پسر و27 نفر دختر، از دانشگاه علوم پزشكی زاهدان 18 نفر پسر و 9 نفر دختر و از دانشگاه آزاد زاهدان 29 نفر پسر و 21 نفر دختر بودند.

 و) تجزیه و تحلیل داده‌ها

مهمترین نتایج توصیفی تحقیق عبارتند از:

1ـ احساس تبعیض در جمعیت مورد بررسی در حد بالایی است به‌طوری كه بیش از 90% آنها به میزان زیادی

احساس تبعیض می‌نمایند

2ـ احساس محرومیت نیر در حد بالایی بوده و 3/81% آنها به میزان زیادی احساس محرومیت می‌كنند.

 

3ـ نگرش نسبت به ملت در مجموع مثبت است. نزدیك به 60% آنها نسبت به ملت دارای نگرش مثبت یا خیلی مثبت هستند.

4ـ نگرش نسبت به سرزمین در مجموع مثبت است، به طوری كه نزدیك به 75% آنها نسبت به سرزمین دارای نگرش مثبت یا خیلی مثبت هستند.

5ـ‌ نگرش نسبت به دولت، در حد بی‌تفاوت است به‌طوری كه نزدیك به  70%  آنها نگرشی بی‌تفاوت تا خیلی منفی نسبت به دولت دارند.

6ـ نگرش نسبت به هویت ملی در جمعیت مورد بررسی تا حدودی مثبت است.

7ـ به نظر پاسخگویان رتبة قوم بلوچ نسبت به سایر اقوام ایرانی آخر یا هفتم است، به‌طوری كه  73/9%  آنها اعتقاد دارند قوم بلوچ از نظر امكان بهره‌برداری از فرصت‌ها و امكانات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در میان اقوام ایرانی از كمترین امكان برخوردار است.

8ـ‌ بنا به نظر پاسخگویان، معیار مسئولین برای تخصیص امكانات، فرصت‌ها و بودجه به مردم، نوع مذهب است. 6/45% آنها نوع مذهب و 8/35% آنها میزان پارتی را معیار اصلی می‌دانند. تنها درصد اندكی یعنی

7/0% معتقدند این معیار نوع قومیت است.

9ـ ترتیب هویت در جمعیت مورد بررسی، به ترتیب میزان اهمیت، هویت دینی یا مسلمانی، هویت ایرانی و هویت قومی یا بلوچی است، 7/70% آنها مسلمان بودن، 8/17% ایرانی بودن و 5/11% بلوچ بودن را هویت اول خود معرفی كرده‌اند.

10ـ از میان متغیرهای مستقل مورد بررسی تنها چهار متغیر پیوستگی خانوادگی، پیوستگی با همسالان، پیوستگی باگروه‌های مرجع و میزان رضایت از كشور با نگرش نسبت به هویت ملی رابطة معناداری داشتند. این امر بر نقش عوامل جامعه‌پذیری و رضایت در تكوین نگرش نسبت به هویت ملی و به عبارتی دیگر فرایند هویت‌یابی ملی تأكید می‌كند. اما با توجه به معكوس بودن رابطة عوامل جامعه‌پذیری با نگرش نسبت به هویت ملی روشن می‌گردد كه در فرایند جامعه‌پذیری دانشجویان بلوچ جریانی مخالف با هویت‌یابی ملی حكمفرماست.

11ـ تحلیل رگرسیون چند متغیرة انجام شده بر روی متغیرهای فوق نشان می‌دهد كه در میان چهار متغیر فوق

تنها متغیر رضایت از  كشور قدرت تعیین‌كنندگی دارد و حدود 22/4%  واریانس متغیر نگرش نسبت به هویت ملی را تعیین می‌نماید. این امر به معنای آن است كه باید دنبال متغیرهای دیگری براساس سایر دیدگاه‌های نظری بود تا بتوانند میزان بیشتری از ورایانس وبسته را تعیین نمایند، یا اینكه در تعریف هویت ملی در ایران تجدیدنظر نمود و بویژه نقش عنصر دولت در هویت ملی را مورد ارزیابی مجدد قرار داد.

 

ز) نتیجه‌گیری

 

 براساس نتایج حاصل از این تحقیق، تأكید نظریه‌های سطح خرد جامعه‌شناسی یعنی دیدگاه كنش متقابل نمادی بر نقش خانواده، گروه‌های همسالان و گروه‌های مرجع در روند جامعه‌پذیری یا شكل‌گیری “خود”‌ به‌عنوان هویت مورد تأكید قرار گرفته است. اما بر خلاف فرایند هویت‌یابی ملی در روند جامعه‌پذیری در كشورهای غربی ـ كه به‌طور عمده مدنظر این نظریه‌پردازان  بوده است‌ ـ در ایران ( حداقل در بلوچستان ) نقش این عوامل جامعه‌پذیری، القای نگرش منفی نسبت به هویت ملی می‌باشد. البته هم‌چنان‌كه نتایج توصیفی نشان می‌دهند این نگرش منفی به‌طور عمده متوجه دولت است و نه ملت و سرزمین، این امر ملی بودن دولت در ایران را (حداقل از نظر دانشجویان بلوچ) به زیر سؤال می‌برد و وجود آن‌چه را كه در غرب، دولت ـ ملت نامیده می‌شود، در ایران تأیید نمی‌كند.

همین امر به معنای تأیید این ادعای نظریه‌پردازان ابرازگرا در مورد قومی و ناسیونالیسم است كه هویت ملی پدیده‌ای جدید و مدرن بوده و توسط نظام سیاسی ایجاد می‌شود. برخلاف هویت ملی، هویت ایرانی بر مبنای دو عنصر مردم و سرزمین، هم‌چنان‌كه نتایج این تحقیق نشان می‌دهند، به‌طور نسبتًاًًقوی در میان دانشجویان بلوچ وجود دارد. این نوع هویت، كه در واقع نوعی هویت قومی است، براساس شواهد تاریخی از دیرباز در میان مردم بلوچ وجود داشته است. ترتیب هویتی دانشجویان نشان می‌دهد كه یك هویت قومی خاص با عنوان هویت بلوچی در مقابل این هویت ایرانی بروز نكرده است. این امر با نظریة استعمار داخلی هشتر كه استعمار نواحی پیرامونی در یك جامعة ملی توسط مركز و اعمال تبعیض و محرومیت نسبت به این نواحی را از عوامل بسیج قومی می‌داند همخوانی ندارد البته ترتیب هویت كه در آن هویت مسلمان بودن، هویت غالب و اول را در میان بلوچ‌ها تشكیل می‌دهد با این امر كه اغلب بلوچ‌ها تبعیضات را به‌طور غالب واجد جنبة مذهبی می‌دانند، مطابقت دارد و نشان دهندة تأكید بلوچ‌ها بر عناصر مذهبی خویش، در مقابل هویت مذهبی مورد نظر دولت می‌باشد. با توجه به این امر، اگر عنصر مذهب را یكی از عناصر هویت قومی بدانیم این امر می‌تواند با بسیاری از نظریه‌های بسیج قومی مطابقت داشته باشد.

احساس تبعیض و احساس محرومیت موجود كه در سطح بالایی بوده و بویژه در مورد حقوق شهروندی وجود دارند و با این حال هیچ رابطة معناداری با نگرش نسبت به هویت ملی ندارند، می‌تواند تأكید دیگری بر این مطلب باشد كه یك دولت ـ ملت، كه در قالب آن دولت ملی نقش زیادی در ایجاد و بقای هویت ملی دارد، در ایران وجود ندارد. چرا كه عامل اصلی از نظر مردم بلوچ در اعمال تبعیض و حتی محرومیت و در نتیجه نفی حقوق شهروندی، حكومت به شمار می‌رود. در واقع از آن‌جا كه تلاش دولت برای ایجاد هویت ملی مبتنی بر تعریف واقعی آن و از جمله تأكید بر حقوق شهروندی و ملت‌سازی نبوده است عملاً نتیجه‌ای معكوس داشته است و در میان قومیت‌هایی همانند بلوچ‌ها تنها یك هویت ظاهری و اسمی ایجاد كرده است.

هر چند هویت ایرانی به مفهوم تاریخی آن در میان قوم بلوچ وجود دارد اما در شرایط امروزی دنیا و لزوم ملی بودن دولت‌ها به معنای واقعی، خواه‌ناخواه لازم است یك هویت ملی مدرن، كه لازمة آن نگرش مثبت نسبت به همة عناصر آن و از جمله دولت است، ایجاد شود. حال كه اقدامات اقتدار‌‌طلبانه از زمان رضاخان تا به حال نتوانسته است حداقل در مورد بلوچ‌ها، یك چنین هویتی را ایجاد نماید، لزوم تجدید‌نظر در سیاست‌ها و برنامه‌های دولت آشكار می‌شود. احساس محرومیت و احساس تبعیض در این حد بالا، هیچ‌گاه با یك هویت ملی مدرن همخوانی نداشته و می‌توانند در شرایط بحرانی كشور، مشكلات حادی ایجاد نمایند. رسانه‌های جمعی كه از مهمترین ابزارهای دولت برای ایجاد هویت ملی و نیز همبستگی و وفاق ملی هستند، با توجه به اینكه براساس این تحقیق رابطة معناداری با هویت ملی نداشتند بیانگر این مطلب هستند كه نتوانسته‌اند به‌عنوان رسانه‌هایی ملی، اعتبار  چندانی را به خود جلب نمایند.

وجود نوعی تعارض هویتی از جنبة مذهبی بین بلوچستان و مركز كه قبلاً ذكر آن رفت، لزوم اتخاذ سیاست‌های عقلانی‌تری را در مورد ارتباط بین مذهب رسمی و مذهب تسنن و نیز رفع تبعیض‌های مذهبی موجود و یا حداقل احساس تبعیض‌هایی را كه دراین زمینه وجود دارد، روشن می‌سازد و ارادة لازم برای جلوگیری از نقش عوامل تندرو در ایجاد اختلافات مذهبی و دامن‌زدن به آنها را طلب می‌كند.

 

ح) پیشنهادها

 

راهبردهای كه براساس نتایج این تحقیق می‌توان برای فراگیر شدن هویت ملی در میان قومیت‌هایی همانند بلوچ‌ها پیشنهاد داد به‌طور مختصر عبارتند از:

1ـ تعریف مجدد هویت ملی توسط دولت با تكیه بر مبانی آن بویژه ملت‌سازی و حقوق شهروندی؛

2ـ بسیج منابع برای مثبت كردن نگرش مردم نسبت به هویت ملی بویژه با ایفای نقش نخبگان و رسانه‌های گروهی؛

3ـ وارد نمودن هویت‌یابی ملی در فرایند جامعه‌پذیری؛

4ـ رفع محرومیت‌ها و تبعیض‌های موجود در مورد موقعیت‌ها بویژه در زمینة حقوق شهروندی و مشاركت در امور جامعه؛

5ـ اعمال سیاست تكثرگرایی فرهنگی و خودداری از سیاست شبیه‌سازی فرهنگی

 

محقق : محمدعثمان حسین‌بر

 

كارشناس ارشد جامعه‌شناسی ـ تهران 

 

كلید واژه‌ها: اقلیت‌ها، ایران، بلوچ‌ها، دانشجویان‌ بلوچ، هویت ملی

 

 

مآخذ:

1-   آ‏‏لمان، فرنگیس (1375)، “ بررسی عوامل مؤثر بر هویت فرهنگی دانش‌آموزان”، پایان‌نامه كارشناسی ارشد امور فرهنگی دانشكدة علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی.

3-   ایوبی، حجت‌الله (بهار 1377)، “‌ شكاف‌های قومی و خشونت درپیكارهای سیاسی”‌، فصلنامه مطالعات

راهبردی، پیش شماره اول، صص37-19.

4-   پالمر، مونتی و دیگران (1371)، “ نگرش جدید به علم سیاست”، ترجمة منوچهر شجاعی، تهران،

مؤسسه چاپ و انتشارات امور خارجه، چاپ سوم.

5- توسلی، غلامعباس (1374)، “ نظریة‌های جامعه‌شناسی”، تهران، نشر سمت، چاپ پنجم.

6- حاجیانی، ابراهیم (پاییز 1379)، “‌ تحلیل جامعه‌شناسی هویت ملی در ایران و چند فرضیه”، فصلنامه مطالعات ملی، شماره 5، صص228-193.

7- دواس، دی. ای (1376)، “پیمایش در تحقیقات اجتماعی”، ترجمة هوشنگ نایبی، تهران، نشرنی، چاپ اول.

8- رفیع‌پور، فرامرز (1372)، “سنجش گرایش روستائیان نسبت به جهاد سازندگی”،‌ تهران، مركز تحقیقات و بررسی مسائل روستایی، وزارت جهاد سازندگی.

9- ریترز، جورج (1377)، “‌ نظریه‌های جامعه‌شناسی در دوران معاصر”، ترجمة محمدمحسن ثلاثی، تهران، انتشارات علمی.

10-  عبداللهی، محمد (1379)، “بینش‌های جامعه‌شناسی”،‌ جزوة درسی كارشناسی ارشد جامعه‌شناسی، دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی.

11-   قیصری، نورا… (بهار1377)، “قومیت عرب و هویت ملی در ج.ا. ایران”،‌فصلنامه مطالعات

راهبردی، پیش شماره 1، صص 83-49.

12-   كوزر، لوئیس (1377)،“‌زندگی و اندیشة بزرگان جامعه‌شناسی”، ترجمة محسن ثلاثی، تهران، انتشارات علمی، چاپ هفتم.

13-   مشیری، مهشید (1369)، “‌فرهنگ زبان فارسی”،‌ تهران، نشر سروش، چاپ اول.

14- Jenekins, R. (1996) “Socid Identity” London, Routledge

 

1-Twenty State Ment Test

Attitude -2

 

National Identity-3

1 Cross

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:25  توسط عبد الاحد  | 

سیستان و بلوچستان و تاثیرات منطقه ای

سیستان وبلوچستان و تاثیرات منطقه ای

 

واژه سیستان و بلوچستان در ذهنیت اکثریت جامعه ایران یادآور کاروان های مسلح مواد مخدر و شرارت های امنیتی است . تمرکز تبلیغی روی این جنبه از تشکل سیاسی – اجتماعی در منطقه در همان حال که فقر گسترده و عمومی را پنهان نگاه می دارد ، واقعیتهای سیاسی و عقیدتی مهم تری را نادیده می گیرد . نویسنده مقاله با طرح مقدماتی این موضوع که سیستان و بلوچستان در معرض تأثیرپذیری و تأثیر گذاری اندیشه های سیاسی و عقیدتی گوناگون است ، به این مهم توجه می دهد که اندیشه طالبانی و ناسیونالیزم بلوچ تحت حوزه های اقتدار تهران ، اسلام آباد ، قندهار و کویته قرار گرفته اند و آینده امنیتی منطقه در گرو قدرت تأثیرگذاری هر کدام از آنهاست . نویسنده ناتوانی سیاسی در بهره گیری مثبت از تمامی ظرفیت انقلاب اسلامی در جهت دهی به تحولات سیاسی را به زیان امنیت ملی ارزیابی می کند و روی این مطلب تأکید دارد که در غیاب تأثیر گذاری امنیتی تهران، منطقه درمعرض طالبانیزه شدن قرار می گیرد .

 

مقدمه

 

استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های پهناور و در عین حال کم  جمعیت کشور است. وسعت تقریبی آن 178.420 کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری سال 1375 ه.ش 1.722.579 نفر است. جمعیت بومی آن را قوم بلوچ و سیستانی ها تشکیل می دهند. از سال 1307ه.ش  که قدرت مرکزی ایران در این استان تثبیث شد ، به ویژه با تأسیس مراکز اداری و سیاسی در مرکز استان ، به تدریج افراد غیر بومی از بیرجند ، کرمان و سایر شهرهای ایران وارد استان سیستان و بلوچستان شده و ماندگار شدند . این مهاجرین عمدتا در زاهدان (مرکز استان) و در سطح کمتری در سایر شهرها سکونت اختیار کرده و با گذشت زمان بومی شده اند. به لحاظ مذهبی اکثریت بلوچ ها سنی حنفی و بخش هایی از بلوچستان مثل منطقه دلگان و جلگه چاه هاشم و بخشی از طوایف بامری و ناروئی شیعه و بقیه سنی مذهب هستند . به همین دلیل انشقاق مذهبی تقریبا وجود ندارد و اختلافات غالباً ، مقطعی بوده و ممکن است تحت تأثیر عوامل بیرونی به وجود آمده باشد قوم بلوچ در منطقه گسترده ای از استان سیستان و بلوچستان پراکنده شده اند. در بخش های جنوبی استان خراسان در جنوب استان کرمان و شرق استان هرمزگان طوایف پراکنده ای از بلوچ حضور کم رنگی دارند. علاوه بر این ، طوایف بلوچ در استانهای زابل ، خرده ، قندهار و هیلمند افغانستان ، ایالت حاشیه بلوچستان پاکستان و کراچی مرکز ایالت سند پاکستان زندگی می کنند. در شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس ، در تانزانیا (آفریقا) و ترکمنستان در آسیای مرکزی طوایفی از بلوچ شناسایی شده اند که زبان و سنت های قومی خود را حفظ کرده اند . این پراکندگی جمعیتی بلوچ را در معرض تحولات سیاسی و فکری متفاوتی قرار داده است.

با عنایت به این مهم ، به نظر می رسد که ناسیونالیزم بلوچ به مرکزیت دانشگاه کویته در بلوچستان پاکستان و اسلام ارتدکس حنفی ناشی از مدارس دینی پاکستان ، که با ظهور طالبان در افغانستان در حال تقویت است ، در نوعی رقابت نه چندان پنهان با انقلاب اسلامی قرار گرفته و از قدرت تأثیرگذاری مثبت تهران کاسته باشد . بنابراین، ضرورت دارد که با ارزیابی واقع بینانه رخدادها و تحولات سیاسی و فکری در منطقه ، از ظرفیت ها و پتانیسیل های موجود در جهت دهی سیاسی و فکری به قوم بلوچ و تحولات مثبت در منطقه شرق کشور بهره گیری شود.

 

1- سابقه تاریخی

 

آنچچه امروزه به نام سیستان و بلوچستان خوانده می شود ، منطقه نسبتا وسیعی بوده است که در گذشته بنا به دلایل مختلف تاریخی و متأثر از سیاست های دولت بریتانیا ، از نقطه نظر جغرافیایی سیاسی یکپارچه باقی نمانده و تجزیه شده است . ساکنان این منطقه به ویژه قوم بلوچ متأثر از این تحولات اکنون تحت  حاکمیت سه مرکز قدرت قرار دارند و همین امر موجب شده است که چالش های سیاسی-ایدئولوژیک در سیستان وبلوچستان ابعاد گسترده تری بیابد.

بلوچستان طبق تصمیم یک جانبه گلداسمیت ، کارگزار انگلیسی ، در جریان تعیین حدود مرزی ایران و خان نشین کلات در سال 1872 میلادی ( مطابق با 1250 شمسی) بین ایران و هندوستان تحت سلطه انگلیس تقسیم شد ، که خود ماجرای عبرت آموزی است . سرپرستی سایکس معاون کمیسیون حل اختلاف انگلیس در کتاب خود تحت عنوان مسافرت به ایران شرقی می نویسد :

 

«با احتشام الوزراء نماینده ایران قرارداد محرمانه ای بستیم و در جلسه رسمی که با حضور اسعدالدوله تشکیل شد فقط از اختلاف علامات سرحدی صبحت کردیم واز موضوع قرارداد محرمانه حرفی نزدیم . اسعدالدوله اظهار خوشوقتی کرد . به این ترتیب بود که به سادگی خط مرزی کنونی از بندر گواتر تا جالق مورد توافق قرار گرفت و بلوچستان کنونی پاکستان از ایران جدا شد.»

ایرج افشار سیستانی در کتاب نگاهی به سیستان و بلوچستان با ذکر این واقعه با تأسف می نویسد:

انگلیسی ها موفق شدند تا کنار رود سند و ماشکل و ایل یار احمد زهی و جالک (جالق) را که قبور پادشاهان صفاری در آنجا واقع است ، از ایران جدا کنند.[1]

جالبتر آنکه تقریبا هم زمان با همین واقعه ژنرال ریچنالد دایر آن طور که خود در کتاب مهاجمان سرحد – رویارویی نظامی انگلستان با سران بلوچ ایرانی می نویسد ، عملیات نظامی دیگری را در منطقه خاش علیه دو ایل یاراحمدزهی و گمشادزهی پیگیری می کرده که هدف آن مجبور کردن آنها به پذیرش تسلط انگلیس بر منطقه خاش بوده است . ژنرال دایر اعتراف می کنند که سردار جنید خان یاراحمد زهی و  خلیل خان گمشادزهی حاضر به تغییر وفاداری خود از حکومت مرکزی ایران و پذیرش تحت الحمایگی انگلیس نشدند و تا پای جان ایستادگی کردند. تا آنجا که ژنرال دایر برای ترساندن آنها شاهسوار یکی از سران ایل یاراحمد زهی را متهم به خیانت و ارتباط با عناصر جاسوسی آلمان کرده و در محاکمه ای صحرایی او را محکوم به اعدام می کند[2].

نتیجه پایداری طوایف یار احمد زهی و گمشادزهی حفظ خاش برای دولت ایران و از دست رفتن املاک خویش در منطقه ماشکل / ماشکید/ بود . هنوز هم نخلستانهای این دو طایفه در خاک بلوچستان پاکستان قرار دارد و خود نیز به صورت ایل های تجزیه شده در دو کشور در رفت و آمد هستند.

سرنوشت تقسیم سیستان بین ایران و افغانستان نیز غم انگیزتر از سرنوشت بلوچستان است. سفر سردار علیخان سیستانی به تهران و جریان دیدارش با ناصرالدین شاه و همچنین ماجرای توطئه میرزا آقا خان نوری که قصد تحقیر سردار سیستانی را داشت و تنبیه مأمور آقا خان نوری به دستور سردار علیخان به قدر کافی در سیستان مشهور است . در این جا کافی است که دیدار علیخان با ناصر الدین شاه و راستگویی و شهامت علیخان را یادآور شویم . چرا که اگر همین شهامت نبود ، چه بسا که سیستان کنونی نیز در حاکمیت ایران باقی نمانده بود.

رئیس الذاکرین در کتاب ارزشمند خود زاوسران سیستان ، گفت و گوی سردار علیخان سرابندی و ناصرالدین شاه را چنین آورده است :

« (ناصرالدین شاه) پس پرسید چرا گوش فراش ما را بریده ای ؟ علیخان پاسخ می دهد که آن مرد گستاخی کرد، دستور دادم گوشش را ببرند . شاه لختی به من خیره گشت، پس گفت به همین سادگی ؟ گفتم جان باخته شیدایم. اگر اراده بر آن است که قندهار تا به کابل را به زیر شمشیر درآورده به ایران بازگردانم نیازمند به زورمندی ام و اگر جز این می کردم هیچ یک از مردان مرا ترسی نبود. پس بخندید به فریادی بلند که علیخان این جا تهران است و تهران یک شاه بیشتر ندارد. اگر بنا است که زهر چشمی در کار باشد ، زهر چشم من است ، نه از آن علیخان سیستانی . ناصرالدین شاه از سردار سرابندی می پرسد : نزد نوری نرفته ای ؟ علیخان می گوید : خیر. ناباورانه مرا نگریست و گفت علیخان میرزای نوری را ندیده ای ؟ نمی دانم چگونه دیدن این پدر سوخته را که نور چشم سفیر بریتانی است به هیچ گرفته ای؟ شاه فریاد بر آورد که علیخان او همه کاره است ، همگان برای دیدن او سر و دست می شکنند. چگونه به دیدار او نرفته ای؟ کرنش کردم و گفتم روزگارتان درخشان و بخت تان پیروز باد. نوری ها در سیستان گاودارانی هستندکه برای چاکر جان نثار دوغ می آورند. شاه بسی خندید که علیخان من این نوری را می گویم ، نه آن نوری ها را ...»[3]

طنز تاریخ است که در همان زمان که سردار علیخان سرابندی با قدرت از حفظ سیستان در مقابل شاه مرعوب و عوامل انگلیس نظر آقاخان نوری دفاع می کند ، هیأت منتخب انگلیس به سرپرستی گلداسمیت عازم منطقه سیستان شده و صحبت از دو سیستان جداگانه به میان می آورد که یکی را سیستان خاص و دیگری را سیستان خارجی نام می نهد . سرانجام در سال 1875 میلادی سیستان خارجی از ایران جدا و به افغانستان واگذار شد و شهامت مردانی مانند سردار علیخان سرابندی در دسیسه های دربار محو گردید. قضاوت رئیس الذاکرین در این خصوص قاطع و گویاست . وی می نویسد :

«... بازیگران باز از در دوروئی در پس پرده به تلاش افتادند تا به خواست انگلیس آشوبگران سیستان را ارزان تر بفروشند. زیرا به اندیشه آنان نه جای درنگ بود که وابستگی علیخان به دربار شاهی بیش از پیش وی را پایدار می داشت و کار جداسازی سیستان دشوارتر می شد. پس بازی پشت پرده انگلیس رنگ دیگر یافت و همزمان با رسیدن عروس بدشگون درباری به سه کوهه میرزا آقاخان نوری تن به خفت داد و پیش در آمد قرار داد ننگین 1875 میلادی را برای حکمیت انگلیس درباره سیستان فراهم ساخت.»[4]

 

 

  --------------------------------------------------------------------------------

 

[1]  ایرج افشار سیستانی ، نگاهی به سیستان و بلوچستان ، مجموعه ای از تاریخ و جغرافیای منطقه و ایران

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:22  توسط عبد الاحد  | 

نگاهی به شبکه استانی هامون

       

صفحه اول     اخبار     جغرافیا     تاریخ     فرهنگ و هنر      موسیقی     عکس      گوناگون     سایتهای بلوچستان      تازه ها      پیامهای شما      دنیای سایتها

 

نگاهی به شبکه استانی هامون 

 

درسال گذشته شاهدافتتاح شبکه سیما(تلویزیون ) دراستان سیستان وبلوچستان بودیم امابرنامه های پخش شده درطول این مدت درجهت نیل به اهداف گروهی اقلیت در این استان پهناوربوده است. بطورکلی هدف ازایجادشبکه های استانی درمناطق مختلف ایران حفظ وترویج فرهنگ بومی وهمگام سازی آن باتوسعه فرهنگ ملی وانعکاس محرومیت هاوتبلوراندیشه هاست. اما گرایشهای قومی ومذهبی عده ای درشبکه هامون وعدم توجه به خواسته اکثریت مردم بلوچستان نه تنها باعث دلزدگی مخاطبان شده بلکه خطربزرگی همچون گرایش جوانان به سمت برنامه های غیرمجازومبتذل بیگانه رافراهم کرده است . حتی تعدادموافقان شبکه دربین قشرخاص که صداوسیماآنها رامخاطب اصلی خودمیداندبسیاراندک است وروزبه روزتعدادآنهاکاهش پیدامی کند. ارتباط خشک سردورسمی بامخاطب ،عدم وجودبرنامه های پربار وارزشی برای منطقه وسیع بلوچستان ،عدم جلب اعتمادمردم ،درپاره ای موارداهانت به شعایرفرهنگی ومذهبی مردم منطقه ،همه وهمه باعث دلزدگی وناامیدی مردم شده است.بااین وجودوباتوجه به مرزگسترده هجوم فرهنگی بیگانگان دیگرچگونه می توان جوانان رابه سمت اصالت خویش وافتخارایرانی بودن هدایت نمود؟ وقتی که گسترش فرهنگ بومی واسلامی باشبکه های (ملی) امکان پذیراست،چه نیازی به شبکه محلی است که به جای ایجادووحدت وهمدلی درجامعه سیستان وبلوچستان ،باعث نارضایتی مردم و اقوام می شود؟

چون با پیشرفت تکنولوژی وتوسعه صنایع ارتباطی دیگرایجادموانع برای ارتباط بین ملل امری محال است ودرآغازقرن بیست ویکم هرجایی ازاین کره زمین تحت پوشش امواج رادیویی وتلویزیونی قرارگرفته است ونقطه کوری وجودندارد . تنوع برنامه هاازیک طرف واهداف مغرضانه تهیه کنندگان این برنامه هاازطرف دیگرموجبات انحراف نسل جوان راازفرهنگ دینی وملی فراهم نموده است ودیگربرنامه های فاقدکیفیت وجهت دارشبکه های محلی درافکارعمومی جایگاهی ندارد.جالب است درعصرارتباطات ، مسئولین شبکه هامون به این مساله غافل اندونتوانسته اندجایگاه خودرادراین زمینه ارتقادهند ،درنتیجه باپخش برنامه های بی محتوارگزارش های خبری غیرواقعی زمینه رابرای رجوع خانواده هابه شبکه های غیرایرانی فراهم کرده اند.

 باتوجه به تاکیدمسئولان نظام به حفظ وحدت ورسیدگی به مردم محروم بلوچستان،تاکنون مسئولان وکارکنان شبکه هامون به این مسئله عنایتی نداشته وباپخش اخباریک طرفه سعی درایجادبدبینی درمردم نسبت به جمهوری اسلامی دارند.

مثال: شبکه هامون ورادیومحلی زاهدان هرهفته مراسم برگزاری نمازجمعه درمساجد اهل تشیع راجزءبه جزءوحتی باذکرامام جمعه ومکان برگزاری حتی درروستاهایی مانندزهک ودلگان که تعدادنمازگزاران آنهاازصدهانفرتجاوزنمی کندرابه صورت مشروح گزارش می کنندودراین میان به برگزاری نمازجمعه اکثریت مردم اهل سنت این استان که درهرشهری به هزاران نفر ودربیش ازصدهامسجدبرگزارمی شودتوجهی ندارند.

این رسانه ملی دراختیارگروهی قرارگرفته که به وحدت وانسجام مردم نمی اندیشدودراین شرایط حساس جهان ومنطقه به دشمنان اسلام فرصت توطئه می دهد.

درپایان انتظارداریم مسئولان ذیربط شبکه هامون با انجام وظیفه براساس اهداف انقلاب ومصالح نظام جمهوری اسلامی وایجاداعتماددرمردم نسبت به نظام جمهوری اسلامی برنامه ریزی نمایندوازپخش برنامه های تفرقه انگیزخودداری وواقعیات جامعه رامنعکس کنند. چون باافزایش آگاهی مردم وتوسعه ارتباطات دیگرجایی برای پنهان کردن واقعیت ها وجودندارد.

دشمنان ایران درکمین هستندکه ازتفرقه بین ملت وایجادبدبینی درمردم نسبت به نظام جمهوری اسلامی استفاده نموده وتسلط خودرابرمسلمانان منطقه گسترش دهند. حوادث چندسال اخیردرکشورهای فلسطین ،افغانستان وعراق همگی حاکی ازبرنامه های پیچیده استعمارگران برای نابودی اسلام وزنگ خطری برای همه مسلمانان می باشد.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:19  توسط عبد الاحد  | 

تصاویر نخلستانهای بلوچستان

 

خوانندگان محترم می توانند

 

عکسهای ویژه  بلوچ وبلوچستان را از طریق ایمیل به پیام بلوچ ارسال دارند و حجم عکسها از 100 کیلوبایت بیشتر نباشد ضمنا از دوستانی که در این زمینه با ما همکاری داشته اند سپاسگزاریم.

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:15  توسط عبد الاحد  | 

تصایری از تفتان

تفتان و دامنه های زیبای آن

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:11  توسط عبد الاحد  | 

تصاویر رودخانه های بلوچستان

 

خوانندگان محترم می توانند

 

عکسهای ویژه  بلوچ وبلوچستان را از طریق ایمیل به پیام بلوچ ارسال دارند و حجم عکسها از 100 کیلوبایت بیشتر نباشد ضمنا از دوستانی که در این زمینه با ما همکاری داشته اند سپاسگزاریم.

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 5:8  توسط عبد الاحد  | 

زمین شناسی بلوچستان

زمین شناسی بلوچستان

 

بيشتر سرزمين بلوچستان در دوران هاي گذشته زيرآب بوده و با گذشت زماني طولاني از زير آب بيرون آمده است. خاك زمين هاي جنوب نيكشهر و برخي از برجستگي هاي اين منطقه كه از شن و ماسه پديد آمده است و آكنده از سنگواره هاست، اين نظريه تأييد مي كند. سرتوماس هولديچ در كتاب نقاط مرزي هندوستان، مي نويسد: «پشته ها و توده هاي خاك رس مطبّق و مضرّسي كه در سواحل بلوچستان زياد است و بعضي نقاط آن كه همچون ستون فقرات نهنگ شكل گرفته است و همچون نمك هاي لزجي كه در جاي جاي اين منطقه ديده مي شود، نشان دهنده آن است كه در دوران هاي گذشته، اين سرزمين را آب پوشانده بوده است. مطالعات زمين شناسي كه در منطقه بلوچستان به عمل آمده است، بيانگر آثار رسوبات مختلف از دوره هاي اول تا چهارم زمين شناسي در اين منطقه است. در بلوچستان پرمو- كربنيفر به وسيله آهك هاي محتوي (fusulinides ) مشخص مي شود اين آهك ها به شكل يك برآمدگي نوك تيز از وسط شيت هاي ترياس ماشك در دره مرتفع ذهوب نزديك مرزپيشين بيرون آمده است. در شمال شرقي بلوچستان، نزديك مرز افغانستان، ترياس فوقاني به وسيله هزار متر شيت هاي محتوي Monotis مشخص شده است .«لياس» بلوچستان، شامل هزارمتر آهك ها و شيت هايي مي باشد كه در برخي نقاط داراي سنگواره است. در بخش مرزي ايران و افغانستان آهك هاي داراي هيپوريت كه تا درياچه هامون سيستان گسترش يافته است، وجود دارد دراين ناحيه Hippurites verdenbur gikuhn را تشخيص داده اند اين طبقات به سوي مشرق تا افغانستان ادامه مي يابد.

از سفيدابه تا حرمك و سپس در سراسر توده هاي كوهستاني كوه ملك سياه شيت هاي رنگارنگ، سنگهاي آتشفشاني ماسه سنگ ها و بندرت عدسي هاي آهكي خردشده ديده مي شود. اين سنگ ها در سطح بياباني كوهستاني و مرتفع به شكل بريده بريده ظاهر گرديده اند.

ميان سفيدابه و حرمك، آهك هاي محتوي نوموليت هاي كوچك در غرب ارتفاعات پيرامون جاده وجود دارد، گرچه تعيين گونه اين نوموليت ها ممكن نيست ولي بسيار پرارزش هستند و عمر قسمت بالايي فليش ( سنگ هاي رسي ) آتشفشاني را كه روي آهكهاي Rudist دار قرار دارد، مشخص مي‌سازند. اين فليش آتشفشاني، متعلق به كرتاسه بالايي و ائوسن است.

توده‌هاي سرپانتنيني كه در مجاورت آن قرار دارد، نيز متعلق به كرتاسه است وداراي اهميت اقتصادي مي باشد، زيرا از لحاظ نهشته هاي كروميت، بسيار غني است. اين بستره كه مسلماً نوموليتي است در فاصله 125 كيلومتري نهشته‌هاي لوتتي كه محتوي Nummu lites perforatus است و در كوههاي بلوچستان، در شمال شرقي شهر زاهدان واقع است قرار دارد. وجود دوره نوموليتي و بويژه دوره لوتتي در شرق ايران از شمال تا جنوب تأييد شده است. در دوره نوموليتي بلوچستان، فعاليت هاي متعدد آتشفشاني چه در ائوسن و چه در اوليگوسن تشخيص داده شده است. اين فعاليت آتشفشاني مربوط به قسمتي بوده است، كه فليش آتشفشاني از كرتاسه بالايي تا پايان دوره نوموليتي در شمال و شمال غربي بلوچستان وجود دارد.

در قسمت جنوبي تر ميان حرمك و زاهدان جاده آسفالته از كوه ملك سياه كه از فليش تشكيل شده است، مي گذرد اين فليش از 1500 متر روانه ها، توف‌هاي آتشفشاني، شيت هاي رنگارنگ، ماسه سنگ ها و به ندرت عدسي‌هاي آهكي تشكيل شده است كه همه آنها چين خورده و فرسايش يافته‌اند و رگه هايي از كوارتز، آنها را قطع كرده است. دردامنه شمال شرقي اين قسمت نوموليت هاو آلوئولين هاي غير مشخص و يكي از توتياهاي دريايي موسوم به Arachnio pleurus semireticulatus در ائوسن زيرين كشف شده است. در كوه شتران ( شتري ) طبقات آتشفشاني، بازالت، آندزيت، داسيت، ايگنمبريت و توف هاي بمب دار يافت شده است. و به خوبي معلوم مي شود كه از كرتاسه بالايي، دريايي جوانتر بوده و بيش از ميتوپليوس تشكيل شده است. در بعضي نقاط، طبقات آتشفشاني، آهكهاي محتوي آلوئولينها و نوموليت هاي ائوسن زيرين و شايد مياني را پوشانيده است. بنابراين، به نظر مي رسد كه اين طبقات آتشفشاني كه در بخش بزرگي از سرزمين ايران شناخته شده است، متعلق به دوره ائوسن و حتي اوليگوسن باشد، از اين رو مي توان گفت كه دوره نوموليتي دريايي و ائوسن مياني بويژه در همه مشرق بلوچستان با دورخساره متفاوت وجود دارد، يكي رخساره كاملاً آهكي در شمال و ديگر رخساره فليش در جنوب، نزديك زاهدان، با توليت بزرگي وجود دارد كه گرانيت آن در فليش نفوذ كرده است. درمكران نيز سنگ هاي ائوسن دريايي ديده مي شود كه از ماسه سنگ ها و شيل ومارن تشكيل شده اند و ميتوان رخساره فليش را به آنها نسبت داد، ولي سنگهاي آتشفشاي در آنها ديده نشده است. در ناحيه غربي بلوچستان دردرون شبه فليش هاي ائوسن - اوليگوسن، مقدار زيادي از بلوك سنگ هاي بيگانه مشاهده مي شود كه مورفولوژي آنها بسيار مشخص است، زيرا در برابر فرسايش، مقاومت بيشتري نشان داده اند. اين بلوك ها از جنس سنگهاي آذرين (اولترابازيك ) و رسوبي است. درارتفاعات بشاگرد، بلوك سنگ بيگانه اي از جنس آهك ديده شده است كه سن آن پرمين است، اين واحد كه گسترش زيادي دارد با دگر شيبي روي آميزه رنگين قرار گرفته است.

 

 

 

منبع : بلوچستان و تمدن ديرينه آن

 

تاليف : دكتر ايرج افشار سيستاني

 

http://www.golha.net/estoon/01_9.htm

 

فهرست مطالب

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:57  توسط عبد الاحد  | 

زندگی جانوری در سرباز

صفحه اول      اخبار       تاریخ      فرهنگ و هنر       مقالات      موسیقی     عکس     گوناگون      سایتهای بلوچستان     تازه ها      پیامهای شما      دنیای سایتها

 

 

زندگى جانورى منطقه سرباز

 

   همانطور كه در پوشش گياهى منطقه تنوع زيادى به چشم مى ‏خورد، در زندگى جانورى نيز تنوع زيادى وجود دارد بطوريكه بعضى از جانوران موجود در منطقه در ساير نقاط ايران به چشم نمى ‏خورند و فقط مخصوص همين ناحيه هستند از اينگونه جانوران مى ‏توانيم به كروكديل و خرس آسيايى و ... اشاره كنيم. پستاندارانى كه در اين منطقه زيست مى‏نمايند نسبت به همسانان خود كه در عرضهاى جغرافيايى بالاتر به سر مى ‏برند. كوچك اندام تر هستند. بدين ترتيب قوچ، ميش، آهو و ساير پستاندارانى كه از نژادهاى ديگر آنها در ساير نقاط يافت مى ‏شود، در اينجا با جثه ‏اى كوچكتر ديده مى ‏شوند. قدر مسلم آنكه در اين منطقه جانورانى مى ‏توانند زيست نمايند كه بتوانند خود را با شرايط آب و هوايى و موقعيت جغرافيايى منطقه وفق بدهند.

 

جانوران منطقه سرباز را مى‏توان در پنج دسته تقسيم‏بندى نمود:

 

الف: آبزيان و دوزيستان

 

تمساح (كروكديل يا گاندو): كروكديل با تلاقى بلوچستان، برجسته‏ ترين موجود وحشى دره رودخانه سرباز است كه بطور طبيعى در آنجا زيست مى ‏كند. كروكديل‏ها يا به گويش محلى «گاندو» از هندوستان، سيلان تا پاكستان غربى و بلوچستان جنوبى پراكنده ‏اند. رودخانه سرباز، غربى ‏ترين نقطه انتشار كروكديل در آسياست، از اين‏رو داراى ارزش توأم ملى و بين‏ المللى است.

تمساح حيوانى است كه از ميليونها سال قبل در اين منطقه سرباز و باهوكلات، مى ‏زيسته و از زمان دايناسورها تاكنون عليرغم تغييرات و نوسانات شديد اكولوژيك، ضمن سازش با اين تغييرات، توانسته است دوام و بقاء خود را حفظ كند. شايد به درستى نمى‏ توان گفت كه تمساح‏ها از چه زمانى وارد اين منطقه شده ‏اند، ولى به هر حال تمساحها بيش از 200 ميليون سال كه جزء سكنه كره زمين گرديده ‏اند، 21 گونه و 7 زيرگونه از آنها در سطح جهان شناسايى گرديده است كه در سه خانواده قرار دارند. تمساحهاى سرباز و باهوكلات كه در جنوب شرقى بلوچستان زندگى مى ‏كنند، زيرگونه‏اى از خانواده كروكوديليها بنام علمى

crocodvias palastris palastris    هستند.

حيوانات رشته كروكوديليا كه بزرگترين موجودات خزنده به شمار مى ‏روند، آخرين بازماندگان دوران مزوزوئيك، زمانى كه خزندگان شكل حاكم زندگى در روى زمين بودند، مى‏باشند 180 ميليون سال قبل يعنى دوره ترياس مبدأ پيدايش نسل اوليه اين موجودات است. اگرچه اين حيوانات  با دايناسورها همزمان بودند، ولى برعكس آنها موفق شدند خود را با تغييرات محيط وفق داده و انطباق لازم را بدست آورند. با بروز تحولات اقليمى، كه موجب تغييراتى در محيط خشكى گرديدند، تمساحها خشكى را ترك نموده و به دريا روى آوردند. به همين دليل كمتر از دايناسورها، فشار تحولات اقليمى را متحمل شدند و در صحنه زندگى باقى ماندند. تمساحها در طول ميليونها سال در رودخانه‏ ها و حوضچه ‏ها و مردابها و گاهى در درياها به زندگى ادامه دادند.

تمساحهاى نر، متمايل به سياه و ماده ‏ها معمولاً قهوه ‏اى هستند. تمساحها جزء خزندگان هستند كه اكسيژن مورد نياز خود را عليرغم زندگى كردن در آب بركه‏ها از هوا دريافت مى ‏نمايند، اگرچه زمان تخم گذارى اين تمساحها مشخص نشده است، ولى با اين وجود، نوزادها در فروردين ماه ديده شده‏اند. تخمها در لانه‏اى مخصوص كه تمساح ماده در نزديكى ساحل رودخانه و در عمق نيم مترى مى‏سازد، گذارده مى ‏شوند، تعداد آنها معمولاً 17 تا 24 عدد است. بعضى از تخمها را خود پدر و مادر مى ‏خورند و بعد از بيرون آمدن نوزادها از تخم، تا زمانى كه پوستشان نرم است، والدين از آنها تغذيه مى ‏كنند

بطوريكه 2 الى 3 نوزاد بيشتر باقى نمى ‏ماند.تخمهاى تمساح حدود 7/5 سانتيمتر بلندى دارد و روى  تخمهايش را با شن مى ‏پوشاند و كنار آنها تا بيرون آمدن بچه‏ ها از تخم مى ‏ماند، بيرون آمدن بچه از تخم سه ماه زمان لازم دارد. جالب است زمانيكه بچه ‏ها از تخم بيرون مى ‏آيند، نمى ‏توانند همان 30 سانتيمتر خاكى را كه روى آنها قرار دارد، پس بزنند و همان موقع مادرشان را صدا مى ‏زنند، با اولين صدا، مادر مى ‏فهمد، زمين را مى ‏كند و بچه‏ ها را از زير خاك نجات مى ‏دهد. بچه‏ هايى كه از تخم بيرون مى ‏آيند، 25 سانتيمتر بلندى دارند و از همان لحظه ‏اى كه از تخم بيرون مى‏آيند، به هر چيزى گاز مى ‏زنند و همگى به سوى آب مى‏ روند.

تمساح در هر دست  5 انگشت دارد كه 3 تاى اول داراى ناخن و 2 تاى ديگر فاقد آن است. بين انگشتهاى بدون ناخن، پرده‏اى وجود دارد كه براى شنا مورد استفاده قرار مى ‏گيرد. در پا 4 انگشت وجود دارد كه 2 تاى آن مثل دست فاقد ناخن است. دم تمساح باهوكلات و سرباز در هر طرف 38 پولك و در انتها 16 عدد تيغه برجسته دارد. طول بدن در گونه ‏هاى مختلف فرق مى ‏كند. در تمساحهاى نر از يكمتر تا 7/5 متر گزارش شده است. وزن آنها گاهى تا يك تن مى‏ رسد. طول تمساحهاى سرباز و باهوكلات حداكثر تا چهارمتر مى ‏رسد. بيش از نصف طول بدن را دُم بلند آن تشكيل مى ‏دهد . اين جاندار در همه جا به زندگى كردن عادت كرده است. بعلاوه چشمان تيزبين و تصميم قاطع خانوادگى مبنى بر فرار، به مجرد شنيدن صدا و با ديدن هر جنبنده اعم از دوست يا دشمن، بقاء آن را حتمى كرده است. تمساح جانورى تنبل، راحت طلب و خودخواه است و بسيارى از وقت خود را صرف لَم‏دادن در زير نور آفتاب مى ‏نمايد.ولى در مواقع احساس خطر يا تعقيب شكار، موجودى است به غايت سريع و پرقدرت. اين حيوان اغلب در كنار آب به انتظار شكار مى ‏نشيند و حيواناتى را كه براى نوشيدن آب به وى نزديك مى‏شوند با حركت سريع و جانبى آرواره‏هاى خود به چنگ مى ‏آورد.تسماح همه چيزمى‏خورد، از ماهى گرفته تا انسان، شيره گوارشى اين جانور آنقدر اسيد دارد كه مى‏تواند در چند دقيقه سرنيزه آهنى و قلاب فولادى را كه قورت داده باشد، آب كند. به نظر مى‏رسد كه اين جانور به غذاى زياد احتياج نداشته باشد. هيكل آن بزرگ و آرواره‏ هايش قوى مى ‏باشد، با حركت دم مى‏ تواند يك گوزن بزرگ را بر زمين بزند و پاى آن را بكشد. اين جانور شكارى را كه گرفته است، بطور كامل و بدون سروصدا در آب فرو مى‏برد و با آرواره‏هاى قوى خود آنرا محكم مى ‏گيرد. چشم‏ها و سوراخهاى بينى را از آب خارج نگاه مى ‏دارد. هزارها بلورهاى كوچك و نازك در چشم آن وجود دارد كه امكان ديد را حتّى در شب و در زير آب براى آن بيشتر مى‏سازد. اگر در محيط زندگى تمساح ماهى زياد باشد به انسان حمله نمى ‏كند، برعكس موقعى كه غذاى معمولى آن كم باشد به انسان حمله مى ‏كند. هرگاه جانور بزرگى مثل گاو يا آهويى را شكار مى‏كند با حركات سر آن را به چپ و راست حركت مى‏دهد و شكار تعادلش را از دست مى ‏دهد و نمى ‏تواند براى نجات خود اقدامى كند. سپس آنرا در زيرآب مى ‏برد و خفه مى‏ كند و آهسته آهسته آنرا مى ‏خورد. ساختمان دندان تمساح براى جويدن مناسب نيست، به اين جهت شكارهاى بزرگ را نگه مى ‏دارد كه بگندد و شل شود، سپس آنرا مى ‏خورد.

تمساح كرانه‏ هاى محفوظ و آبهاى قسمتهاى عميق تر رودخانه را براى استراحت در روز ترجيح داده و با فرارسيدن شب فعاليت و جستجوى خود را براى تغذيه شروع مى ‏كند. ميزان فعاليت تمساح بستگى كامل به ميزان آب موجود در رودخانه و بويژه بركه ‏هاى محل زندگى آن دارد. در ماههايى كه هوا متعادل است، خود را مانند الوارى بزرگ بر روى حوضچه‏ هاى آب محل زندگى خود شناور مى ‏كند، تنها سوراخهاى بينى و گاه چشمه اى خود را از آب بيرون و بقيه بدن را در زير آب بصورت غوطه‏ ور نگاه مى‏ دارد. بطور كلى از عوامل اصلى كه امروزه اين جانور را تهديد مى ‏كند، شرايط زيستگاهى و از اَهَم آن كمبود آب است. عمده‏ترين مسئله براى زيست تمساح همانا استمرار جريان آب مى ‏باشد.غذاى اصلى كروكديل بطور عمده ماهى، لاك‏پشت، پرندگان آبزى و لاشخور است.

تعداد تمساحهاى رودخانه سرباز در سال 1355 شمسى از 75 تا 100 عدد برآورد شده است. دكتر تجلى ‏پور گفته است كه در رودخانه سرباز تعدادى نزديك به يكصد بچه كروكديل به طول 15 تا 20 سانتيمتر ديده شده است. دو نمونه از كروكديل رودخانه سرباز در موزه دانشكده دامپزشكى وجود دارد كه توسط دكتر تجلى ‏پور گرفته شده است.

 

انواع ماهيها:

 در رودخانه‏ هاى آب شيرين، انواع ماهيهاى كوچك وجود دارند كه در لهجه محلى به آنها: سُوهْرِيگ - دِهِيف - گَدَّكَ- كَلينچ - هَرُك - توح - ريكو و ... مى‏ گويند.

خرچنگ: انواع خرچنگهاى كوچك و بزرگ در داخل آب رودخانه‏ ها زندگى مى ‏كنند كه به لهجه محلى به آنها تگس مى ‏گويند.

قورباغه ‏ها: از آنجا كه قورباغه ‏ها از حشرات تغذيه مى‏كنند، لذا نقش بسيار مهمى را در كنترل حشرات ناقل بيماريها و آفات دارند. قورباغه‏ هاى منطقه عبارتند از : غوك بزرگ يا رانااسكولانتا، قورباغه چمنى يا راناپپانتس قورباغه خالدار يا نور گزكروكاتوس و قورباغه دمدار.

وزغ: كه روزها در حال استراحت است. و شبها به دنبال غذا، فعاليت مى ‏كند. معمولاً در داخل بندهاى سنگى يا سوراخ خانه‏ ها زندگى مى‏كند و از قورباغه بزرگتر مى ‏باشد.

گُدْدوچ: به رنگ سياه و بسيار كوچك است و روى آب معمولاً حركات دورانى دارد و مى ‏گويند كه با اين حركات خود آب گل آلود را صاف مى ‏كند.

حلزون يا خانه به پشت: بيشتر جانداران براى آسايش خود خانه مى‏سازد ولى حلزون خانه خود را كه در حقيقت صدفى است و كاملاً به بدنش چسبيده است، به دوش مى ‏كشد.

 

ب: پستانداران

بدن اين جانوران معمولاً از مو پوشيده است و در پوست آنها غدّه گوناگونى وجود دارد. جمجمه

آنها داراى دو گندل پس سرى است. اندامهاى حركتى آنها براى راه رفتن، بالارفتن، سوراخ‏ كردن، شناكردن، پرواز كردن، سازگار شده است و قلب چهار حفره دارند. گرماى بدن آنها منظم است، بنابراين خونگرم هستند. برخى از پستانداران منطقه عبارتند از:

 

خرس سياه آسيايى (مَمْ):

خرسهاى بلوچستان رنگ سياه و براقى دارند و جلوى سينه آنها يك نوار پهن سفيد رنگى به شكل 7 پوشانده است و داراى گوشهاى بزرگ و موهايى بلند مى ‏باشند. بلندى شانه خرس سياه به 80 سانتيمتر مى ‏رسد و وزنش گاهى از 150 كيلوگرم بيشتر است. كف پاى اين حيوان برهنه و چنگالهايش خميده و سياه رنگ است. در مورد تغذيه اين حيوان اطلاعاتى قابل توجه در دسترس نيست احتمالاً از خرما تغذيه مى ‏كند، قدر مسلم اين است كه خرس سياه مانند بيشتر خرسها از گياهان گوناگون و همچنين از مواد حيوانى زنده و مرده تغذيه مى‏كند. درباره توليد مثل اين حيوان نيز اطلاعات زيادى وجود ندارد ولى از آنجا كه نوزادهاى دوقلو به همراه مادرشان ديده شده‏اند، مى ‏توان گفت كه خرس ماده، هرسال يك يا دو نوزاد به دنيا مى ‏آورد. مى ‏گويند اين حيوان داراى قدرت بسيار زيادى است، حتى قادر است كه دازها را از ريشه كنده و بر سر دشمن خويش فرود آورد. در مواقع درگيرى با دشمن، معمولاً مثل انسانها بر روى دوپاى خودش مى ‏ايستد و با دستان و پنجه‏ هاى خود همانند انسان بر گونه ‏هاى دشمن خود سيلى مى‏زند و يا اينكه گردن حريف را با آرواره ‏هاى خود مى ‏شكند. اين حيوان اغلب بالاى درختان نخل رفته و خرما نيز مى ‏خورد و گاهى به باغات حمله كرده و با شكستن درختان خسارات فراوانى را به كشاورزان وارد مى‏ كند. در لهجه محلى به اين حيوان»مَمْ« مى ‏گويند.

شغال (تولَگ):از خانواده سگ سانان است كه از كفتار و گرگ كوچكتر و از روباه بزرگتر است اين

جانور اغلب در شب فعاليت مى ‏كند و به صورت گروهى حركت مى ‏كند و از پستانداران كوچكى مثل خرگوش، مار، مارمولك، پرندگان اهلى و وحشى تغذيه مى‏كند و غذاهاى گياهى نظير خربزه و هندوانه نيز باب طبع او مى ‏باشد. بيشتر در كوهستانها زندگى مى ‏كند و صداى زوزه دلخراشى، مانند سگى كه زخمى باشد در شب از خود سر مى ‏دهد. همچنين اين حيوان به گوسفندان و بزها نيز حمله مى ‏برد. به لهجه محلى آنرا تولَگ مى ‏گويند.

گرگ: ار خانواده سگ سانان است كه دندانهايى بسيار قوى و استعداد و قدرت بى‏حدّى در شكار دارد. در كوهها و ارتفاعات زندگى مى‏كند. اين حيوان در صورتيكه گرسنه باشد بسيار خطرناك خواهد بود و حتّى امكان دارد كه در روز روشن به گله حمله ببرد و گوسفند و حتى چوپان را بدرد.

آهو: از جمله حيوانات وحشى است كه بيشتر در كوهستانها زندگى مى ‏كند.

بخشوشك (چُك بَرْ):اين حيوان وحشى تقريباً شبيه به گربه است كه داراى چشمانى كوچك و درخشان است . مى‏گويند كه سرعتش بسيار زياد و بدنش داراى قابليت انعطاف فوق‏العاده ‏اى است بطوريكه قادر است حتى خودش را بر روى زمين پهن كند. زبانش مثل سمباده است كه هر كجا كه بليسد، موجب خراش آن جا مى‏شود. بيشتر در ميان درختان و بيشه ‏زارها زندگى مى ‏كند. در روز پنهان است و در شب فعال. اين حيوان بسيار علاقه ‏مند است تا كودكان شيرخواره را ببرد، و بيشتر اوقات نيز بچه ‏ها را از ناحيه سر به دهان مى ‏گيرد و با سرعت هر چه تمام‏تر پنهان مى ‏شود به همين جهت بلوچها به اين حيوان چُك بر يعنى حيوانى كه كودكان را مى‏ برد، مى ‏گويند. حتى در حال حاضر نيز در بعضى از خانواده ‏ها، مادران بچه‏ هاى خودشان را مى‏ترسانند كه در صورتيكه نخوابى (چك بر) مى ‏آيد و تو را مى‏برد. پس بنابر اين بصورت يك باور پذيرفته شده مى ‏باشد.

روباه خاكسترى و روباه سرخ: كه بيشتر در بيشه‏ زارها و كوهها زندگى مى ‏كنند. روزها پنهان و در شب فعال هستند. اغلب شبها به روستاها حمله مى ‏كنند و مرغهاى اهلى روستائيان ماكيان و خروس را از لانه خودشان مى‏ربايند. از آنجا كه اين حيوان بسيار زيرك است، بلوچها به او لقب مُلّا روباه داده ‏اند و قصه ‏هاى بسيار شيرينى را بنام او حكايت مى ‏كنند.

خرگوشهاى صحرايى و خانگى: داراى گوشهاى درازى هستند. پاهاى پشتى آنها خيلى بلندتر از پاهاى پيشين است كه براى جهيدن مناسب مى ‏باشند از برگ‏ها و ساقه ‏هاى درختان تغذيه مى ‏كنند. در خانه و زمينهاى زراعى سوراخهايى را حفر مى ‏كنند، دُم آنها كلفت و كوتاه است.

سنجاب ايرانى (سُنْجول): سنجابى است با دم بلند و پرمو به رنگ حنايى رنگ قرمز سر و دم، اين سنجاب را از ساير سنجابهاى ايران مشخص مى ‏سازد. بطوركلى رنگ بدن در پشت قهوه ‏اى، در قسمت ميانى پشت و جلو، سايه‏اى از رنگ حنايى به آن اضافه مى ‏شود. چشمها درشت و گوشهايش نسبتاً بلند است. كف دست و پاهايش برهنه هستند. در لهجه محلى به آن »سُنجول« مى‏گويند. اين سنجاب بيشتر در روز فعاليت داشته و اغلب در حفره‏هاى درختان لانه مى ‏سازد و داخل لانه را از خزه و برگ و علوفه مى ‏پوشاند، معمولاً از ميوه درختان تغذيه مى‏كند و گاهى تخم پرندگان كوچك و جوجه ‏هاى آنها را نيز مى‏خورد. اگر چه كمتر به داخل آب مى‏رود، ولى به راحتى مى ‏تواند در داخل آب شنا كند. سالى دو يا سه بار بچه مى‏زايد و هر بار 3 تا 7 بچه مى‏آورد.

 سنجاب نخلى (هِرْدُك): از موهاى سفيد و سياه پوشيده شده است. رنگ اين سنجاب در پشت بدن روشن مايل به سفيد است، چهار نوار سياه مشخص روى رنگ روشن، در طول بدن، از سر تا دم امتداد پيدا كرده است. اين سنجاب بيشتر در نخلستانها و باغها زندگى مى‏كند. بعد از طلوع آفتاب از سوراخ خود كه معمولاً روى درختان و خصوصاً خرما، يا شكاف ديوارها و لاى صخره‏ هاست، خارج مى ‏شود و هنگام غروب آفتاب به لانه باز مى ‏گردد. زمان توليدمثل، سنجابهاى نر به دور ماده ‏ها جمع مى ‏شوند و گاهى ميان نرها براى تصاحب ماده نزاع مى ‏شود و ممكن است در يك روز چند نر با يك ماده جفت‏گيرى كنند. در اصطلاح محلى به اين سنجاب هِرْدُك مى ‏گويند.

تِشى يا گربه تيغى يا جوجه تيرانداز (سيكّون): بزرگترين جونده ‏اى است كه در ايران ديده مى ‏شود. به علت داشتن تيغهاى بلند در روى بدن داراى شكل مخصوصى است كه از ساير جوندگان كاملاً متمايزمى ‏شود. اغلب شبها فعال است و دير از لانه خارج مى ‏شود. اندازه آن گاهى تا يكمتر مى ‏رسد ولى دم آن كوتاه و پوزه‏اش پهن و پوشيده از موهاى خشنى است . گوش و چشم آن نيز نسبتاً كوچك هستند، بدنش از موهاى خشن و زبرى پوشيده شده و قسمتى از اين موها در پشت، و پهلوها و روى دم تبديل به تيغ شده‏ اند. لانه خود را معمولاً در جايى قرار مى ‏دهد كه آب باران به داخل آن جريان پيدا نكند. تشى هنگام احساس خطر تيغهاى خود را راست كرده و از برخورد آنها با هم صداى »خِش‏خِشى« بوجود مى ‏آيد و خود تشى نيز صداى »خِرخرى« توليد مى ‏كند. گاهى تيغهايى كه از ريشه سست هستند به بدن دشمن فرو رفته، باقى مى ‏مانند. محصولات مختلف مانند نخود، پياز، سيب‏زمينى، سبزيجات و بخصوص محصولاتى مثل هندوانه،خربزه و خصوصاً خرما را مورد تغذيه قرار مى ‏دهد.

موش خانگى: جونده كوچك و نام آشنايى است كه در ارتباط نزديك با محل سكونت انسان زندگى مى ‏كند.

موش قهوه‏اى: اين موش بنام موش نروژى نيز مشهور است. در نزديكى انسانها، فاضلابها و انبارها زندگى مى ‏كند و به دليل ايجاد حفره‏ه اى زياد در جويها و نهرها باعث اختلال در آبيارى مزارع مى ‏شود.

موش كشتزارى: اين موش قهوه‏اى رنگ كمى بزرگتر از موش خانگى است كه معمولاً در جنگل، بيشه‏ زار، كشتزارها، دره‏ها، رودخانه ‏ها و ارتفاعات و كوهستانها زندگى مى‏ كند. با تغذيه زيادى كه از دانه و ريشه و قسمتهاى مختلف گياهان مى‏نمايد، خسارات فراوانى را به زارعين وارد مى ‏سازد.

گُراز (خوك): سربزرگ، گردن كوتاه، بدن حجيم و سنگين با موهاى كم و خشن و بلند كه تا حدودى در اين جانور متغير است، به همراه دندان نيش بالا در نرها كه رشد نموده و از دهان خارج مى‏شود و به طرف پهلوها و بالاى پوزه امتداد پيدا مى‏كند، از مشخصات بارز خوك  به شمار مى‏رود. اين جانور در شب فعال ‏است وخسارات زيادى رابه محصولات كشاورزى وارد مى ‏كند بنابراين چهره‏ اى مزاحم است.

جوجه تيغى (دَجَوك): داراى روپوشى تيغ‏دار است كه در مواقع احساس خطر به داخل آن مى‏رود.

ديگر پستانداران: عبارتند از: قوچ، ميش، پازن، كفتار، موش خرما، موش دوپاى سه انگشتى بزرگ، موش دوپاى هوتستون، موش ورامينى، جربيل بلوچستان، جربيل چيزمان، جربيل ايرانى، جربيل بيابانى، پلنگ و گربه وحشى (كوهى بگور) و ... .

 در حال حاضر به علت گسترش ارتباطات، جاده سازى، افزايش جمعيت، شكار بى‏رويه و بطوركلى براثر تغييراتى كه در محيط طبيعى منطقه بوجود آمده است، بسيارى از حيوانات وحشى، از آنجا كه نتوانسته ‏اند خود را با محيط جديد سازگار سازند، از بين رفته و يا نسل آنها در حال انقراض است. تا جاييكه بسيارى از اين حيوانات وحشى در چنددهه اخير نادر و كمياب شده ‏اند.   

ج: پرندگان

علاوه بر پرندگانى كه بومى اين منطقه هستند، در فصول مختلف سال شاهد مهاجرت بعضى از پرندگان به اين منطقه هستيم. پرندگان از جهت كنترل امراض و آفات گياهى نقش عمده‏اى دارند همچنين كود حيوانى مربوط به فضولات پرندگان موجب صرفه‏ جويى در مصرف انواع كودهاى شيميايى مى ‏شود و خاك را حاصلخيز مى‏سازد. با توجه به اين نكته كه مصرف كودهاى شيميايى سبب اختلال در ميكروارگانيسم خاك و بروز عوارض محيطى و موجد انواع آلودگيهاست، به ارزش كود حيوانى اين جانوران پى مى ‏بريم.

پرندگان بومى و مهاجر، بسيارى از حشرات و جوندگان موزى و زيانكار را از بين برده و به بهبود وضع محيط زيست و بهداشت آن كمك مى‏كنند ولى صيد و شكار بى ‏رويه پرندگان بومى و مهاجر، امنيت لازم را براى زيست آنها دچار اختلال مى ‏سازد. ازدياد كاربرد سلاحهاى شكارى و تجربه و ممارست زياد روشهاى سنّتى و مرسوم صيد و شكار، در كاهش جمعيت پرندگان تأثير زيادى برجاى گذاشته است.

 برخى از پرندگان اين منطقه عبارتند از:

 

- تيهو (سى سيگ):پرنده ايست خاكسترى رنگ كه داراى خطوط و لكه‏ هايى حنايى مى‏باشد. بيشتر در دشت‏ها و كوهها و جاهاى مرطوب و اماكن داراى آب و درخت، زندگى مى ‏كند. تخم گذارى آن عيناً شبيه كبك و ماكيان است و سرعت پرش آن از كبك خيلى بيشتر است ولى بجاى پرواز، بيشتر راه مى ‏رود. زمانيكه خطرى را احساس كند، به سرعت و در ارتفاع پايين پرواز مى ‏كند، مردم منطقه حرص و ولع زيادى در شكار اين پرنده دارند به همين جهت تعداد آنها بسيار اندك و مى‏توان گفت كه نسل آنها رو به انقراض است.

 - هُدهُد: اين پرنده بيشتر در چراگاهها و مزارع يافت مى ‏شود و در تابستانها به جاهاى كوهستانى مى‏رود منقار آن دراز و خميده و داراى كاكلى بر روى سر مى‏باشد و به همين جهت به هدهد »شانه به سر« مشهور شده است. نر و ماده ‏اش به هم شبيه مى ‏باشند و در نظر اول تشخيص آندو مشكل است. اين پرنده به دوربينى مشهور است، حتى در ميان روستائيان شهرت دارد كه اين پرنده هشتاد متر زيرزمين را كه آب وجود داشته باشد به خوبى مى ‏بيند.

 پرستو: داراى منقارى كوتاه و دمى دو شاخه و پرهاى دراز و باريك و نوك تيز مى ‏باشد. اين پرنده سياه رنگ را در اصطلاح محلى پيستان پِليستُك مى ‏گويند. براى از بين بردن حشرات پرنده بسيار سودمندى است و حتى قادر است در حين پرواز حشرات را صيد كند. هنگام پرواز خود را از ارتفاع بلندى به پايين پرتاب مى ‏كند و سپس به سمت بالا اوج مى‏گيرد. اغلب اوقات و خصوصاً هنگام صبح، در آسمان پرواز مى ‏كند. در سقف خانه و برروى تيرهاى نخلى لانه خود را از گل درست مى ‏كند.

 فاخته يا كوكو (شاتول):پرنده‏اى است خاكسترى رنگ كه بيشتر در ميان گزهاى رودخانه و كوهها زندگى مى ‏كند و لانه‏اش را روى درختان و خصوصاً درخت گز درست مى ‏كند. نوزاد اين پرنده پس از بيرون آمدن از تخم به سرعت نموّ مى‏كند. اين پرنده را در اصطلاح محل »شاتُل« مى ‏گويند كه داراى صداى بسيار دلنشينى است. معمولاً نوجوانان علاقه بسيار زيادى در صيد و شكار اين پرنده از طريق تله دارند.

 چاهيگ: به اندازه كبوتر است و رنگى توسى متمايل به آبى دارد. بر روى بالهايش داراى خطوطى سياه رنگ است. پرهاى ناحيه گردنش داراى جلايى فلزى مى ‏باشند. معمولاً بصورت گله ‏ها و دسته ‏هايى در درون غارها و كوهها و ديم زارها زندگى مى ‏كند. مى ‏توان گفت كه چاهيگ، كبوتر وحشى است.

 هوبره: پرنده ‏اى است كه غالباً در دشتهاى كويرى و مناطق بيابانى و گاهى در زمينهاى زراعى ديده مى ‏شود. به راحتى راه مى‏رود و با احساس خطر خود را در پشت بوته‏ ها و يا سطح زمين، با خوابيدن و بى ‏حركت ماندن، مخفى مى‏كند. اين پرنده سعى مى‏كند كه كمتر پرواز كند ولى در راه رفتن مهارت كاملى دارد. از بذر گياهان و جوانه ‏ها و برگهاى تازه روييده، حشرات و گاهى از خزندگان كوچك تغذيه مى ‏كند.

 جيرفتى: تقريباً به اندازه كبك است و مى ‏توان گفت كه از نوع كبك است اين پرنده را در لهجه محلى »كَپين جَر« مى ‏گويند.

 جغد (بوه):در دوطرف سر آن تاجى از پر وجود دارد كه شبيه به گوش گربه است. رنگ آن حنايى مخطط است. بيشتر در ويرانه ‏ها و سوراخهاى ديوارهاى بلند لانه مى‏سازد. پس از غروب آفتاب پديدار مى ‏گردد و شكار خويش را از همين زمان آغاز مى‏ كند. آزاررساندن به آن را بدشگون و باعث نفرين وى مى ‏دانند.

 كبك: رنگ پرهاى بدن آن سياه و زيرسينه ‏اش سفيد است. منقار و پاهاى اين پرنده قرمز است . و در راه رفتن، بسيار مهارت دارد. خوراكش دانه گياهان، ماهى و قورباغه و انواع كرمهاست. در لهجه محلى به آن كوگ مى ‏گويند.

 داركوب يا درخت سُنبه يا داربُر (مَچّانْ گَرّوسْكْ):اين پرنده سبزرنگ و قسمت فوقانى بدنش سياه و قسمت پايين آن قرمزرنگ است. قد آن 24 سانتيمتر است و بيشتر در جنگلها و نخلستانها زندگى مى‏كند

و داراى منقار درازى است كه بوسيله آن درخت را سوراخ مى ‏كند. و از آنجا كه در اين منطقه، بيشتر درختان خرما را سوراخ مى‏ كند، به همين جهت به آن »مَچّان گرّوسك« مى ‏گويند.

 عقاب (هَلو):پرنده‏اى است شكارى و سياه چشم، داراى جثه قوى و چنگالهاى تيز كه در پرواز بسيار سريع است و قادر است بسيار اوج بگيرد.

 كاكلى (چَدول):پرنده ايست خاكسترى رنگ، كمى بزرگتر از گنجشك، كه جنس‏هاى نر و ماده آن شبيه به هم مى ‏باشند. سوراخ بينى آنها با پرهاى كوچكى پوشيده شده است و داراى يك كاكل كوتاه و گرد مى ‏باشد. اين پرنده در كشتزارها و پيرامون مردابها و شن‏زارها و كوهستانها زندگى مى ‏كند.

 دال (گُوَراگ):پرنده‏اى است شكارى، تقريباً به اندازه سه برابر كبك و به واسطه پرهاى بلندش در پرواز بزرگ مى ‏نمايد. رنگ آن قهوه‏اى مايل به قرمز و سياه است. بيشتر روى ديه ‏ها و مزارع اوج مى ‏گيرد و جوجه‏ها را مى ‏ربايد.با مار بى‏نهايت دشمن است و گاه ديده مى‏شود كه مار را با ارتفاع زيادى از سطح زمين بالا برده و سپس آنرا به زمين پرتاب مى‏ كند و اين كار را تا مرگ مار انجام مى‏دهد. درپرواز، بالهايش غالباً باز است و كمتر از پرندگان ديگر بالهاى خود را در هنگام پرواز باز و بسته مى‏كند. منقارش بسيار قوى و پرقدرت است، بطوريكه با آن پوست لاشه ‏هاى شتر و اسب را پاره پاره مى‏ كند.

 انواع ديگر پرندگان عبارتند از: كبوتر، خروس، ماكيان، عقاب طلايى، باز خرمايى، مرغ، زيرآب، بلبل خرما، سهره بال زرد، كلاغ بال زرد، كلاغ زاغى يا زاغچه، كلاغ معمولى، دم جنبانك - سينه زرد، چكاوك مزرعه، چكاوك گندم‏زار، با خورك، بوم گوش‏دراز، خفاشها، گنجشك، گورچين، باز، لكلك، شبگرد بلوچى، چلچله بيابانى، كركس، سُسك شاليزار، سُسك تالابى پرصدا، سُسك بيابانى، چك چك بيابانى، گنجشك بلوچى، گلوزرد، درّاج.

 

د: خزندگان

رده خزندگان از سوسماران و مارها تشكيل مى‏گردد. اينان از دوره ميانزيوى هستند، اين دوره را

مى‏توان دوره خزندگان ناميد. زيرا خزندگان در اين زمان، جانوران مسلط بوده‏اند. خزندگان حيواناتى هستند كه بيشترين تغييرات جسمانى را نسبت به دوزيستان دارند.

مارها: مارها بطور كلى در دسته (حُرشفيّات) پولك داران جاى مى‏گيرند از اين رو به آنها حرشفيّات گفته مى ‏شود.

 مارهايى كه در اين منطقه وجود دارند عبارتند از:

 سِياه مار: پشت اين مار سياه و قسمتهاى جانبى و زير بدنش سفيد مى‏باشد و بسيار خطرناك است. سمّ آن قوى و كشنده است. و بيشتر در نواحى كوهستانى و بيابانى زندگى مى ‏كند. بسيار آهسته را مى ‏رود. در صورت شنيدن صدا، جايى نمى‏رود و همانجا مى ‏ماند. بيشتر زمانيكه انسانها خواب باشند آنها را مى‏گزد. معمولاً در تابستانها بيشتر ديده مى ‏شود و زمستانها در حال استراحت است. در صورت ديده شدن صد در صد كشته خواهد شد. طول آن تقريباً به يكمتر مى‏رسد.

 تيرمار: معمولاً بيشتر روى درختان ديده مى ‏شود. و در صورت بروز خطر با چندين متر پرش، به دشمن خود حمله مى‏كند و به سرعت از محل دور مى‏شود. تقريباً خاكسترى رنگ و بدنش باريك است.

 مارآبى: خاكسترى رنگ و بيشتر در رودخانه‏ ها و در داخل آب زندگى مى ‏كند به راحتى روى سطح آب شنا مى‏كند.

 موش گير: به رنگ خاكسترى ديده مى‏شود بيشتر در داخل منازل زندگى مى‏كند. دشمن درجه يك موش است كه سريعاً موش را شكار مى‏كند به همين جهت بدين نام شهرت دارد.

 زردمار: معمولاً بيشتر در داخل گياهان يكساله نظير بادمجان و فلفل و ... زندگى مى ‏كند. مى ‏گويند كه همسر سياه ‏مار است و اگر كسى اين مار را بكشد صد در صد سياه مار او را مى ‏گزد و از بين مى ‏برد كه اين امر بيشتر جنبه افسانه ‏اى دارد.

 واسْك: اين مار از عجايب خلقت مى‏ باشد كه داراى دو سر است  و فاقد دم مى ‏باشد و خيلى راحت مى ‏تواند با هر دو سر خود راه برود. اين مار معمولاً سمى نيست.

 گَرّ: پشتش خاكسترى رنگ و زيربدنش سفيد است و بيشتر بر سر راه انسانها مى‏خوابد و اغلب با ايجاد صداهايى وجود خود را اعلام مى‏كند. سم اين مار كشنده نيست. بسيار سريع است.

 لُكُّكْ: اين مار طول چندانى ندارد و بصورت جانبى راه مى ‏رود و سم آن بسيار مهلك و كشنده است.

 مارهاى ديگر: آلوسر، قمچه مار، مار جعفرى، افعى شاخدار ايرانى و ..

سوسماران: بدن آنها معمولاً باريك است، دست و پا چهارتاست. ولى بعضى از سوسماران بدون دست و پا مى ‏باشند. پلكهاى آنها معمولاً متحرك مى‏باشد و معمولاً تخم مى‏گذارند. از حشرات و مهره‏ داران كوچك تغذيه مى‏كنند و بعضى گياهخوارند. سوسماران منطقه عبارتند از:

 آفتاب پرست: در بخشهاى گرم و خشكى‏هاى قديم زندگى مى ‏كند. در شرايطى همرنگ محيط مى ‏گردد. بوسيله دم خود بر روى شاخه ‏ها محكم مى ‏چسبد. زبان آنها به تندى خارج و جمندگان را شكار مى ‏كند.

 گوج: داراى پشتى بسيار قوى و محكم مى ‏باشد پاهاى كوتاهى دارد. بسيار كند راه مى ‏رود. بيشتر در شاليزارها و مردابهازندگى مى ‏كند و از حشرات و جمندگان تغذيه مى ‏كند. از نظر ظاهرى تقريباً شبيه تمساح است ولى از آن بسيار كوچكتر مى ‏باشد.

 باگاد: انواع گوناگونى نظير باگاد كوهى، درختى و ... دارد.

 كيپوك: بيشتر در رودخانه ‏ها و كوهها زندگى مى ‏كند.

 لِيدوك: كه بيشتر در داخل خانه ‏ها و روى ديوارها زندگى و از حشرات و سوسكها تغذيه مى ‏كند و دم آنها خيلى راحت شكسته و به سرعت ترميم مى ‏شود.

 روغن ريس: بدنش براق و داراى خطهايى قرمز در طول بدن مى ‏باشد و سرعتش خيلى زياد است.

 

ه : حشرات:

حشرات اين منطقه بسيار زيادند كه برخى از آنها عبارتند از:

 انواع زنبورها: زنبورعسل، گُوَبْزْ، دَنگ ، دَنْدِسكْ و ...

انواع مورچه ‏ها: مورچه ‏هاى كارگر، صنعتگر، جنگجو، مهاجر، ملكه (مادر)، كشاورز، دامدار، فروشنده، بافنده، سخنگو.

 انواع ملخها: ملخ هندى، مراكشى، ايتاليايى، پاكستانى، آفريقايى.

 انواع سوسكها: سوسك آرد، سوسك انجير، سوسك پروانه خوار، سوسك گاوخوار، سوسك نقب زن و ....

 انواع مگس‏ها و پشه ‏ها: مگس خانگى (روزانه)، پشه شب، پشه مالاريا و ...

 

و: حيوانات اهلى:

عبارتند از: ماكيان، خروس، گاو، گوسفند و بز، سگ، شتر، الاغ، گربه.

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:54  توسط عبد الاحد  | 

ویژگیهای جغرافیایی شهرستان زاهدان

صفحه اول      اخبار       تاریخ      فرهنگ و هنر       مقالات      موسیقی     عکس     گوناگون      سایتهای بلوچستان     تازه ها      پیامهای شما      دنیای سایتها

 

 

ويژگيهاى جغرافيايى شهرستان زاهدان

 

  مساحت:  شهرستان زاهدان حدود 36581 كيلومترمربع مساحت دارد، يعنى 2/21درصد از مساحت كل كشور را شامل مى‏شود.

 

 جمعيت:  جمعيت آن بر اساس آخرين سرشمارى 487031 نفر و تراكم نسبى آن 13/3 نفر در هر كليومتر مربع است يعنى پرجمعيت‏ ترين شهرستان بلوچستان است.

 

 حدود:  از شمال شرقى به زابل، از شمال غربى به استان خراسان، از مشرق به كشور هاى پاكستان و افغانستان، از مغرب به استان كرمان و از جنوب به شهرستانهاى خاش و ايرانشهر محدود مى‏شود.

 

 مركز شهرستان:  شهر زاهدان مركز شهرستان و همچنين مركز استان سيستان و بلوچستان است كه ارتفاع آن از سطح دريا 1369متر می باشد. شهر زاهدان در 60  درجه و  دقیقه 53 طول شرقى و 29  درجه و 28 دقیقه عرض شمالى‏واقع است. فاصله‏ زمينى‏آن تاتهران 1555 كيلومتروفاصله هوايى آن تا تهران 1128 كيلومتر است.

 

 رودهاى مهم:  لاديز - تَلْخابْ (سِيانْجان)

 

 آب و هوا:  آب و هواى شهرستان زاهدان در تابستان معتدل و در زمستان سرد مى‏باشد. بادهاى غربى مديترانه ‏اى در فصل زمستان موجب ريزش باران پراكنده مى‏شوند. درجه حرارت متوسط شهر زاهدان در سال 1375 و ميزان بارندگى ساليانه آن به ترتيب 17/2درجه و 73 ميلى‏متر بوده است كه در سطح بلوچستان سردترين شهر و كم باران‏ترين آنها بوده است.

 تقسيمات كشورى:   شهرستان زاهدان داراى 2 شهر (زاهدان – ميرجاوه)، 3 بخش (مركزى - ميرجاوه - نصرت‏ آباد) و 6 دهستان است.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:50  توسط عبد الاحد  | 

جاذبه های توریستی شهرستان چابهار

 

جاذبه های توریستی چابهار

 

      درجنوب شهرچابهار به دلیل موقعیت منحصر به فرد آن که تنها بندر اقیانوسی کشوراست منطقه ای وجود دارد که به ساحل صخره ای (دریای بزرگ) معروف است منظره برخورد موج و صخره و ارتفاع آب که گاه تا پنج مترمی رسد پس از برخورد با صخره های بلند اوج می گیرد انواع خرچنگها و لاک پشتهایی که در روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج وصخره اند و نسیم روح بخشی که در موج می پیچید و همه وهمه جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می کشند که هر بیننده ای را با شعر و ترانه پیوند می دهد. با پیشروی آب دریا فرسایش رسوبی سواحل دریای عمان به ویژه قسمتهای جنوبی شهرستان چابهار از چشم انداز بدیعی برخورداراست که به عنوان یکی از دیدنی ترین سواحل جنوبی ایران مانند آکواریوم طبیعی با انواع ماهی است این چشم اندازخارق العاده از چابهار تا گواتر امتداد دارد.

 

1- تالاب لیپار

 

در 15 کیلومتری شهر چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار - گواترودر تنگه ای صخره ای مشرف به دره های  سبز و زیبا، آبگیری به طول 13 کیلومتر ایجاد شده که آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است در این ابگیر گونه های مختلف بوته ها و درختچه های گز و چش با چشم اندازهای زیبا دیده می شود. وجود پرندگانی چون لک لک طاووسک ،تیهو ،حواصیل سفید و خاکستری،زیبایی آن را دوچندان کرده است. 2-  ارتفاعات فرسایش یافته

اشکال زیبا و طبیعی در برخی ارتفاعات که عوامل طبیعی آنها را به اشکال مختلف مبدل ساخته بسیار جالب و تماشایی است این رشته ارتفاعات بیشتر در مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر و چابهار – کهیر و چابهار - ایرانشهر به صورت پراکنده به چشم می خورد.

 

3- گل فشان

 

 درشمال غرب چابهار و در 20 کیلومتری روستای کهیر در مسیر تنگ گالک یک پدیده منحصر بفرد بنام گل فشان وجود دارد که نظیر آن فقط در 3 نقطه دیگر جهان دیده شده است و همواره از دهانه آن گل سرد طوسی رنگی تراوش می کنداین پدیده که به مرورزمان به یک تپه بلند تبدیل شده باپرتاب گل و متصاعد شدن گاز ازژرفای زمین نظر هر بیننده را به خود جلب می کند در اطراف آن هیچ گلی هیچ گیاهی رشد و نمو نمی کند.

4- روستای قدیمی تیس

 

روستای تیس در 9 کیلومتری شمال بندر چابهار و در دهانه خلیج چابهار قرار گرفته است در آثار مورخین سده های نخستین اسلامی از جمله مقدسی مورخ سده چهارم هجری از بندرتزیا تسی به عنوان بندر کوچک اما پر رونق و آباد یاد شده است که در مسیر راه دریایی کرانه های جنوبی ایران قرار گرفته و همچنین مرکز تجارت شکر ایالت مکران و گندم سیستان به شمار می رفته است.مناره سفید مسجد جامع تیس نیز نظرهربیننده ای راازدور به آن مکان می کشاند.  

 

5- قلعه پرتغالیها

 

این قلعه در فراز تپهای مشرف بر جاده چابهار - تیس و در 6 کیلومتری شهر چابهار واقع شده است قلعه به ابعاد 59×34متر ساخته شده و مصالح به کار گرفته در ان آجر ، سنگ، گچ وساروج است.در ورودی در

قسمت شرق واقع شده است .قلعه دارای هشتی بزرگ با اتاقهای بسیار و ایوان اختصاصی ، آب انبار ،برج دیدبانی، چاه آب و..می باشد.آثار 2 برج دیدبانی بر بالای قسمت شاه نشین دیده می شود که 2 برج بصورت یک اتاق ایوان دار بر روی حجمی مکعب شکل پی سازی شده است . این برج احتمالا علاوه بر دیدبانی به صورت چراغ دریایی مورد استفاده بوده است.قدمت این قلعه به دوره اسلامی می رسد.

 

6- آرامگاه سید غلام رسول

 

این اثر فرهنگی ،تاریخی و مذهبی،در حاشیه ضلع  غربی چابهار و با ارتفاع و گنبد بلند قرار گرفته است که در حدود 800 سال از قدمت آن می گذرد نمای بیرونی گنبد درروی بام 6 مناره کوتاه دارد که با گچ بریهای ساده به به شکل نیم دایره پی درپی قرار گرفته است.محراب و طاق نماهای آرامگاه دارای تزیینات جالبی است که با گچ اندود شده است همچنین نقاشیهایی از گل درروی دیوارهای محراب به صورت نقش برجسته جلب توجه می کند . برروی دیوارهای جانبی آرامگاه تزئینات هندسی و نقاشی های جالبی و جود دارد فرم نقاشیها وآثار داخلی آرامگاه مربوط به معماری دوره صفوی است.

 

7- تمساح پوز کوتاه

 

تمساح پوز کوتاه بر جسته ترین موجود حیات وحش چابهار محسوب می شود که درطبیعت این منطقه زندگی می کند . بخشی از زیستگاه اصلی این تمساح که محلی ها ان را گاندو می نامند در شهرستان چابهار و بخش دیگری درمحدوده شهرستان سربازقرار دارد.این تمساح که نادرترین انواع تمساح در جهان است در رودخانه  سرباز زندگی می کند.

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:46  توسط عبد الاحد  | 

معرفی جنگلهای سیستان و بلوچستان

معرفي جنگلهاي سیستان وبلوچستان

 

     علي رغم وسعت زياد و گسترده حوزه هاي آبخيز استان كه قريب 7/18 ميليون هكتار مي باشد به سبب شرايط خاص ادافيكي و اقليمي و بخصوص كمبود با زندگي منحصرا حدود يك ميليون هكتار ارضي جنگلي بصورت لكه اي و يا پراكندگي زياد در سطح استان مشاهده ميشود كه حدود 3/2 از اين سطح را پوشش هاي بياباني با گونه هاي تاغ و گز تشكيل مي دهند و بخشي از ان را پوشش هاي جنگلي گرمسيري با گونه هاي كهور ، كنار ، چش ، توج ، چگرد، كليرا و حرا و بالاخره جنگلهاي خشك با گونه هاي بادام كوهي و انبه تشكيل مي دهند ، اين جنگلها بصورت لكه هاي كم و بيش بزرگ در ناحيه بلوچستان جنوبي ارتفاعات تفتان و كوه بزمان و مناطق ارتفاعي سراوان استقرار يافته اند و بطور متوسط تراكم درختان در اين عرصه ها به 50 اصله در هكتار مي رسد از نظر گونه جنگلهاي كهور در ناحيه چاه هاشم ، جنگلها گز در جنوب چاه هاشم و تهلاب ، جنگلهاي تاغ در ريگ چاه ، دشت سمسور ، تگرو دامنه شرقي تفتان - جنگلهاي كهور ، گز و آكا سيا در چاهان  جنگلهاي كهور و كلير در زرآباد و جنگلها ي گاز رخ درسازندهاي فليش واقع در حد فاصل چاله جازموريان و درياي عمان حضور دارند.در ادامه تعدادی از مهمترین گونه های جنگلی معرفی میشوند:

 

چش ، كرت

 

تيره : كهور

مرفولوژي : درختي است تنومند به ارتفاع 6 تا 8 متر، برگها مركب ، برگچه ها ريز و كوچك ، گل ها زرد كروي و خوشبو ، خارهاي بلند و نوك تيز، تاج آن توپي شكل ، تنه به شكل ميوه غلاف دار

فصل گلدهي: بهار و پاييز

مناطق انتشار:اين گونه درمناطق نيمه خشك ، گرم و مرطوب از قبيل سواحل خليج فارس و درياي عمان و در استانهاي بوشهر ، هرمزگان و سيستان و بلوچستان ( چابهار ،ايرانشهر، و نيكشهر ) و همچنين در خاك هاي عميق رسي و شني نيز مي رويد .

نام محلي : در بندرعباس كرت ، در چابهارچش، در بين لار و بندرعباس به سلم معروف است .

موارد استفاده : چوب درختان اين گونه در كشتي سازي ( لنج سازي ) ارزش بسيار زيادي دارد . برگها و ميوه ارزش علوفه اي براي دام دارد . اين درختان دراحياء اراضي بياباني و تثبيت شن هاي روان بسيار باارزشند. درگذشته درختان چش بطور غيرقانوني قطع و به كشورهاي همجوار حمل شده و در ساخت كشتيهاي چوبي بسياربزرگ تجاري مصرف مي شده است كه توسط ادارات منابع طبيعي استانهاي ساحلي از اين عمل بشدت جلوگيري شده است و در توسعه اين گنجينه گرانبهاي منابع طبيعي كشور اقدامات اصلاحي واحيائي زيادي انجام پذيرفته است .

 

 

داز نخل ايراني

 

تيره :خرما

مرفولوژي : نام علمي داز به معناي درختچه كوتاه قد مي باشد . درختچه اي است دو پايه با برگهاي پنجه اي سبز و چرمي ميوه سته گل در انتهاي شاخه در گل آذين خوشه ظاهر مي شود . عمر متوسط درختچه حدود 4 الي 5 متر است كه پس ازگلدهي از بين مي رود ومجددا از كنار درختچه قبلي ريشه جوش جديدي توليد مي شود .

فصل گلدهي : بهار

مناطق انتشار: درجنوب ايران در مكران در شهرستانهاي سراوان ، نيكشهر، ايرانشهر، خاش و سرباز از ارتفاع 480 متر تا 1280 متر در آبراهه ها ميرويد .

نام محلي : نام محلي آن در جنوب پورك و داز مي باشد . تصور مي رود كه يكي  بنام درخت نر و ديگري نام درخت ماده مي باشد . در بعضي مناطق بلوچستان به آن پيش مي گويند.

موارد استفاده : از برگ آن حصير ، سبد، كلاه و سيواس كه يك نوع كفش محلي است مي بافند . در افغانستان از دانه هاي آن تسبيح مي سازند .

 

بادام كوهي :

 

تيره : گل رز

مرفولوژي : درختچه اي است تا ارتفاع 4 متربدون خار ، داراي شاخه هاي جوان سبز بدون كرك ، استوانه اي صاف و براق ، برگهاي آنها دراز خطي يا ماله اي است كه در حاشيه برگها چينهاي كنگره اي نوكدار و منتهي به دمبرگ كوتاه مي باشد . گل آن سفيد نسبتا بزرگ با گلبرگهاي تخم مرغي گسترده ، ميوه شفت بدون كرك و تخم مرغي است و در انتها كمي تيز و تقريبا فشرده و نازك در دو طرف

فصل گلدهي: اواخر اسفند

مناطق انتشار: دامنه انتشار اين گونه وسيع است و در نواحي استپي و ارتفاعات نيمه خشك كشور ديده مي شود . در كرمانشاه ، لرستان ، بختياري تا دزفول، ارتفاعات فارس ،‌كرمان و خراسان ديده مي شود . در استان در ارتفاعات تفتان ، بيرك ، كوه سفيد و درناهوك همراه درختان زيتون از ارتفاع 600 تا 2700 متر از سطح دريا ديده مي شود .

موارد استفاده : ميوه بادام مصارف دارويي و آرايشي دارد و همچنين از ميوه آن براي تنقلات و خشكبار استفاده مي شود .

 

حرا

 

تيره : شاپسند

مرفولوژي‌ : درختچه اي است با برگهاي بيضي شكل وكشيده و با قاعده اي باريك . نام علمي اين جنس به افتخار دانشمند بزرگ ايراني شيخ الرئيس ابوعلي سينا نام گذاري شده است . از اختصاصات اين درختچه آن است كه دانه آن روي درخت مادر به نهال تبديل ميشود يعني نيمه زنده زا ميباشد . بذر پس از تبديل به نونهال از درخت جدا شده و به مرداب افتاده و بلافاصله ريشه دواني ميكند . ميوه آن به اندازه يك فندق كركدار است و طعم آن كمي شيرين وگس است

فصل گلدهي : شهريور ماه

مناطق انتشار: اين درختچه در سواحل و مردابهاي ساحلي و دلتاي رودخانه ها و در ايران و مصر و عربستان انتشار دارد. در ايران در بوشهر ، بندرعباس ، قشم ، و گواتر چابهار انتشار دارد.

نام محلي: در كتب تب سنتي نام اين درختچه اسرار آمده است كه ريشه مراكشي دارد . در جنوب ايران به نامهاي حرا در بندرعباس ، تمردرچابهارو در برخي مناطق جنوب تول گفته مي شود . به عربي به آن شوره و شورا مي گويند.

موارد استفاده : پوست اين درختچه داراي تانل فراوان است در دباغي  استفاده مي شود . درهند از دانه هاي نارس آن به صورت ضماد براي تسريع رسانيدن و چرك زايي جوش و آبسه ها مصرف مي شود . در هند ريشه آن براي افزايش نيروي جنسي ، از برگ براي تعليف دامها در جنوب كشور استفاده مي شود

 

چاتلانقوش (بنه )

 

تيره : پسته

مرفولوژي : درختي است به ارتفاع بيش از 15 متر با تاجي گرد و بزرگ و تنه اي قطور بقطرنيم متر ، ناصاف و تيره رنگ ، برگها شانه اي فرد با 2 تا 5 جفت برگچه گرد ، تخم مرغي تا كشيده و با حاشيه اي كم و بيش مژه دار . هريك از برگچه ها داراي 8-5/2 سانتي متر طول و 2-7/0 سانتيمتر يا بيشتر پهنا  مي باشد . گل آذين آن خوشه اي باز و ميوه آن شفت به ابعاد 6-5*8-5  ميليمتر ميباشد .

فصل گلدهي : اوايل بهار

مناطق انتشار: اين درخت از جزايرقناري و كشورهاي ساحل مديترانه آغاز و تا آسياي صغيرو سوريه ، قفقاز ، ايران ،افغانستان ، و پاكستان انتشار دارد . در ايران در جنگلهاي آن معطر و دانه آن روغني است. دو زير گونه ديگر از بنه در منطقه بلوچستان به نامهاي                نيمه خشك ، فارس ، كرمان ، بلوچستان و كرمان و خراسان در ارتفاع 600  تا 1000 متر از سطح دريا ميرويد . در استان در ارتفاعات غرب زاهدان ، نصرت آباد ، ارتفاعات تفتان ، ارتفاعات ناهوك و بيرك سراوان و ارتفاعات سرباز و لاشار پراكنش دارد .

نام محلي : در اطراف تهران چاتلانقوش ، در همدان شاقلانقوش ، در ارسباران چاتلانقو، در كردستان سقز ، در فارس و بلوچستان بنه وبه لهجه بلوچي به آن گون ، ون ، ونه ،گونه گويند.

موارد استفاده : از ساقه آن صمغي استخراج مي شود كه در نقاشي و رنگ و روغن و آدامس سازي استفاده مي شود . ميوه بنه در حالت تازه كمي گرم و خشك است . مدر و قاعده آور است . روغن مغز بنه گرم و خشك وبراي تقويت اعصاب نافع است . براي صاف كردن صدا و باز كردن انسداد و گرفتگيهاي عروق و يرقان موثراست . براي تقويت نيروي جنسي مفيد است ، معده و كليه را گرم ميكند و براي نفخ و گاز مفيد است .ميوه آن بدليل چربي بالاي آن مصرف خوراكي دارد و از آن نوعي اشكنه تهيه مي كنند .

 

گاز رخ – گز روغن

 

مروفو لوژی: در ایران یک گونه از این جنس   بنام پرگرینا بصورت درخچه ای وجود دارد .ساقه و شاخه های ان سزوئی  و اغلب بدون برگ به ار تفاع 6 تا 7 متر ، تاج آن متمایل به مخرو طی وارونه تا کروی ، پوست در خت در قسمت پایین در درختانی که قطر آن حدود 30 سانتی متر است خاکستر ی  روشن و شیار دار و برجسته ولی بالا تنه حاکستری تیره است. برگها مرکب دو شانه ای فر د، گل در گل آذین خوشه ای کوتاه تا بلند ،گل آذین نزدیک به شاخه های قطور ، کوتاه به طول 8 تا 10 سانتی متر میباشد .یکی از ویژگیهای اعجاب بر انگیز این گونه دارای برگهایی بدون برگچه است که این درخت از نظر ویژگیهای اکولوژیک و بتانیک درخت بی نظیری است و گاهی در چنان شرایط سختی رشد میکند که میتوان آنرا یک معجزه در عالم گیاهی دانست.

فص گلدهی : بهار

مناطق انتشار:

انتشار آن بر روی ماسه سنگهای دامنه کوهستان تا راس قله ها ادامه دارد.جایی که کوچکترین اثری از خاک نیست این گیاه مستقر شده است.

نام محلی : درنیکشهر به آن گز روغن میگویند.

موارد استفاده : مهمتر ین موارد استفاده این درخت از نظر اقتصادی روغن دانه های آن است. دانه های این گونه دارای 38-40 درذصد روغن ویک نوع ساپونن است . روغن این گونه به بن مشهور بوده و بسیار مناسب برا ی تغذیه است و در صنعت نیز برای جلا کاری و روغن کاری ساعتهای دیواری ومچی و چرخهای خیاطی وسایر ماشینهای ظریف مورد استفاده دارد . در صنایع دارویی تهیه نوعی آنت بیوتیک  آز آن در دست بررسی است.

مصارف درمانی : ریشه در مان سوزاک و تب زرد – پوست درمان جرب و خارش – میوه برای درمان ناراحتی های کبد طحال و دردهای آرتروز وفلج استفاده میشود.

تکثیر : بذر و قلمه

 

شیشم ،جک

 

مرفولوژی : شیشم درختی است با تاج پوشش بسیار ضعیف و همیشه سبز که ارتفاعش به 25 متر بالغ میشود . از طریق جستزایی ریشه و ساقه علی رغم فقیر بودن خاک و تخریب توانسته است تاکنون مقاوکت کند.

برگهایش متناوب و شانه ای است و دارای پنج برگچه واپه تخم مرغی با نوک کشیده تیز و پشت خزی است . گلهایش پروانه ای شکل کوچک و سفید است و در گل آذین خوشه ای قرار گرفته است . میوه آن نیام میباشد. درخت شیشم در برابر خشکی خاک و هم در برابر آب و رطوبت بردبار است و در کنار آب هم بخوبی میروید .سرعت رشد آن زیاد و پوست خارجی ساقه به رنگ سفید و چوب داخلی قهوای است.

فصل گلدهی: گلها در خرداد میرسندو در آذر بذر میدهند.

مناطق انتشار:

اصل آن از مشرق زمین در هند و افغانستان است . درا یران در تنگ سرحه پاکستان –بشاگرد در ارتفاع 900-1200 متر از سطح دریا – ته درها و کنار چشمه ها و مسیر جریان آب میروید. در آبادان از قدیم در باغها کشت شده است . در شمال کشور هم بخوبی میروید.

 

نام محلی: نام این درخت در فارسی شیشم است و در تنگ سرحه آنرا رقاء و در جیرفت آنر جک  و در آبادان سیسو نام دارد وبعربی انر سیسو ساسم میگویند.

موارد استفاده : چوب این درخت در اثر بخار دادن به صورتهای مختلف خمیده میشود ، چوبش قابل ارتجاع وقابل صیقل است و در نجاری مورد توجه میباشد. در مبل سازی و پایه های تختخواب چوبی به علت دوام و ظاهر زیبایی که دارد استفاده دادرد.

مصارف درمانی : درهند از جوشانده پوست آن برای درمان سوزاک استفاده دارد. جوشانده پوست و چوب ان خلط آور و اشتها آور است

 

 

گاز رخ ، گز روغن

 

مرفولوژي : در ايران يك گونه از اين جنس بصورت درختچه اي وجود دارد . ساقه و شاخه هاي آن سازوئي و اغلب بدون برگ به ارتفاع 6 تا 7 متر ، تاج آن متمايل به مخروطي وارونه تا كروي ، پوست درخت در قسمت پايين در درختاني كه قطر آن حدود 30 سانتي متر است خاكستري روشن و شياردار و برجسته ولي بالا تنه خاكستري تيره است . برگها مركب دوشانه اي فرد ، گل درگل آذين خوشه اي كوتاه تا بلند ، گل آذين نزديك به شاخه هاي قطور ، كوتاه به طول 8 تا 10 سانتي متر مي باشد ميوه كپسول شبيه نيام تعداد دانه در هر ميوه 8 الي 15 عدد و گاهي بيشتر مي باشد . يكي از ويژگيهاي اعجاب انگيز اين گونه داراي برگهايي بدون برگچه است كه اين درخت از نظر ويژگيهاي اكولوژيك و بتانيك درخت بي نظيري است و گاهي در چنان شرايط سختي رشد مي كند كه مي توان آن را يك معجزه در عالم گياهي دانست.

فصل گلدهي : بهار

مناطق انتشار: انتشار آن برروي ماسه سنگهاي دامنه كوهستان تا راس قله هاي ادامه دارد.جايي كه كوچكترين اثري از خاك نيست اين گياه مستقر شده است .

نام محلي : در نيكشهر به آن گزروگن مي گويند.

موارد استفاده : مهمترين موارد استفاده اين درخت از نظر اقتصادي روغن دانه هاي آن است . دانه هاي اين گونه داراي 40-38 درصد روغن و يك نوع ساپونن مي باشد . روغن اين گونه به نام             يا              مشهور است و بسيار مناسب براي تغذيه است و در صنعت نيز براي جلاكاري و روغن كاري ساعتهاي ديواري و مچي و چرخهاي خياطي و ماشينهاي ظريف مورد استفاده دارد .

برخي مصارف دارويي اين گياه عبارتند از : تهيه انتي بيوتيكي كه در اين گياه شناسايي شده و همچنين اين گياه داراي تانن است . ريشه آن براي درمان سوزاك و تب زرد و از پوست آن جهت درمان ضد جرب وخارش استفاده مي شود . از ميوه در معالجه ناراحتي هاي كبد طحال و دردهاي آرتروز و فلج استفاده مي شود . اين گونه توسط بذور و قلمه تكثير مي شود .

 

 

شيشم ، جك

 

تيره

مرفولوژي : نام علمي درخت شيشم با افتخار دالبرژ گياه شناس سوئدي قرن 18 است . شيشم درختي است با تاج پوشش بسيار ضعيف و هميشه سبز كه ارتفاعش به 25 متر بالغ مي شود . از طريق جستزايي ريشه و ساقه علي رغم فقيربودن خاك و تخريب توانسته است تاكنون مقاومت كند . برگهايش متناوب شانه است و داراي پنج برگچه واژه تخم مرغي با نوك كشيده و تيز و پشت خزي است . گلهايش پروانه اي شكل كوچك و سفيد است و در گل آذين خوشه اي قرارگرفته .ميوه آن نيام مي باشد . رخت شيشم هم در برابر خشكي خاك و هم در برابر آب و رطوبت بردبار است و در كنار آب هم بخوبي ميرويد . سرعت رشدش زياد و پوست خارجي ساقه به رنگ سفيد و چوب داخلي قهوه اي مي باشد .

فصل گلدهي : گلها در خرداد ميرسند و در آذر بذر مي دهند .

مناطق انتشار: اصل آن از مشرق زمين و هند و افغانستان است . در ايران در تنگ سرحه بلوچستان ، بشاگرد در ارتفاع 1200-900متر از سطح دريا در ته دره ها و كنار چشمه ها و مسير جريان آب مي رويد . در آبادان از قديم در باغها كشت شده است . در شمال كشور هم بخوبي مي رويد .

نام محلي : نام اين درخت در زبان فارسي شيشم است و درتنگ سرحه انرا رقاء ودر جيرفت جك و در آبادان سيسو نام دارد و بعربي نيز آنرا سيسو و ساسم مي گويند.

موارد استفاده : چوب اين درخت در اثر بخاردادن به صور مختلف خميده مي شود . چوبش قابل ارتجاع و قابل صيقل است ودر نجاري مورد توجه مي باشد . در مبل سازي و پايه هاي تختخواب چوبي به علت دوام و ظاهر زيبايي كه دارد استفاده مي شود . در هند از جوشانده برگهاي آن براي معالجه سوزاك استفاده ميشود . جوشانده پوست و چوب آن خلط آور و اشتها آور است .

 

http://taftanayaz.blogfa.com

 

فهرست مطالب

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:44  توسط عبد الاحد  | 

سیمای استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

 

سيماي استان سيستان و بلوچستان در يك نگاه

 

 

    استان سيستان و بلوچستان با وسعتي حدود ۱۸۷هزار و ۵۰۰كيلومترمربع، يك هزار و ۲۹۰كيلومتر مرز زميني با كشورهاي افغانستان و پاكستان و ۳۱۰ كيلومتر مرز آبي در كناره درياي عمان، در جنوب شرق سرزمين پهناور ايران اسلامي قرار دارد.

     اين ديار نخل، گز و آفتاب با بيش از دو ميليون نفر جمعيت ۱۱/۴۰درصد از مساحت و ۲/۸۷درصد جمعيت كشور را به خود اختصاص داده است.

      اين سرزمين آفتابي كه پهناش از درياچه هامون تا پهن دشت نيلگون درياي عمان گسترانيده شده ديار راست قامتان تاريخ، ريگ‌هاي تفتيده و انوار سوزان و طلايي خورشيد است.

اينجاست كه مردان، مرزبان و پاسدار سرزمين اسلامي و زنان دستان ظريفشان را به رنج كار و هنرهاي دستي فرسوده‌اند، مردماني آرام و صبور اما سربلند و استوار نقش استقامت و شجاعت را بر خاك پر مهر ايران اسلامي حك مي‌كنند.

     نخل ها، مرزها، خانه ها، كپرها، روستا و شهرهاي اين سرزمين پهناور هنوز شعاع انديشه هر بيننده‌اي را به سوي محروميت سوق مي‌دهد.

اين استان از نظر تقسيمات كشوري داراي هشت شهرستان، ۳۱شهر، ۳۶بخش، ۹۸دهستان و هشت هزار و ۱۱۶آبادي است و با جمعيتي بالغ بر دو ميليون نفر يكي از پهناورترين و كم تراكم‌ترين استان‌هاي كشور است.

     سيستان و بلوچستان از دو منطقه متفاوت تشكيل شده، سيستان در شمال، حوزه مسطحي با جلگه‌هايي كه حاصل آبرفت‌هاي رود هيرمنداست و در پست‌ترين نقطه آن هامون صابري بزرگ‌ترين درياچه آب شيرين ايران قرار دارد.

     بلوچستان نيز در جنوب، منطقه‌اي وسيع و نسبتا كوهستاني با رودخانه‌هاي فصلي و دائمي زياد قرار دارد.

   شهرستان زاهدان به عنوان مركز استان سيستان و بلوچستان و كانون اداري، سياسي و خدماتي استان، مهم‌ترين كانون جمعيتي‌استان است و ساير شهرهاي آن عبارتند از زابل، ايرانشهر، سراوان، خاش، چابهار، نيكشهر و سرباز.

   براساس آمار بيش از يك‌ميليون جمعيت اين استان در شهرها و يك ميليون در روستاها و يا به صورت عشايري سكونت دارند.

    سيستان و بلوچستان اين سرزمين آفتابي مجموعه‌اي از يادمان‌هاي تاريخي مادي و معنوي اين مرز و بوم را از دورترين دوران تاريخ تاكنون در سينه سوخته خود حفظ كرده است.

"شهرسوخته" با قدمت پنج هزارساله، "كوه‌خواجه" مجموعه‌اي بي‌نظيرو معماري خشتي به جاي مانده از دوره پارت‌ها، يكي از مهمترين آثار دوره‌هاي اشكاني، ساساني و اسلامي، "گورستان اسپيدژ" يكي از مهمترين كانون‌هاي و مراكز استقرار متعلق به دوران پيش از تاريخ و هزاره‌هاي چهارم و سوم قبل از ميلاد و "دهانه غلامان" تنها معماري خشتي و گلي به جاي مانده از امپراتوري هخامنشي كه چون فرشي اصيل و قديمي بر پهنه تفتيده اين ديار نخل و آفتاب گسترانيده شده است.

    جداي از يادمان‌هاي تاريخي اين استان به لحاظ اقليم‌هاي متفاوت، داراي مناظر طبيعي خاص‌از جمله: سواحل زيباي درياي عمان، منطقه‌آزاد چابهار، پوشش گياهي جنگل حرا، نخلستان‌هاي چشم نواز و آتشفشان نيمه فعال تفتان است كه در حصار محروميتي شگرف آرام و خاموش از ديده‌ها پنهان مانده اند.

    سوزندوزي، مليله‌دوزي، سكه‌و آينه‌دوزي، سفالگري، زرگري و نقره‌سازي، گليم بافي و توتن‌سازي از جمله هنرهاي دستي زنان و مردان اين ديار كويري است.

    در نگاهي به ساختارها و تاسيسات زيربناي سيستان و بلوچستان، راه‌هاي اين استان به دليل وسعت زياد و اقليم خاص، فاصله مراكز شهري و طول محورهاي مواصلاتي آن زياد است.

براساس آمار سال ۱۳۸۱از مجموع ۱۶هزار و ۳۸۷كيلومتر راه‌هاي ارتباطي استان، ۳۳كيلومتر بزرگراه، يكهزار و ۷۶۲كيلومتر راه اصلي، ۱۰هزار و ۳۶۴كيلومتر راه روستايي و چهار هزار و ۲۲۸كيلومتر از نوع ساير راه ها مي باشد كه نسبت راه‌هاي آسفالت كشور به كل راه‌هاي كشور ۸۳درصد است كه اين رقم براي استان ۶۴درصد مي‌باشد.

     بزرگترين پروژه راهسازي استان جاده‌اي به طول حدود ۹۵۹كيلومتراز منطقه آزاد تجاري صنعتي بندرچابهار تا بازارچه مرزي ميلك زابل در حال احداث مي باشد كه با پايان يافتن اين‌پروژه، فصلي نو در ترانزيت كالا از بنادر منطقه چابهار به كشور پاكستان و افغانستان ايجاد خواهد شد.

     شبكه راه‌آهن استان سيستان و بلوچستان در سال ۱۲۹۷و بااهداف نظامي توسط انگليسي‌ها از كويته پاكستان به زاهدان كشيده شد و در زمان حاضر ساليانه بيش از ۱۱۶هزار تن كالا را صادر و وارد مي‌كند كه از جمله كالاهاي وارداتي برنج، چتايي، كتاب، زردچوبه و توپ ورزشي و از جمله كالاهاي صادراتي گوگرد، قير، فورفورال، پارافين، گريس، نخود و عناب را مي‌توان نام برد.

      پروژه راه آهن كرمان زاهدان نيز كه از سال ۱۳۷۲آغاز شده و قرار است تا سال ۵۴۸/۵ ،۱۳۸۶كيلومتر خطوط راه‌آهن براي اجراي اين پروژه كشيده شود كه به علت كمبود اعتبارات و مشكلات ديگري از جمله شرايط آب و هوايي و مسايل امنيتي تكميل اين پروژه نيازمند اعتبارات ادامه طرح است.

اين استان با دارابودن نيروگاه‌هاي گازي زاهدان و چابهار، نيروگاه بخار ايرانشهر و نيروگاههاي ديزلي پراكنده در شهرهاي ديگر ظرفيت توليد ۵۱۰ مگاوات برق را دارد.

سيستان‌وبلوچستان كمبود نيروي برق‌خود را توسط خطوط ۲۳۰كيلوولت ايرانشهر به كهنوج و زاهدان بم از شبكه سراسري در كشور تامين مي‌كند.

اين استان ۲۵مگاوات برق به كشور همسايه پاكستان نيز صادر مي‌كند.

اين استان پهناور داراي شش فرودگاه‌است كه از اين تعداد چهارفرودگاه به صورت عملياتي فعالند و در زمان حاضر فرودگاه‌هاي استان توان حمل ساليانه بيش از ۴۷۰هزار نفر مسافر و پنج هزار و ۵۰۰تن بار را در داخل و خارج كشور دارد.

     سرزمين كويري سيستان و بلوچستان بر روي كمربند فلزايي و معدن جهان كه از يوگسلاوي تا پاكستان كشيده شده قرار دارد در زمان حاضر ۷۲معدن در اين استان شناسايي شده است كه از اين تعداد ۴۴معدن‌آماده واگذاري، ۲۴معدن فعال و در حال بهره‌برداري و چهار معدن در شرف صدور پروانه بهره‌برداري است.

      انديس‌هاي (نشانه) مهمي از وجود ذخاير معدني فلزي، غيرفلزي و مصالح ساختماني از جمله، طلا، آنتيموان، مس، آهن، منگنز، سليس، كروميت، منيزيت، مرمريت، تالك، كائولن، گرانيت، گچ‌خاكي و مرمر در اين استان بدست آمده كه نيازمند انجام بررسي از سوي كارشناسان و اجراي برنامه‌هاي اكتشافي است.

     معادن اين استان باظرفيت‌هاي بالاي خود قادرند علاوه بر ايجاد اشتغال به يكي از اركان مهم جذب سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي تبديل شده و در نتيجه به مهمترين عامل توسعه استان تبديل شوند.

     شرايط مختلف اقليمي در استان باعث ايجاد شرايط مختلف آب و هوايي در سطح استان شد به گونه‌اي كه تقريبا تمامي انواع محصولات باغي و زراعي سردسيري و گرمسيري در سيستان و بلوچستان قابل كشت است.

      خرما از مهمترين محصولات اين سرزمين آفتابي است و پاپايا، موز و انبه سطح وسيعي از توليدات كشاورزي منطقه را به خود اختصاص داده است.

    همچنين وجود نژادهاي مهم‌دامي نظير گاو سيستان، گاو دشتياري و گوسفند بلوچي در اين استان مي‌تواند زمينه خوبي براي سرمايه‌گذاري‌در صنعت دامداري و گشتارگاه صنعتي در استان باشد.

     پهنه وسيع درياي عمان و آبهاي آزاد با تنوع زياد انواع ماهيان موقعيت بسيار خوب و منحصر به فردي را براي سرمايه‌گذاري بخش صيد و صيادي و صنايع توليدي، فرآوري، بسته بندي و صادرات انواع آبزيان دارد.

     اين استان با دارابودن ۲۴دانشگاه و دانشكده مستقل در رشته‌هاي پزشكي، انساني، هنر و فني و مهندسي در فضاهاي آموزشي و پژوهشي و كمك آموزشي، سالانه تعداد زيادي دانشجو را در مقاطع مختلف كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتراي رشته‌هاي مختلف آموزش مي‌دهد.

     اين در حالي است كه اكنون در مراكز آموزش عالي اين استان بيش از ۴۰ هزار دانشجو مشغول تحصيل هستند.

     سيستان و بلوچستان تنها استان داراي مرز ريلي، جاده‌اي، هوايي و دريايي كشور است كه با تمام موقعيت‌ها و توانمندي‌هاي مناسب و منحصر به فرد اين استان به علت بعضي محدوديت‌ها و كاستي‌ها نتوانسته به جايگاه واقعي خود برسد و در برخي شاخص‌ها فاصله زيادي با ميانگين كشوري دارد.

    به گفته دكتر حسين علي شهرياري نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي سيستان وبلوچستان در اكثر شاخصه‌هاي توسعه رتبه‌هاي آخر و يا به تعبيري ديگر رتبه‌هاي اول، دوم و يا سوم را از آخر داراست.

    اين استان كويري داراي محروميت‌هاي زيادي از گذشته تاكنون بوده است دوري از مركزو محورهاي اصلي توسعه كشور، پراكندگي و تراكم اندك، محور و گذرگاه بين‌المللي ورود موادمخدر و مشكلات امنيتي جانبي آن از جمله اين مشكلات است.

    مشكلات اقليمي و آب و هوايي همچون كمبود آب و نزولات آسماني، گرماي شديد برخي مراكز زيست، هزينه‌هاي بالاي توليد، آهنگ كند پيشرفت صنعتي و كمبود سرمايه‌گذاري، عدم ارتباط با بازارهاي ملي‌و جهاني‌و كمبود فرهنگ كارفرمايي، درصد بالاي بي‌سوادي، بالابودن ضريب تكفل نسبت به شاخص‌هاي ملي، كثرت پروژه هاي زيربنايي نيمه تمام، افزايش درصد بيكاري، ناكافي و گران بودن استفاده از شبكه هوايي، استفاده نشدن بهينه از همجواري با دو كشور افغانستان و پاكستان و عدم استفاده كامل از قابليت‌هاي ترانزيتي و تجاري استان، تجارت غيررسمي و محروميت‌هايي كه متعاقب خشكسالي‌هاي پي در پي سال‌هاي اخير گريبانگير مردم اين ديار شده است، گوشه ديگري از مشكلات مردم صبور سيستان و بلوچستان است.

     به گفته برخي كارشناسان اين استان با اجراي طرحهاي زير بنايي شامل احداث و اتمام طرح راه آهن كرمان زاهدان، راه ترانزيتي چابهار زاهدان زابل، گاز رساني و احداث خط لوله انتقال موادسوختي از كرمان به زاهدان، سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي صنعت و معدن، توسعه بندرچابهار و بهره برداري بهينه از منابع خدادادي درياي عمان و موقعيت‌هاي مناسب مرزي با توسعه و تقويت بازارچه‌هاي مرزي و رونق فعاليت‌هاي بازرگاني، تجاري و كشاورزي و استفاده بهينه از دهها و بلكه صدها استعداد و ظرفيت بالقوه بويژه نيروي انساني، مي‌تواند به يكي از استانهاي برخوردار و حتي قطب اقتصادي منطقه جنوب شرق كشور تبديل شود.

 

http://www.irna.ir/fa/news/view/menu-155/8409203721143656.htm

 

فهرست مطالب

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:41  توسط عبد الاحد  | 

مناظری از منطقه ی سرباز

 

خوانندگان محترم می توانند

 

عکسهای ویژه  بلوچ وبلوچستان را از طریق ایمیل به پیام بلوچ ارسال دارند و حجم عکسها از 100 کیلوبایت بیشتر نباشد ضمنا از دوستانی که در این زمینه با ما همکاری داشته اند سپاسگزاریم.

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:38  توسط عبد الاحد  | 

ازدواج در ضرب المثل های جهان

 ازدواج در ضرب‌المثل‌های جهان

 

١-هنگام ازدواج بيشتر با گوش هايت مشورت كن تا با چشم هايت.( ضرب المثل آلمانی)

٢ - مردی كه به خاطر " پول " زن می گيرد، به نوكری می رود. ( ضرب المثل فرانسوی )

۳- لياقت داماد ، به قدرت بازوی اوست . ( ضرب المثل چينی )

۴- زنی سعادتمند است كه مطيع " شوهر" باشد. ( ضرب المثل يونانی )

٥- زن عاقل با داماد " بی پول " خوب می سازد. ( ضرب المثل انگليسی )

٦- زن مطيع فرمانروای قلب شوهر است. ( ضرب المثل انگليسی )

٧- زن و شوهر اگر يكديگر را بخواهند در كلبه ی خرابه هم زندگی می كنند. ( ضرب المثل آلمانی )

٨ - داماد زشت و با شخصيت به از داماد خوش صورت و بی لياقت . ( ضرب المثل لهستانی )

٩- دختر عاقل ، جوان فقير را به پيرمرد ثروتمند ترجيح می دهد. ( ضرب المثل ايتاليايی)

١٠ -داماد كه نشدی از يك شب شادمانی و عمری بد اخلاقی محروم گشته ای .( ضرب المثل فرانسوی )

١١- دو نوع زن وجود دارد؛ با يكی ثروتمند می شوی و با ديگری فقير. ( ضرب المثل ايتاليايی )

١٢- در موقع خريد پارچه حاشيه آن را خوب نگاه كن و در موقع ازدواج درباره مادر عروس تحقيق كن . ( ضرب المثل آذربايجانی )

١٣- برا ی يافتن زن می ارزد كه يك كفش بيشتر پاره كنی . ( ضرب المثل چينی )

١٤- تاك را از خاك خوب و دختر را از مادر خوب و اصيل انتخاب كن . ( ضرب المثل چينی )

١٥- اگر خواستی اختيار شوهرت را در دست بگيری اختيار شكمش را در دست بگير. ( ضرب المثل اسپانيايی)

١٦- اگر زنی خواست كه تو به خاطر پول همسرش شوی با او ازدواج كن اما پولت را از او دور نگه دار . ( ضرب المثل تركی )

١٧- ازدواج مقدس ترين قراردادها محسوب می شود. (ماری آمپر)

١٨- ازدواج مثل يك هندوانه است كه گاهی خوب می شود و گاهی هم بسيار بد. ( ضرب المثل اسپانيايی )

١٩- ازدواج ، زودش اشتباهی بزرگ و ديرش اشتباه بزرگتری است . ( ضرب المثل فرانسوی )

٢٠- ازدواج كردن وازدواج نكردن هر دو موجب پشيمانی است . ( سقراط )

٢١- ازدواج مثل اجرای يك نقشه جنگی است كه اگر در آن فقط يك اشتباه صورت بگيرد جبرانش غير ممكن خواهد بود. ( بورنز )

٢٢- ازدواجی كه به خاطر پول صورت گيرد، برای پول هم از بين می رود. ( رولاند )

٢٣- ازدواج هميشه به عشق پايان داده است . ( ناپلئون )

٢٤- اگر كسی در انتخاب همسرش دقت نكند، دو نفر را بدبخت كرده است . ( محمد حجازی)

٢٥- انتخاب پدر و مادر دست خود انسان نيست ، ولی می توانيم مادر شوهر و مادر زنمان را خودمان انتخاب كنيم . ( خانم پرل باك )

٢٦- با زنی ازدواج كنيد كه اگر " مرد " بود ، بهترين دوست شما می شد . ( بردون)

٢٧- با همسر خود مثل يك كتاب رفتار كنيد و فصل های خسته كننده او را اصلاً نخوانيد . ( سونی اسمارت)

٢٨- برای يك زندگی سعادتمندانه ، مرد بايد " كر " باشد و زن " لال " . ( سروانتس )

٢٩- ازدواج بيشتر از رفتن به جنگ " شجاعت " می خواهد. ( كريستين )

٣٠- تا يك سال بعد از ازدواج ، مرد و زن زشتی های يكديگر را نمی بينند. ( اسمايلز )

٣١- پيش از ازدواج چشم هايتان را باز كنيد و بعد از ازدواج آنها را روی هم بگذاريد. ( فرانكلين )

٣٢- خانه بدون زن ، گورستان است . ( بالزاك )

٣٣- تنها علاج عشق ، ازدواج است . ( آرت بوخوالد)

٣٤- ازدواج پيوندی است كه از درختی به درخت ديگر بزنند ، اگر خوب گرفت هر دو " زنده " می شوند و اگر " بد " شد هر دو می ميرند. ( سعيد نفيسی )

٣۵- ازدواج عبارتست از سه هفته آشنايی، سه ماه عاشقی ، سه سال جنگ و سی سال تحمل! ( تن )

٣٦- شوهر " مغز" خانه است و زن " قلب " آن . ( سيريوس)

٣٧- عشق ، سپيده دم ازدواج است و ازدواج شامگاه عشق . ( بالزاك )

٣٨- قبل از ازدواج درباره تربيت اطفال شش نظريه داشتم ، اما حالا شش فرزند دارم و دارای هيچ نظريه ای نيستم . ( لرد لوچستر)

٣٩- مردانی كه می كوشند زن ها را درك كنند ، فقط موفق می شوند با آنها ازدواج كنند. ( بن بيكر)

٤٠- با ازدواج ، مرد روی گذشته اش خط می كشد و زن روی آينده اش . ( سينكالويس)

٤١- خوشحالی های واقعی بعد از ازدواج به دست می آيد . ( پاستور )

٤٢- ازدواج كنيد، به هر وسيله ای كه می توانيد. زيرا اگر زن خوبی گيرتان آمد بسيار خوشبخت خواهيد شد و اگر گرفتار يك همسر بد شويد فيلسوف بزرگی می شويد. ( سقراط)

٤٣- قبل از رفتن به جنگ يكی دو بار و پيش از رفتن به خواستگاری سه بار برای خودت دعا كن . ( يكی از دانشمندان لهستانی )

٤٤- مطيع مرد باشيد تا او شما را بپرستد. ( كارول بيكر)

٤٥- من تنها با مردی ازدواج می كنم كه عتيقه شناس باشد تا هر چه پيرتر شدم، برای او عزيزتر باشم . ( آگاتا كريستی)

٤٦- هر چه متأهلان بيشتر شوند ، جنايت ها كمتر خواهد شد. ( ولتر)

٤٧- هيچ چيز غرور مرد را به اندازه ی شادی همسرش بالا نمی برد، چون هميشه آن را مربوط به خودش می داند . ( جانسون )

٤٨- زن ترجيح می دهد با مردی ازدواج كند كه زندگی خوبی نداشته باشد ، اما نمی تواند مردی را كه شنونده خوبی نيست ، تحمل كند. ( كينهابارد)

٤٩- اصل و نسب مرد وقتی مشخص می شود كه آنها بر سر مسائل كوچك با هم مشكل پيدا می كنند. ( شاو)

٥٠- وقتی برای عروسی ات خيلی هزينه كنی ، مهمان هايت را يك شب خوشحال می كنی و خودت را عمری ناراحت ! ( روزنامه نگار ايرلندی )

٥١ – هيچ زنی در راه رضای خدا با مرد ازدواج نمی كند. ( ضرب المثل اسكاتلندی)

٥٢ – با قرض اگر داماد شدی با خنده خداحافظی كن . ( ضرب المثل آلمانی )

٥٣ – تا ازدواج نكرده ای نمی توانی درباره ی آن اظهار نظر كنی . ( شارل بودلر )

٥٤ – دوام ازدواج يك قسمت روی محبت است و نُه قسمتش روی گذشت از خطا . ( ضرب المثل اسكاتلندی )

٥٥ – ازدواج پديده ای است برای تكامل مرد. ( مثل سانسكريت )

٥٦ – زناشويی غصه های خيالی و موهوم را به غصه نقد و موجود تبديل می كند . (ضرب المثل آلمانی )

٥٧ – ازدواج قرارداد دو نفره ای است كه در همه دنيا اعتبار دارد. ( مارك تواين )

٥٨ – ازدواج مجموعه ای ازمزه هاست هم تلخی و شوری دارد. هم تندی و ترشی و شيرينی و بی مزگی . (ولتر )

٥٩ – تا ازدواج نكرده ای نمی توانی درباره آن اظهار نظر كنی. ( شارل بودلر )

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:33  توسط عبد الاحد  | 

زنان بلوچ

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:30  توسط عبد الاحد  | 

تصاویر روستاهای بلوچستان

روستاهای بلوچستان

     
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:24  توسط عبد الاحد  | 

نکات امنیتی در هنگام استفاده از اینترنت و ایمیل

 

نکات امنیتی درهنگام استفاده از اينترنت و ايميل

 

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از فناوري‌هاي جديدي مانند پست الكترونيك در ارتباطات و افزايش چشمگير ويروس‌ها و حملات اينترنتی، بالا بردن ضريب امنيت رايانه ضروري به نظر مي‌رسد.

در اين راهنما سعي شده تا نكاتي كه رعايت آنها مي‌تواند منجر به بالا بردن ضريب امنيت رايانه شود با زباني ساده و به طور خلاصه ذكر شوند.

خلاصه مطالب اين راهنما به شرح زير است:

 

قدم‌ نخست: نصب يك نرم‌افزار ويروس‌ياب و به‌روز‌رساني آن به طور مرتب

قدم ‌دوم: به‌روز‌رساني مرتب سيستم‌عامل

قدم سوم: نصب يك نرم‌افزار firewall در صورت استفاده از اينترنت و شبكه و به‌روز‌رساني مرتب آن

قدم چهارم: رعايت نكات ايمني در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك

 

قدم نخست: نصب يك نرم‌افزار ويروس‌ياب و به‌روز‌كردن آن به طور مرتب

 

آمارها نشان مي‌دهد كه هر‌روز‌، هر‌ساعت و هر‌لحظه برنامه‌هاي مخرب جديدي توسط خرابكاران ابداع مي‌شوند و هر لحظه سيستم‌هاي رايانه‌اي جديدي به جمع سيستم‌هاي آلوده اضافه مي‌شوند بنابراين سعي كنيد تا شما جزء آمار قرار نگيريد .راه حل بسيار ساده است حتما بر روي سيستم خود يك نرم افزار ويروس‌ياب نصب كرده و همواره آن را از طريق اينترنت و يا به هر روش ممكن ديگر به‌روز كنيد تا از ويروس‌هاي جديد در امان بمانيد . معمولاً آخرين اطلاعات به‌روز‌رساني ويروس‌ياب در سايت وب سازنده آن يافت مي شود و همواره در حال تغيير است .ممكن است به‌روز‌رساني از طريق اينترنت مخصوصاً براي بار نخست‌، وقت‌گير و خسته‌كننده به نظر بيايد اما مطمئن باشيد كه ارزشش را دارد.

 

قدم دوم: به‌روز‌كردن مرتب سيستم‌عامل

 

وجود نقايص امنيتي در سيستم‌عامل‌، مرورگر اينترنت و برخي از نرم‌افزارهاي مهم مي‌تواند سيستم‌هاي رايانه‌اي شما را به شدت آسيب‌پذير كند، مثلاً ويروس MS-Blaster كه سبب خاموش شدن سيستم‌هاي مبتني بر ويندوز مايكروسافت پس از ارتباط با اينترنت مي‌شود به دليل يك نقص امنيتي در ويندوز رايانه‌هاي زيادي را آلوده ساخت و هنوز هم در حال گسترش است .در حالي كه يك هفته قبل از پيدايش اين كرم اينترنتي‌،‌ شركت مايكروسافت يك وصله" patch" براي رفع نقص امنيتي ويندوز از طريق سايت وب خود عرضه كرد.كساني كه سيستم خود را مرتباً به‌روز مي‌كردنداز حمله اين كرم اينترنتي در امان ماندنداما سيستم‌هاي بسياري آلوده شدند .

براي رفع نقايص اينترنتي اين چنيني كه مهمترين آنها معمولاً به سيستم‌عامل مربوط است‌، كافي است به سايت وب سازنده سيستم‌عامل رفته و آخرين اطلاعات به‌روز‌رساني را دريافت كنيد . اين اطلاعات معمولاً بر روي cd نيز يافت مي شوند.

براي نمونه اگر از سيستم‌عامل ويندوز محصول شركت مايكروسافت استفاده مي كنيد‌، هر‌از‌چند‌گاهي به سايت windowsupdate.microsoft.com سرزده و آخرين update هارا دريافت كنيد.شركت مايكروسافت به طور مرتب آخرين وصله ها و patch‌‌هاي رفع نقايص امنيتي مربوط به سيستم‌عامل ويندوز و مرورگر internet explorerرا در اين وب سايت قرار مي دهد.

اين سايت به طور خودكار‌، سيستم شما را بررسي كرده و جديدترين اطلاعات به‌روز‌رساني مورد نياز سيستم شما را دريافت و نصب خواهد كرد.

 

قدم سوم: نصب يك نرم افزار firewall در صورت استفاده از اينترنت و شبكه و به‌روز ‌كردن مرتب آن

 

در صورتي كه از اينترنت استفاده مي كنيد يا اگر رايانه شما به شبكه‌اي متصل است و به آن شبكه اطمينان صد در صد نداريد حتماً يك نرم‌افزار firewall بر روي سيستم خود نصب كرده و مرتباً آن را به‌روز كنيد . اين گونه نرم‌افزارها كليه تبادلات اطلاعات ميان رايانه شما و دنياي خارج را بررسي كرده و در صورت مجاز شناخته نشدن اين تبادلات يا عدم اجازه توسط كاربر،جلوي انتقال اطلاعات را مي گيرند.

با نصب يك firewall خوب و به روز امكان نفوذ هكر‌ها به سيستم شما و دزديده شدن اطلاعات شخصي و محرمانه‌تان از طريق اينترنت يا شبكه بسيار كاهش مي‌يابد.از ميان firewall هاي معروف براي سيستم‌عامل ويندوزمي توان به windows firewall (كه به همراه ويندوز xp يا sevice pack2 عرضه شده است) ‌يا firewall Norton Internet Security,MacAfee و يا ZoneAlarm اشاره كرد.

 

قدم چهارم: رعايت نكات ايمني در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك

 

رعايت نكات ايمني به ظاهر ساده در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك مي تواند‌ ضريب امنيتي سيستم را تا حدي افزايش دهد‌ . برخي از اين نكات در زير آمده است:

1 - از وارد كردن پست الكترونيك خود در هر سايت و هر پنجره‌اي كه وارد مي‌شويد خودداري كنيد.بسياري از سايت‌هايي كه پس ازدريافت آدرس پست الكترونيك به شما خدمات رايگان ارائه مي دهند‌، با فروختن آدرس پست الكترونيك شما به ديگران كسب در‌آمد مي‌كنند و پس از مدت كوتاهي سيل هرزنامه‌هاي تبليغاتي و مزاحم به صندوق پستي شما سرازير خواهد شد.پس آدرس پست الكترونيكي خود را فقط در جايي وارد كنيد كه واقعا لازم باشد.

2 - به هر فرد يا سيستم رايانه‌اي اعتماد نكنيد! از كلمه عبور خود محافظت كنيد‌، در فاصله‌هاي زماني مرتب مثلاً هر 2 ماه يكبار همه كلمه‌هاي عبور خود را عوض كنيد‌، اگر مجبور شديد براي يك مورد خاص و اضطراري كلمه عبور خود را به كسي بدهيد‌، در اولين فرصت اقدام به تعويض آن نماييد.روي هر سيستم كه در اختيارتان قرار مي‌گيرد و به آن مطمئن نيستيد كلمه عبور خود را وارد نكنيد. هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيكي در كافي نت‌ها و يا فرودگاه و ديگر اماكن عمومي بسيار مراقب باشيد اگر از امنيت آن مجموعه اطمينان نداريد‌، اصلاً از سرويس‌ها آنان استفاده نكنيد.

3 - هنگام استفاده از فايل‌هايي كه به نامه‌هاي الكترونيكي ضميمه شده‌اند‌، بسيار مراقب باشيد اگر فرستنده را نمي‌شناسيد و يا به وي اعتماد نداريد بهتر است فوراً نامه و ضميمه‌هاي آن را حذف كنيد.در هر صورت حتماً قبل از باز كردن فايل‌هاي ضميمه نامه‌هاي الكترونيكي آنها را با ويروس‌ياب بررسي كنيد مخصوصاً اگر فايل ضميمه از نوع اجرایی باشد .

4 - با هرزنامه‌ها مبارزه كنيد ، از جواب دادن به هرزنامه ها خودداري كنيد زيرا با اين كار به فرستنده نشان مي‌دهيد كه شما نامه‌هاي آنها را مي خوانيد واين سبب ارسال نامه‌هاي بيشتر به صندوق پستي شما مي‌شود.بسياري از هرزنامه‌ها در انتهاي خود مطالبي درباره چگونگي توقف ارسال آن نامه به شما دارد.معمولاً لازم است كه آدرس پست الكترونيكي خود را در يك صفحه وارد كنيد تا با خبردار شدن فرستنده‌، ارسال هرزنامه به شما متوقف شود.اگر اين روش كارساز نبودمي‌توانيد آدرس پست الكترونيكي فرستنده هرزنامه را به ليست سياه اضافه كنيد !در تنظيمات بيشتر نرم‌ افزارهاي پست الكترونيك مانند QUTLOOK EXPRESS,QUTLOOK وهمچنين ارائه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Hotmail,Yahoo و غيره جايي براي Block كردن فرستندگاني كه هرزنامه ارسال مي‌كنند‌، وجود دارد.همچنين امكان فيلتر كردن نامه‌ها بر اساس فرستنده‌، موضوع و يا حتي محتوي متن نامه به كاربر داده شده است.

 سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد !نامه هاي حذف شده شما معمولاً به طور خودكار به سطل آشغال هدايت مي‌شوند.معمولاً ارايه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Yahoo يا Hotmail وغيره به طور خودكار در فاصله‌هاي زماني از پيش تعيين شده سطل آشغال را خالي مي كنند.اما بسياري نرم افزارهاي پست الكترونيك و برخي از ارائه دهندگان پست الكترونيك نامه‌هاي حذف شده را آن قدر در سطل آشغال نگه مي‌دارند تا كاربر شخصا اقدام به حذف آنها كند.عدم حذف نامه‌ها وباقي ماندن آنها در سطل آشغال علاوه بر هدر دادن فضا‌، به دليل وجود نامه‌هاي ويروسي در سطل آشغال امنيت سيستم شما را پايين مي‌آورد بنابر‌اين سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد.همچنين معمولاً شاخه‌اي براي اختصاص هرزنامه‌ها با نام Junk Mail Folder و يا Bulk Mail و يا نام مشابهي وجود دارد كه لازم است علاوه بر سطل آشغال اين شاخه را نيز مرتبا خالي كنيد.

گول نخوريد!ممكن است نامه‌اي دريافت كنيد كه از شما مي خواهد كه آن نامه را به 10 نفر از دوستان خود ارسال كنيد و سپس به دليل كمك به يك پروژه بررسي مسير‌يابي نامه‌هاي الكترونيكي‌، يك شبه پولدار شويد. شما با خود مي‌انديشيد كه ارسال 10 نامه الكترونيكي‌، براي شما هزينه چنداني ندارد‌، اما هنگامي كه تعداد افرادي با انديشه اين چنيني زياد مي‌شود‌، حجم بالايي از ترافيك شبكه اينترنت‌، مصرف مي‌گردد. نامه‌هايي با مضامين از قبيل "اين نامه را براي 10 نفر بفرستيد" و يا "كامپيوتر شما آلوده به ويروس خطرناكي است" يا چيزهايي از اين قبيل معمولاً براي گول زدن شما ارسال مي شود.

 از باز كردن سايتهايي كه نمي‌شناسيد خودداري كنيد.همچنين هنگام گشت‌زدن در وب از دريافت برنامه و فايل اجرايي از هر سايت وب كه به آن مطمئن نيستيد‌، خودداري كنيد.هنگام استفاده از رايانه‌، به هر پنجره كه ظاهر مي شود‌، دقت كنيد.

برخي از كاربران فقط بلدند كه كليد Yes ويا Agree accept,continue Next, را فشار دهند بدون آنكه مطالب آن صفحه را بخوانند و معمولاً موقعي متوجه اشتباه خود مي‌شوند كه كار از كار گذشته است‌، اين قبيل كاربران حتي ممكن است‌، هيچگاه متوجه اشتباه خود نشوند!اگر پنجره‌اي باز شد كه مطالب آن را متوجه نشديد‌، حتي اگر يك كليد و تنها يك گزينه براي ادامه داشت‌، قبل از ادامه دادن پيام آن پنجره را يادداشت كنيد شايد يك متخصص رايانه در هنگام بروز مشكل با استفاده از آن پيام‌ بتواند به راحتي مشكل شما را حل كند.

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:21  توسط عبد الاحد  | 

رستاخیز هامون - فرصت ها و چالش ها

رستاخيزهامون- فرصت‌ها وچالش‌ها

 

 "آنچه در سيستان به‌نام نعمت خوانده مي‌شود مرهون و مديون و وابسته به وجود و حضور هامون است. سيستان بدون هامون هيچگاه وجود نداشته و هرگز مباد."

نمونه‌اي از گفتار مردم سيستان در مورد هامون

 

     مقدمه :

 

غيبت كوتاه‌مدت ودردناك هامون از دشتهاي تشنه سيستان ارزش اين پهنه آ ب شـيرين را در يـكي از شرقي‌ترين گوشـه‌هاي سرزمين پهناور ما بيـشتر آشكار كرد.‌‌در اين مدت ديگر از حاشيه‌نشينان سرافراز  هامون كه خود را فرزندان اين درياچه مي‌دانسـتند اثري نبود.

نيزارهاي باشكوه كه با وزش باد، رقص زندگي و حركت پويائي مي‌كردند و در داخل آب و در هواي باز حامي ماهـيان و پرندگان و مامن و حافظ حيات آبي و خـاكي بودند، از ما قهر كردند و حتي يك جوانه از خود به‌جاي نگـذاشتند تا اميدي را نسبت به آينـده تداعي كنند.

زنان حـصيرباف كه دستـرنج آنان را در پشــت پنجره كرد و لر وگيله مـردان ومازني‌ها حافظ حريم خانه‌ها مي‌ديديم  از ناحيه كوچ كردند. هياهوي بچه‌ها كه با بدن  آفـتاب‌سوخته با شور و هيـجان و سر وصدا در حياط خلـوت و حوض‌خـانه  خود شور مي‌آفريدنـد به سكوت مبدل گشت. سكوتي دردناك و پرمعني. زمان از حركت ايستاد.

ديگر از گاوهاي سيستاني كه تا گردن در آب غوطه مي‌خوردند و از ني‌ها چرا مي‌كردند و از طرفي درياچه را بارور مي‌كردند، خبري نبود. به‌جـاي آب و طراوت رطوبـت، حركت شن‌ها و خاك و ماسه زندگي را خاك‌آلوده كرد و بازار ماهي‌فروشان زابـل كه انباشته‌اي از ماهيان و پرندگان هامون را عرضه مي‌كرد از شور و نشاط و هستي ساقط شد. مردمي كه از ازل از نعمت‌هاي هامون  بهره‌مند بودند، نمي‌دانستند كه اين درياچه در تمام جنبه‌هاي زندگي آنان تاثير  داشت و تنها پس از ازدست دادن هامون بود كه ارزش اين نعمات خود را نمايان كرد. اكنون دست پر مهر طبيعت بار ديگر هامون را (شايد به‌طور آزمايشي ) به سيستان بازگردانيده.

هامون به آهستگي به حيات باز مي‌گردد. اين رستاخيز موفقيت‌هايي براي سيستاني‌ها و ايراني‌ها به‌وجود آورده تا باز از اين نعمت‌ها بهره‌مند شوند ولي چالش‌هايي نيز فراروي ما قرار داده كه با شناخت ارزش هامون با ديد باز نسبت به حفاظت، توسعه، توليد و بالاخره بهره‌وري پايدار از اين سفره آبي اقدام كنيم.

پس از اين آزمايش تلخ، غيبت موقت هامون، قصور و اهمال ما ديگر توجيه‌پذير نيست شايد اين بار كوتاهي ما موجب از دست رفتن هامون براي مدت طولاني‌تر و يا حتي هميشه گردد.

 

         چكيده:

 

تالاب بين‌المللي هامون به وسعت 000/50 ]1[ هكتار كه در تاريخ 23/6/1975 با شماره 21R007  به ثبت رسيده است در تاريخ 13-11/2/84 با ميزباني اداره كل منابع طبيعي استان سيستان و بلوچستان و در معيت كارشناسان اداره كل و نيز گروه متخصصان جبهه سبز ايران  مورد بازديد قرار گرفت. نواحي اطراف تالاب هامون و درياچه(هامون صابري) كه در حال آبگيري  اسـت  بررسي گرديدند و از تلاشـهاي اداره كل منابع طبـيعي استان در زمينه كشت نهال و نيز احداث بادگيرهاي  ثابت‌كننده حركت شن‌ها ديدار به‌عمل آمد.

     در اين بازديد همچنين مدير كل وكارشناسان سازمان حفاظت محيط‌زيست افتخار همراهي دادند. صحبت‌ها و تبادل افكار بين مقامات در اداره كل و كارشناسان جبهه سبز ايران، قبل و بعد از بازديد از هامون به‌عمل آمد كه حاكي از حسن‌نيت و همكاري بين متخصصان  دو ارگان دولتي بود. در اين ديدارها همچنين با بوميان و اهالي محلي نيز   حتي المقدور ديدار و از نظـرات آنان كسب اطلاع بـه‌عمـل آمد. پس از پايان بازديد و تبادل‌نظر با مقامات دو اداره كل و نيز مردم سيستان در جلسـات جمع‌بندي با كارشـناسان جبهه سبز حدود فعاليـت‌هاي اين جبهه مشخص گرديـد و نهايتاٌ در جلسه توجيهي بسيار مهم در حضـور جناب مهندس ده‌مرده، مـدير كل محترم اداره كـل منابع طبيعي استان سيستان و بلوچستان خطوط كلي همكاري بين جبهه سبز و اداره كل مشخص گرديد و در انتها اين  بحث  در حضور جناب آقاي  مهندس آرامنش مدير كل محترم اداره كل محيط‌زيست استان مطرح گرديد.

گزارش زير نتيجه بازديد و نيز تبادل افكار با مقامات و مردم سيستان مي‌باشد. در اين گزارش توصيه‌هايي براي مديريت هامون، براي مرحله گذر هامون فعلي تا زماني كه به شرايط گذشته بازگردد، ارائه گرديده است.

 

 

بحث و نتيجه‌‌گيري: الف: بازديد ميداني

 

بازديد از اطـراف هامون موقـعيت مغتنمي براي مشـاهده بازگشـت تدريجي ني‌ها و تلاشــهاي حفاظـت و نيز نهال‌كاري مناطق آسيب‌پذير بود. نظر به شكننده بودن اين ني‌زارها در حال حاضر چرا در يك قطعه 000/20 هكتاري ممنوع اعلام شده گرچه اعلام  قرق اين منطقه خالي از اشكال  نبوده به هر صورت عملي گرديده  و تا حدود نيمه خرداد  ادامه خواهد يافت. اين اقدامات در حال حاضر كه ني‌ها مراحل ابتدايي رشد را مي‌گذرانند الزامي است.  هيچ‌گونه اثري از حضور دام و چرا در اين منطقه مشاهده نشد. قرق به‌راستي  اجرا مي‌شود علي‌رغم فشار از سوي دامداران و حتي مقامات محلي!!

     بازديد از تخت عدالت براي نگارنده بسيار مغتنم و اميدواركننده بود زيرا سالها پيش, اين پاسگاه  از رونق فراوان برخوردار  بود و حيات به‌راستي  جريان داشت و جمعيت زيادي از حاشيه‌نشينان در اين "بندر " به ماهي‌گيري,گاوداري, حصيربافي و برداشت از پرندگان تالاب مشغول بودند. در زمان خشكي اين پاسگاه به‌كلي از حد انتفاع ساقط شد ولي آثار بازگشت حيات در تخت عدالت را در روز 12/2/84 مشاهده كرديم و اميدوار شديم.

در گردش  روي درياچه كه  به همت اداره كل محيط‌زيست و دستور مدير كل محترم هماهنگي گرديده بود به ميزان اميدواري همه گروه افزود. در برخي نقاط ارتفاع آب به 5/3 متر مي‌رسيد. در قسمت شمال شرقي درياچه آثار رشد و بازگشت ني‌ها مشاهده گرديد, هر چند ظريف و شكننده ولي چنين به‌نظر مي‌رسد كه اين رشد" آهسته و پيوسته" ادامه داشته باشد و به‌زودي (تا 5/1 يا 2 سال آينده) به ميزان ني‌زارهاي حدود 15 سال قبل خواهد رسيد. نرخ رشد وگسترش ني‌زارها  بايد مورد مطالعه قرار گيرد تا ميزان برداشت و بهره‌برداري مشخص گردد. حضور گياهان (ني‌ها)در پهنه‌هاي آبي يك درياچه را تبديل به تالاب مي‌كند و ارزش حياتي آن‌را افزايش مي‌دهد. ني‌ها علاوه برآنكه براي غذاي احشام مورد استفاده قرار مي‌گيرند، در پايين سطح آب براي حفاظت ماهيان كوچك محيط آب را مساعد مي‌كنند و در بيرون آب محل اختفاي پرندگان آبزي مي‌باشند وآنان را حفاظت مي‌كنند و به اين وسيله موجب غناي  جهان آبي و هوايي مي‌گردند.

حضور ماهي‌گيران كه دام در آب انداخته بودنـد نويد بازگشت ماهيان را مي‌دهند. اين ماهي‌ها احتمالا همراه آب از هيرمند آمده‌اند و مدتي طول مي كشد تا خود را در درياچه پايدار نمايند و جمعيت قابل برداشت را پايه‌گذاري نمايند. تعداد ماهي‌گيران چندان زياد نبود كه فشار بر روي جمعيت ماهيان داشته باشد ولي در صورت ازدياد تورها بايد روش مناسب از جهت تعداد و نوع ماهيان, همراه با كنترل‌هاي لازم اعمال گردد.

قايق‌هاي چندي بر روي آب بودند كه رفت و آمد آنان موجب ايجاد آلودگي صوتي و شيميايي مي‌گردد. در اين زمينه نيز بايد كنترل اعمال گردد. ياد روزهاي توتن سواري روي هامون به‌خير كه بدون ايجاد سر و صدا وآلودگي مانند قوهاي مادر هامون به زيبايي هامون  مي‌افزودند. در زمينه تعداد اين قايق‌ها نيز بايد كنترل صورت گيرد.

خساراتي كه در اثر معرفي ماهي آمور به اكوسيستم درياچه وارد آمد از نظرها دور نمانده است.

اين ماهي موجب انهدام ني‌زارها و از بين رفتن رقيب‌هاي بومي گرديد و به‌راستي آفتي براي سلامت اين درياچه به حساب ‌آمد. شواهدي در دست است كه نمونه‌هاي 20 سانتيمتري آمور در هامون مشاهده شده، احتمالا اين ماهي از هيرمند، از وراي مرزها وارد شده و به‌زودي در داخل  هامـون جاگير و پاگير خواهد شد و باز هم بايد تدبـيري انديـشيد تا از آفات ايـن ماهي مصون بمانيم.

  گرچه پرندگان در هامون شناخته شده ديده نشدند(تنها تعدادي پرستوي دريايي و پرندگان كنارآب‌ چر مانند چوب‌پا 000 ) با فرا رسيدن فصل پاييز جمعيت آنان به ايران باز مي‌گردند و بايد براي حفاظت اين پرندگان انديشيد. زمان انديشيدن اكنون و وقت عمل حدود 6 ماه ديگر خواهد بود. سازمان حفاظت محيط‌زيست طبق ماده 6 قانون بهسازي محيط قادر به اعمال قرق به مدت محدود, منطقه محدود, سلاح و گونه و تعداد محدود مي‌باشد و بايد از اين قدرت در جهت حفاظت ازاين پرندگان استفاده نمود. شكارچياني كه مدت 7 سال سلاح خود را به ديوار آويخته‌اند، با ولع و حرص فراوان در انتظار ورود دوستان بالدا ر !! خود لحظه‌شماري مي‌كنند!

در ديدارهاي  قبل (حدود 8 سال قبل)و قبل از خشكي  هامون از   000/700 ]2[ پرنده‌اي كه در سال "1352 "سرشماري شد ، تنها 000/30  قطعه، اكثرا  چنگر به‌جاي مانده بودند و نيمي از اين تعداد تيرخورده بودند و قادر به پرواز نبودند !!

اگر قرار است از رفتار خود پندي بگيريم، اينجا جاي عبرت گرفتن است " فااعتبدوا يا  اولوالابصار"

بايد ناحيه امني در درياچه ايجاد گردد تا اين پرندگان در آن ساكن شوند و از كاهش ناگهاني تعداد آنان پرهيز گردد. بازگشت مجدد پرندگان براي آنان به‌صورت امتحاني و موقتي خواهد بود و اگر منطقه را نا امن ببينند، از بازگشت مجدد خودداري خواهند نمود، بايد اين  بهشت را لااقل تا مدتي و در نواحي مخصوصي براي آنان امن كرد تا رغبت به بازگشت نشان دهند.

گل سر سبد هامون، حاشيه‌نشينان آنند، آن طوركه مي‌گويند محور توسعه پايدار انسان است و اين همه براي تعالي  انسان‌ها  صورت  مي‌گيرد. بازگشت حاشيه‌نشينان  نيز امتحاني و آزمايشي و با تأني  صورت مي‌گيرد  بايد سيستم‌هاي  تشويقي  براي  بازگشت اينان  لحاظ گردد و تسهيلاتي براي آنان فراهم گردد. اين مردم پاك بايد از موقعيت‌ها و چالشهايي  كه ظهور  مجدد هامون پديد آورده،آگاه  شوند  بنابراين  چاپ دفترچه‌هاي راهنمايي كه با  زبان ساده اكوسيستم  هامون شرح داده شده است الزامي است. اگر مردم دليل قرق  ني‌زار را بدانند مقاومت كمتر  مي‌شود. بايد  بفهمند كه قرق به نفع آنان است.

در اين ديدار تنها 2 راس گاو  با شكوه سيستاني مشاهده شد درحالي‌كه روزي 120000 راس آن در منطقه وجود داشتند. اين گاوها  بايد به تدريج به منطقه بازگردند. از ورود گاوهاي بيگانه بايد جلوگــيري كرد. گاو سيــستاني با شـرايط آب و هـواي مــنطقه خوي گرفــته و گاو موفق و سازگاري بوده. در مورد عودت آنان نيز بايد دولت همكاري نمايد.

گوسفنداني كه در طول راه مشاهده گرديدند در وضعيت مناسبي بودند و معلوم بود كه به اندازه كافي از غذاي زابلي استفاده كرده بودند. مراتع بي‌نظير سيستان در نتيجه احيا هامون ، احيا مي‌شوند و بايد براي بهره‌وري از آنها برنامه از نظر تعداد و نوع دام، تدوين گردد. مراتع ايران به دليل فشار فراوان، تخريب شده‌اند. تعداد دام در مراتع ميهن ما بيش از 3 برابر ظرفيت مراتع است. در سيستان دليلي ندارد كه اين روند مخرب را تقليد كنيم. تعداد دام بايد كنترل شود. حتما چاه‌نيمه‌ها ارزش وجودي خود را در طول زمان خشكسالي به اثبات رسانيدند و آب دشت سيستان(حدود 30 ميليون متر مكعب) و آب زاهدان (حدود 25 ميليون متر مكعب) را تامين كردند. حفر چاه‌‌نيمه چهارم ضريب اطمينان نسبت به آينده را افزايش خواهد داد.

 

ب- تبادل افكار با مسئولين

 

  در چند نوبت توفيق تبادل تجربيات وافكار با مسئولين محترم استان دست داد كه در مجموع نكات زير مورد توافق همكاران بود:

 آنچه كه در طول خشكسالي گذشت مرگ تدريجي بود . زراعت وباغها از دست رفتند .حركت شنها به‌سوي روستاها مردم را مجبور به فرار كرد . زمين‌هاي كشاورزي زير شن مدفون شدند ومردم دامهاي خود را از دست دادند ويا فروختند.

* مشكل هامون هم اكنون هم ادامه دارد . تنها 30% از آب به هامون بازگشته و هنوز هامون آسيب‌پذير است.

* اگرچه خشكي در گذشته نيز  دامنگير  قسمت‌هايي از هامون گرديده  بود  ولي با اين شدت  هيچكس چنين خشكي را به ياد ندارد ومثلا  هيچكس خشك شدن  چنگ خرگوشي را بياد ندارد. حدود293000 هكتار از هامون صابري خشك شد.

* هامون يك درياچه (تالاب) بين المللي  است  و ايران موظف است كه آن‌را به محو مطلوب حفظ نمايد. هامون  داراي پرندگان نادري است كه بايد حفظ گردند . پرندگان و زيستگاه‌ آنان.

* هامون علاوه بر يك تالاب محلي، حائز اهميت ميهني وبين‌المللي  نيز هست بنابراين كار گسترده ميهني براي حفاظت از  آن لازم  است لذا فعاليت دانشگاهها , مراكز آموزشي و NGOها  لازم است تا هامون حفظ گردد. پليكان سفيد و پا خاكستري  و قو از جمله پرندگان هامون محسوب مي‌شوند.

*  بايد مسايل مربوط به هامون واهميت آن به اطلاع ايرانيها و موسسات بين‌المللي رسانيده شود.

*   مسائل مربوط  به هامون را بايد تبليغ كرد تا مردم اهميت  آن‌را  بدانند،مانند جهان نماي اصفهان كه اكنون همه از آن آگاهند وخشم ملي موجب تغيير سياست وجلوگيري از ساختمان جهان‌ نما گرديده است.

*  ماهي آمور خطر جدي براي ني‌ها خواهد بود وبايد به‌نحوي  جمعيت آنان را كنترل نمود در غير اينصورت

نيزارها را از دست خواهيم داد.

*  چنين به‌نظر ميرسد كه خشكسالي چرخشي سي‌ساله دارد ولي چرا ما  نبايد برنامه‌هايي را اجرا كنيم كه در  مقابل خشكسالي اينقدر آسيب‌پذير نباشيم.  ذخيره آب، ايجاد چاه‌نيمه  و احداث  بند  وآب انبار  ما را در مقابل خشكسالي‌ها  روئين‌تن خواهد كرد.

*  حوضه هيرمند حوزه وسيعي است كه حدود 10 ميليارد متر مكعب  در سال ،آب را در خود دارد . سهم ايران طبق مقررات قرارداد بين ايران وافغانستان فقط 1 ميليارد متر مكعب است.اين آب را سياستمداران ما بايد از افغانستان  بگيرند.حق  گرفتي است اين مقدار آب حق ما است  وبايد از افعانستان آن‌را طلب كنيم ، حدود 26  متر مكعب در ثانيه. 

*   بهره‌برداري از مواهبي كه هامون به‌ ما داده، اكنون بايد به آهستگي و با برنامه‌ريزي صورت گيرد.

هامون يك بيمار در حال نقاهت  است وهنوز روي پاي خود  نايستاده  بنابراين بهره‌وري بايد كنترل‌شده باشد.

*  مسـايل مربوط به هـامون را بايد  به‌توسط مـقالات, برگـزاري هـمايش، ايجاد و تولـيد برنامه‌هاي تلويزيوني ،ايراد سخنراني و...  به ايرانيان  منتقل نمود. جبهه سبز مي‌تواند نرم افزاري اين موجبات را در داخل ايران انجام دهد.

*  هامون و مسايل مربوط به آن بايد به اطلاع مجامع بين‌المللي برسد.IUCN ,GEF    و ديگران بايد  هامون را در برنامه‌هاي خود قرار دهند.

 

*  هامون  صدمه  فراوان كشيده  وآن‌را بـه مردم سـيستان  منتقل  نـموده. براي 7 سال متوسـط بارندگي از 25 ميليمتر تجاوز نكرد و ناگهان درسال گذشته 160 ميليمتر باران باريد.

*  چنين به‌نظر  مي‌رسد كه مسوولين محلي نيز توجيه نيستند مثلا  تخصيص  قرق چرا مورد موافقت مقامات نبوده است. در اين زمينه  شايد  جبهه سبز ايران موفق‌تر با مسوولين و مردم ارتباط برقرار كند.

*   بايد از سيلاب‌ها استفاده بهتر كنيم. “ Flash Floods” نياز به منبع ذخيره (چاه‌نيمه) داريم تا آسيب‌پذيري ما در مقابل خشكسالي كمتر شود.

*  خوشبختانه از نظر اعتبارات مشكلي نداريم و مثلا سال گذشته يك ميليارد تومان از بودجه رياست جمهوري براي ايجاد بادگير وكشت نهال تخصيص داده شد، با اين اعتبار 2400 هكتار نهال‌كاري انجام گرديد، با ضريب موفقيت 95 درصد. بنابراين اداره كل منابع طبيعي خود قادر به انجام عمليات در هامون مي باشد و از نظر اجراي پروژه  توانمندي لازم را دارا است.

*   نقش جبهه سبز ايجاد ارتباط بين دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها و اطلاع رساني  به‌وسيله  رسانه‌ها، ايجاد همايش‌ها و ايجاد حساسيت در  بين  مقامات و مردم است.

*  توانمندسازي مردم محلي ،مثلا" مردم  قرقري براي همياري و رفع اشكالات هامون ، مانند آنچه كه در جنگل‌هاي حرا در  گواتر انجام گرفته، مي‌تواند به‌وسيله جبهه سبز ايران  انجام پذيرد.

*   معاونت  فني سازمان جنگل‌ها ومراتع كشور، آقاي مهندس بهرامي مي‌توانند در مورد ارتباط با UNDP راهگشا باشند.

 

ج- تبادل افكار با مردم بومي

 

طبعا مردم  از احيا مجدد تالاب فوق‌العاده مسرور بودند ولي اكنون  كه آسيب‌پذيري هامون  را به چشم  خود ديده‌اند، نگراني تكرار فاجعه خشك شدن هامون آنان را آزار مي دهد. مردم خشمگين تصور مي‌كنند كه همسايه ما مي‌توانسته اما به تعهد خود عمل  ننموده و هامون را از آب محروم نموده. برخي معتقدند كه جريان آب در حال حاضر به‌علت با زكردن دريچه‌هاي  سد كجكي براي لايروبي بوده و به زودي مجددا هامون از آب محروم خواهد شد و برخي در انتظار ذوب يخهاي ارتفاعات شمال شرقي افغانستان و پر آب تر شدن هامون با خوشبيني به آينده مي نگرند. هراس از برخورداري افغانستان از امكانات مالي و تكنولوژي برتر و بهره‌برداري موثرتر از آبهاي حوزه هيرمند و تحويل آب كمتر به هامون دل‌مشغولي تازه‌اي به بدبين‌ها ارائه داده است. اينان معتقدند كه به‌زودي افغانستان با توسعه كانال‌هاي آبياري و به زير كشت درآوردن زمين‌هاي گسترده‌تر، براي هر قطره آب حوزه هيرمند مصرف خواهد داشت و هامون را رها خواهند نمود.

مردم معتقدند كه ايران بايد نفوذ سياسي خود را براي گرفتن حق خود به كار بندد.

آنچه مسلم است آن است كه مردم سيستان دريافته‌اند كه تضميني براي حضور دائم هامون وجود ندارد. امروز هست، وجود دارد،حضور دارد  و حيات مي‌بخشد و فردا ؟

 

پيشنهاد‌ها:

 

     با توجه به شرايط گذراي درياچه هامون و با توجه به اينكه هامون دوران  نقاهت را مي‌گذراند ,پيشنهادهاي زير را براي احيا كامل و سلامت سيستم هامون (درياچه و مناطق اطراف و نيزارهاي وابسته) ارائه مي‌نمايم. براي اجراي كامل اين نظريه‌ها همكاري ادارات كل منابع طبيعي ومحيط‌زيست الزامي  به‌نظر مي‌رسد:

1_ ايجاد محدوديت براي چرا و برداشت ني‌ها تا زماني‌كه نيزارها كاملا استقرار يابند.

2_ مشاهده وآماربرداري جهت  تعيين نرخ رشد وتوسعه نيزارها.

3_ كنترل ميزان برداشت ماهي‌ها به منظور استقرار  جمعيت سالم ماهي‌ها. اين كنترل بايد تا حدود 2 سال ادامه يابد. تعيين حداكثر ميزان برداشت ماهي در سال الزامي است.

4_ تعيين جايزه و تشويق ماهيگيران نسبت به برداشت ماهي آمور.

5_ تعيين منطقه‌اي با نصب شناور، براي جلوگيري از ورود قايق‌ها به درياچه. طناب‌هاي شناور با تابلوهاي بازدارنده  قسمتي از درياچه را امن اعلام مي‌كند و از ورود قايق و ماهيگيران جلوگيري مي‌كند. وسعت اين منطقه بايد تعيين گردد. منطقه محصور را مي‌توان دائمي تصور نمود. طرح زوج و فرد براي تردد قايق‌هاي شماره‌گذاري شده بالاخره عملي شود.

6_ به‌زودي پرندگان مهاجر به هامون وارد خواهندگرديد و بايد براي حفاظت آنان وجلوگيري از قلع و قمع آنها  تدابيري انديشيد. حداقل اقدام محصور نمودن قسمتي از درياچه است و بهتر از آن جلوگيري از شكار براي 3 سال متوالي است. اين بخش را  قويا" توصيه مي‌نمايم.

7_ اگر براي شكارچيان وصيادان هامون كانوني وجود ندارد، تشكيل آن‌را بتوسط روابط عمومي اداره كل محيط زيست توصيه مي‌كنم. ايجاد جلسات توجيهي براي آگاهي‌رساني به شكارچيان موجب همكاري آنان و پذيرفتن

قرق‌ها مي‌گردد. چاپ بروشورهاي  اطلاعاتي را توصيه مي‌كنم.

8_ بايد براي بازگشت حاشيه‌نشينان هامون تسهيلاتي از قبيل انتقال مردم و احشام آنان فراهم گردد. اطلاعاتي به زبان ساده، به‌صورت بروشور بايد تهيه شود و در اختيار حاشيه‌نشينان قرار داده شود.

9_ از ورود هر گونه ماهي و يا گاوهاي غير بومي (غير سيستاني ) بايد قويا" جلوگيري نمود.

10_ عملياتي كه بتوسط اداره كل منابع طبيعي در جهت قرق نيزارها ،ايجاد بادگير و غرس نهال درحاشيه هامون صورت گرفته موجب دلگرمي است. اين‌گونه اقدامات بايد به اطلاع مردم ( لااقل استان) رسانيده شود تا از اهميت اين نعمات واقف گردند و خود درحفظ آن‌ها بكوشند. انجام تبليغات در اين‌گونه موارد الزامي است.

11_ توصيه مي‌كنم  كه تدوين  مقررات برداشت از علوفه ني،ماهيان و پرندگان تالاب بين‌المللي هامون با توجه به توان تالاب، بتوسط اداره كل محيط‌زيست استان و شهرستان زابل تنظيم گردد و به مرور با برقراري كامل اكوسيستم ،ميزان برداشت را افزايش دهند.

 

 

سخن آخر:    

 

   سخن آخر را با تشكر از ادارات كل منابع طبيعي وسازمان محيط‌زيست آغاز مي‌كنم حضور مقامات اين دو ارگان مهم استاني در بازديد نشانگر اهميت موضوع هامون  از طرفي و همكاري و موافقت كامل بين ادارات كل مي‌باشد،  وجود چنين همدلي و تشريك  مساعي  در سطح استان، بهترين تضمين براي آينده تابناك هامون عزيز ايران مي باشد. شور و هيجان اعضاي جبهه سبز پيوند مباركي را براي احيا ، حفظ و توسعه هامون نويد مي‌دهد. اين جبهه با حسن‌نيت و صداقت مثال زدني، براي ايران سبز در خدمت ارگان‌هاي ايراني است كه آستين همت را بالا زده‌اند.

اتحاد فرخنده ارگان‌هاي استاني و جبهه سبز مژده هامون پرآب وپايدار را به ارمغان مي‌آورد. انشااله.                                                                                                                                                     تمام شد.

منابع :

      1 _كهرم اسماعيل ، نجفي انوشيروان 1379

       فوايد تالاب‌ها Wetland Benefits

        انتشار ات دايره سبز _تهران

     2 _ كهرم اسماعيل 1352

        سرشماري  نيمه زمستانه پرندگان آبزي ايران

       گزارش پايان كار، سازمان حفاظت محيط‌زيست

      * كليه آمار،ارقام واعداد مندرج در اين گزارش انعكاس نقل قول مقامات محلي مي باشد.                                                                                               

با تشكر - اسماعيل كهرم 

15/2/84

ماخذ : جبهه سبز ايران

 http://www.balochistaninfo.com/magazine2/hamon1.htm

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:18  توسط عبد الاحد  | 

نقش عوامل جغرافیایی نامساعد در توسعه ی قاچاق مواد مخدر در بلوچستان

نقش عوامل جغرافيايي نامساعد در توسعه ي قاچاق مواد مخدر

 

عوامل و عوارض (طبيعي ) مساعد و نامساعدبراي حمل  مواد  مخدر توسط قاچاقچيان

در اين قسمت ، به شرح برخي از عوامل و عوارضي مي پردازيم كه بيشتر طبيعي هستند كه يا موجب تسريع و تسهيل در امر قاچاق مي شوند و يا به عنوان عوامل نامساعد در اين امر به شمار مي روند .

 

الف ) عوامل و عوارض مساعد

 

هر قدر منطقه از لحاظ سكنه فقير و يا خالي از آن باشد موقعيت مناسب تري براي رفت و آمد قاچاقچيان خواهد بود .

 

عرصه ها و دشت هاي پوشيده از ريگ و شن ( پوشش هاي بياباني اراضي‌) در تمام طول سال و اراضي ماسه اي به هنگام بارندگي و يا بلافاصله پس از آن ، بسيار مناسب و مساعد است . ولي اراضي رسي و همچنين كويري (نمك زارها ) به هنگام بارندگي بسيار نامساعد و گاه غير قابل عبور هستند .

 

مسيل ها يا لات ها (محل عبور سيلاب ها در دشت ها ) كه در جنوب شرقي كوير به آنها " كوچه " نيز مي گويند بخصوص كه هرچه عميق تر باشند ، بهترين محل عبور و نيز پناهگاه براي قاچاقچيان به شمار مي روند .

 

عوارض آبي و  بادي در بيابانها و حواشي آنها مانند كلوت ها ، شهرهاي بياباني و غيره ، محل هاي مناسبي براي مخفي شدن موقت و يا ذخيره مواد به شمار مي روند ، بخصوص آنهايي كه پرت و دور از مناطق مسكوني واقع شده اند .

 

وجود تك خانه ها و يا چادرهاي دامداري و عشايري يا واحه هاي كوچك بياباني در محدوده عبور قاچاقچيان كه مي تواند در زمينه هاي مختلف مفيد واقع شود : براي تأمين نيازمندي هاي احتمالي قاچاقچيان به آب و مواد غذايي و نيز استفاده از آنها براي راهيابي و دسترسي به مسيرهاي بهتر و همچنين كسب خب از موقعيت مأموران انتظامي و در مواردي هم استفاده از وسيلة نقليه آنها ( به ويژه شتر براي حمل مواد به نقاطي كه مورد نظر است ولي عبور از آنجا با اتومبيل امكان پذير نيست ) و نيز استراحت و مداواي موقت برخي از افراد مريض يا مجروح از قاچاقچيان . روي همين اصل بوده كه در بسياري نقاط حواشي بيابان لوت ، ساكنان اين گنه مناطق را جمع كرده و در نقطه اي ديگر در شهرها و يا حواشي آنها ، اسكان داده اند .

مانند دامداران يا دام چران هاي ساكن در چادرهاي واقع در اطراف چشمه يا قنات تخليه (در حاشيه شرقي بيابان لوت)كه به بخش نصرت آباد از توابع زاهدان منتقل مسكوني شده اند0 هرچند مسائل اقتصادي و اجتماعي زيادي براي خانواده ها در نتيجه اجراي اين طرح به وجود آمده است كه به برخي از آنها در مباحث آينده اشاره اي خواهد شد(از دلايل عدم موفقيت در طرح مبارزه با مواد مخدر)0

 

قلعه هاي خرابه كاروانسراهاي مخروبه و خانه ها و روستاهاي متروك بخصوص كه اگر در آنها منابع آبي هر چند هم محدود و كوچك باقي مانده باشد0

 

فقدان راه هاي ترانزيتي و پر رفت و آمد0 روي همين اصل است كه بلوچ هاي شاغل در امر قاچاق با اجراي هر گونه برنامه عمراني به ويژه راه سازي و ايجاد مراكز جمعيتي در خارج شهرها مخالف هستند0

 

  راه هاي در دست احداث كه زير سازي آنها انجام شده ولي هنوز مورد استفاده عموم قرار نگرفته است0 و يا با نصب علائم و موانعي هنوز اجازه تردد درروي آن از طرف مجري طرح صادر نشده است0

 

و خلاصه وجود مواد مخدر به مقدار زيادي و به آساني قابل دسترس(كه امروزه در مرزهاي شرقي كشور به ويژه افغانستان فراهم است)0

 

ب ) عوامل و عوارض نا مساعد

 

سلسله تپه هاي به هم پيوسته عظيم (ريگ ها ) : در گذشته كه  قاچاق و توزيع مواد مخدر ، اهميت امروز را نداشت ، بيشتر براي حمل مواد ، از شتر استفاده مي كردند . شترها همچون كشتي بيابان ، قادر بودند دشتهاي وسيع را بدون نياز به آب ، روزه طي كنند و بار را به مقصد برسانند .

سلسله تپه هاي عظيم ماسه اي و عرصه هاي پوشيده از ماسه نيز از عوامل نامساعد براي اين وسيله به شمار نمي رفت . فقط كويرها(نمكزارها) بودند كه آن هم به هنگام بارندگي لغزنده و براي شترها به سختي قابل عبور مي شدند . امروزه كه ديگر كمتر از شتر استفاده مي شود ( مگر در بعضي موارد محلي و راه هاي كوتاه ويژه ارتفاعات كوهستاني ) و اغلب از اتومبيل هاي آخرين سيستم هم استفاده مي شود ، ريگ ها يا سلسله تپه هاي عظيم و به هم پيوسته ماسه ها و يا پهنه هاي پوشيده شده از ماسه بادي موانع و شرايط بسيار نامساعدي براي تردد اتومبيل ها به حساب مي آيند .

هر چند اخيراً  در يافته اند كه اگر باد لاستيك ها را كم كنند ، تا حدودي امكان عبور از قسمت هاي پوشيده از ماسه نيز وجود دارد ، روي همين اصل قاچاقچيان سعي مي كنند از مسيري حركت كنند كه اين موانع وجود نداشته باشند و يا اگر به قطعاتي از آن رسيدند ، آن را دور مي زنند . در يكي از       سال هاي51-1346 كه در بيابان لوت مشغول تحقيق بوديم ، روزي از دور متوجه شديم كه يك اتومبيل در مقابل ما قرار دارد ! پس از دوربين كشيدن و ساعت ها در انتظار كاوش مأموران ژاندارمري كه محافظ ما بودند ، سرانجام به اتومبيل نزديك شديم . ديديم يك وانت شورلت است كه كاملاً نو است ولي چون در ماسه فرورفته ، تسمه پروانه آن پاره شده و آب رادياتور آن جوش آمده و موتور آن سوخته روي همين اصل ، قاچاقچيان آن را رها كرده و رفته اند .

 

زمين هايي كه به علت شدت فرسايش ، دره دره شده است . به عنوان مثال كلوت ها در حاشيه غربي بيابان لوت را مي توان نام برد كه به كلي با اتومبيل غير قابل عبور است ولي اين گونه عوارض ، محل بسيار خوبي براي مخفي شدن و مخفي كردن مواد مي تواند باشد .

 

● دره يا مسير هاي سنگلاخي

 

●طوفان ماسه اي به ويژه طوفان گرد و غباري

 

●  وجود مناطق مسكوني متمركز در مسير

 

●  وجود گلوگاه هاي نيروي انتظامي در مسير .

 

 دهليزها يا مسيرهاي عبور قاچاقچيان مواد مخدر

 

از مرزهاي افغانستان و پاكستان كه مواد وارد كشور ما مي شود ، دهليزها يا مسير هاي عبوري زيادي وجود دارد كه قاچاقچيان مواد مخدر ، مي توانند از آنها استفاده كنند . اما براي جلوگيري از طولاني شدن مطالب اين مقاله ، فقط به برخي از مهمترين ، آنها اشاره مي شود .

بهترين راه براي قاچاقچيان اين است كه ، مواد را به داخل بيابان لوت برسانند ، از آنجا مي توانند به قسمتهاي مركزي و تهران و ديگر نقاط مملكت ارسال دارند . اما دهليزها و مسيرهاي ديگري هم براي آنان وجود دارد ، بدون آنكه نيازي به وارد شدن به بيابان لوت باشد . به عنوان مثال :

 

از منطقه تايباد و خواف به سمت كاشمر و حاشيه شمالي دشت كوير (طرود و غيره ).

 

از منطقه تايباد و خواف به جنوب خوسف ، شمال سر چاه و حاشية شمالي بيابان لوت به سمت طبس .

 

از مرز پاكستان به منطقه دامن (ايرانشهر ) بمپور و جازموريان به سمت جيرفت يا كهنوج و از آنجا به مناطق ساحلي و يا به سمت كرمان .

 

از مرز پاكستان به منطقة بمپور و از آنجا به سمسور و ناحية جنوبي بيابان لوت ( شمال جبال بارز ) ( ده رضا ، رحمت آباد ، ريگان و بروات بم و غيره ) و ادامة آن از حاشيه غربي بيابان لوت مانند كشيت ، شهداد و غيره .

  

دهليزها و مسيرها در بيابان لوت

 

قاچاقچيان از جهات مختلف ( شمال و شرق – شرق و جنوب شرق ) مي توانند وارد بيابان لوت شوند . به عنوان مثال : از مناطق زابل به نهبندان گود نه و روستاي ده سلم واقع در شرق بيابان لوت و از آنجا پس از عبور از گندم بريان و گدار باروت و رودشور ، طي حدود 170 كيلومتر راه ده سلم ، شهداد وارد غرب لوت در منطقه شهداد مي شوند كه از آنجا به نقاط مختلف، امكان حمل و انتقال مواد وجود دارد . اين يكي از بزرگترين خيز هاي قاچاقچيان بشمار مي رود .

 

از زابل به سفيدابه و نهبندان و از آنجا به مناطق شمالي بيابان لوت يعني منطقه سر چاه و يا خواف و جنوب خوسف به منطقه سر چاه واقع در شمال بيابان لوت و از آنجا وارد راه قديم شهداد – خوسف شده كه در نزديكي گندم بريان راه ده سلم – شهداد تلاقي مي كند كه پس از عبور از رودشور بيرجند و طي 80كيلومتر ديگر وارد منطقه شهداد مي شوند .

 

از منطقه شمال زاهدان و نيز جنوب زاهدان وارد منطقه نصرت آباد واقع در حاشيه شرقي بيابان لوت شده از طريق كوچه ( مسيل عميق كه عمق آن از 30متر هم تجاوز ميكند ) رو به شمال، بين ريگ يلان  ( سلسله تپه هاي عظيم ماسه اي شرق بيابان لوت ) و ارتفاعات شرقي لوت به حركت در مي آيند . قابل ذكر است كه اين كوچه كه بهترين دهليزها براي عبور قاچاقچيان است . روي همين اصل علاوه برجهات مذكور در بالا، از جهات ديگر نيز سعي مي كنند وارد اين كوچه شوند .به عنوان مثال از ايرانشهر و بمپور به حاشية شرقي بيابان لوت و پس از گذشتن از شرق چاه گرگ وارد اين كوچه         مي شوند .

 

از پاكستان به منطقة ايرانشهر و بمپور و از آنجا وارد چالة جازموريان . پس از عبور از آن در جهت قسمت جنوبي كهنوج به سمت مناطق ساحلي جنوب كشور و يا در جهت مناطق جنوبي كرمان و ... .

 

از بلوچستان به مناطق جنوبي بيابان لوت ( ريگان ، رحمت آباد و غيره ) و از آنجا به فهرج و از آنجا وارد بيابان لوت شده به شاهرخ آباد( روستاي جديدالاحداث  در بيابان لوت ) و از آنجا از طريق چشمه بلوچ آب و بين منتهي اليه سلسله تپه هاي ماسه اي و منتهي اليه كلوت ها ( در منطقه شور گز هامون ) وارد بيابان شده از آنجا وارد راه ده سلم – شهداد مي شوند كه به هر جهت بخواهند مي توانند  بروند.

 

دهليزها و مسير ها ، خارج از بيابان لوت

 

همان گونه كه اشاره شد قاچاقچيان مواد مخدر حتي الامكان سعي مي كنند به طريق ممكن مواد را به بيابان لوت برسانند و از آنجا به بسياري از نقاط ديگر منتقل نمايند.

 

بهترين راه ها  يا مناطق  براي  توزيع  و ارسال  مواد به بخشهاي مركزي ايران و نيز تهران، رساندن مواد به منطقه طبس است كه هم از راه خوسف و هم از طريق ناي بند و راور واقع در حاشيه غربي بيابان لوت و ديگر راه ها امكان پذير مي باشد.

 

از طبس و از طريق شمال يعني از عشق آباد واقع در100 كيلومتري آن و محمدآباد چاه كوير، درودزن، غرب كاشمرو منطقه سبزه وار واقع در سرجاده تهران- مشهد و يا از حاشيه شمالي دشت كوير به بيارجمند و طرود به سمت سمنان و...

 

از طبس در حاشيه جنوبي دشت كوير به منطقه خور و جندق .

 

از طبس به رباطهاي گور، پشت بادام و خان و ...به سمت يزد و يا از طريق بهاباد به سمت يزد.

 

به ترتيب مذكور در بالا، مواد يا وارد بخش جنوبي دشت كوير مي شود و يا بخش شمالي آن كه قاعدتاً از اين دو بخش به تهران و ديگر مناطق كشور منتقل مي شود.

 

دشت كوير: در دشت كوير با وسعت بيش از 100 هزار كيلومتر مربع مساحت فقط سه راه وجود دارد كه دو تاي آن ماشين رو مي باشد و يكي از آنها مال رو ، آن هم در فصل غير بارندگي براي چهارپايان بويژه شتر قابل رفت و آمد است.

منظور اين است كه در سراسر اين منطقه نمكزار وسيع ، فقط از اين سه طريق مي توان از دشت كوير عبور كرد و بقيه قسمتها براي هيچ وسيله اي قابل عبور نيست.

راه مال رو كه قديمي ترين راه است از خور در حاشيه جنوبي كوير از طريق آبادي هاي نصر و عروسان به حاشيه شمالي دشت كوير( منطقه سر كوير يا روستاي معلمان) و از آنجا به طرود ادامه داشت . اين راه براي قاچاقچيان امروزي قابل استفاده نيست . زيرا اين مسير حدود 200 كيلومتري كه سراسر آن ابتدا ماسه زار و بعد نمكزار است با ماشين به كلي و با شتر به آساني قابل عبور نيست . بخصوص در فصل زمستان به علت باتلاقي و چسبنده بودن كوير .

راه آسفالته جندق – معلمان : دشت كوير ،  از جندق واقع در جنوب حدود 17 كيلومتر است كه كويري( نمكزار) نيست . اما از لبه كوير تا شمالي ترين نقطه آن ( معلمان ) 150 كيلومتر و كويري است . از معلمان كه بيشتر به سر كوير معروف است مي توان در جهات مختلف رفت و آمد نمود: رو به شمال تا دامغان به سمت غرب تا سمنان و به سمت شرق طرود بيارجمند و از آنجا به سبزوار و...

اين راه درگذشته كه هنوز آسفالت نشده بود موقعيت خوبي براي قاچاقچيان مواد مخدر بود ولي امروزه كه جمهوري اسلامي آن را آسفالت كرده و هر روز صدها اتومبيل از انواع و ابعاد مختلف در آن رفت و آمد مي كنند محيط يا مسير خلوتي براي قاچاقچيان نيست بخصوص كه اگر ماموران انتظامي از حركت كاروان قاچاقچيان با خبر باشند، اين راه حتي بهترين دام براي گير افتادن آنها خواهد بود زيرا وقتي از جنوب منطقه جندق وارد جاده كويري شدند، فقط امكان عبور از اين راه وجود دارد كه در اگر در شمال كوير ماموران در انتظار آنها باشند بدون هيچ شكي موفق به، به دام انداختن آنها مي شوند. لذا انتخاب قاچاقچيان و يا عدم انتخاب آنها براي عبور از اين راه به وضعيت و امكانات مراقبت ماموران و گلوگاه هاي مجهز بستگي دارد.

راه سنگفرش شاه عباسي دشت كوير: اين راه در حاشيه غربي دشت كوير واقع شده كه منطقه سياه كوه (قصر معروف به قصر بهرام) را به شمال دشت كوير يعني منطقه گرمسار منتقل مي سازد. در گذشته كاروانها ( بخصوص در زمان صفويه) از اصفهان به كاشان ، از آنجا به منطقه سياه كوه واقع در 80 كيلومتري شرق ورامين و از آنجا از طريق يك راه كويري كه در زمان شاه عباس سنگفرش شده به گرمسار و از آنجا به خراسان مي رفتند. در هر 30 يا 40 كيلومتري يك كاروانسرا هم بنا شده است . اين راه كه حدود 34 كيلومتر آن از نمكزار مي گذرد، بيش از 400 سال پيش سنگفرش شده و دو پل بزرگ بر روي دو رودخانه يالات ساخته بودند.

مدتهاست كه اين پلها خراب شده اند از اين رو فقط به خاطر دو باتلاق به ويژه كف لات سياه كه بر اثر عبور آبهاي فصلي بوجود مي آيد غير قابل عبور شده است. مگر سال هايي كه زمستان بدون بارندگي و اين لات ها بدون آب و خشك باشند . از اين رو به نظر نمي رسد كه قاچاقچيان مواد مخدر از اين راه براي حمل مواد يا عبور از كوير و رساندن مواد به بخش شمالي آن استفاده كنند . زيرا بايد مواد زيادي از قبيل تخته ، شاخه درخت و سنگ بريزند تا بتوانند از لات سياه عبور كنند . بنابراين هر سه راه دشت كوير نمي تواند موقعيت مناسب و دهليز خوبي براي عبور قاچاقچيان مواد مخدر باشد . اما حاشيه جنوبي دشت كوير يكي از بهترين مسيرها براي رساندن مواد از طبس به خور ، جندق و از حاشية جنوبي از طريق چوپانان ، چاه خربزه و از آنجا در شمال منطقه اردستان است و قاچاقچيان مي توانند ابتدا وارد منطقه كوه نخجير بشوند كه معدن استرنسيوم دارد و بعد از آنجا با طي 80 كيلومتر در حاشيه جنوبي دشت كوير  از راه شوسه اي كه براي معدن ساخته اند وارد منطقه سياه كوه و از آنجا با عبور از حاشيه شمالي نره خر كوه وارد منطقه ورامين و يا  از طريق راه قديمي شهر ري – قم به منطقه مسيله قم بروند و يا پس از عبور از حاشيه جنوبي ورامين ، از طريق كاروانسراي دير و از آنجا از طريق حسن آباد وارد منطقه جنوبي دشت كرج – شهريار يعني عليشاه عوض و رباط كريم و از آنجا وارد منطقه كرج و يا از طريق راه جنوب غربي دشت كرج ، از روي پل رودشور گذشته وارد منطقه اشتهارد و بوئين زهرا بشوند . از آنجا به سمت همدان يا سمت قزوين و يا از ورامين از طريق راه قديمي شهر ري – قم ( روستاهاي كاج ، محمد آباد ، مظفر آباد ) رسيده و با عبور از حاشيه شمالي قم مي توانند از طريق راه قديم كاروانسراي خشكه رود و حجيب به منطقه بوئين زهرا وارد گردند .

خلاصه ، مسير براي عبور قاچاقچيان بسيار است كه ذكر يكايك آنها در حوصله مقاله نيست . ولي اين طور مي توان گفت كه تمام سعي قاچاقچيان اين است كه مواد را از طريق بيابان لوت به منطقه طبس برسانند و از آنجا مي توانند به جهات مختلف به ويژه از طريق حاشيه جنوبي دشت كوير وارد منطقه تهران شوند.

دلايل عدم موفقيت كامل نيروي انتظامي  در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگيري از توسعه روز افزون آن

با آنكه نيروي انتظامي در سراسر كشور ، بويژه در مناطق شرقي و جنوب شرقي كشور با نهايت جديت و از خود گذشتگي ، دائم در صدد شناسايي قاچاقچيان و دستگيري و جلوگيري از فعاليت آنها هستند و تاكنون شهداي زيادي در اين راه داشته اند ، معهذا در اين زمينه كاملاً موفق نبوده اند . بطوري كه روز به روز تعداد زنان و مردان معتاد و نيز زندانيان در رابطه با مواد مخدر افزون مي شود . از جمله دلايل آن ، عبارتند از :

 

1- وجود مرز طولاني (900 كيلومتر ي) با دو كشور كه از طريق آنها مواد مخدر  وارد كشور ما مي شود.

 

2- فقدان يك حصار غير قابل نفوذ و عبور در مرز ، و فقدان نيروي انتظامي دائمي در سراسر مناطق مرزي . در سال هاي اخير مرز با افغانستان را با سيم خاردار در طول وسيعي مسدود كرده اند . اما چون نيروي انتظامي در آنجا وجود ندارد در بيش از 500 مورد ، قاچاقچيان مواد مخدر ، آن را قطع كرده و وارد خاك ما شده اند .

 

3- متجانس بودن ساكنان مجاور مرز ها در اين دو استان ( خراسان و سيستان و بلوچستان ) هم از لحاظ قومي و هم از لحاظ مذهب و زبان ، با دو كشور همسايه ( افغانستان و پاكستان ).

 

4- رفت و آمد ، روابط اجتماعي و اقتصادي ساكنان حاشيه مرزهاي شرقي كشور از لحاظ جغرافياي تاريخي ، بخصوص منطقه سيستان و ساكنان حواشي شرقي بيابان لوت با اين دو كشور .

 

5- وسيع بودن مناطق خشك و بياباني و كويري خالي از سكنه كه عرصه هاي مناسبي براي فعاليت قاچاقچيان به شمار مي رود .

 

6- توليد روز افزون مواد مخدر به ويژه در افغانستان و به آساني در اختيار قرار دادن آن به هر  ميزان .

 

7- عدم هماهنگي كامل بين نيروهاي  انتظامي كشور در مبارزه با مواد مخدر ، نيروهاي انتظامي  استان ها ،فعالانه در تعقيب قاچاقچيان هستند ، اما چون هماهنگي لازم و كامل بين آنها وجود ندارد ، كنترل مواد و تعقيب قاچاقچيان به نتيجه كافي نرسيده است .

 

8- پراكنده بودن فعاليتهاي نيروي انتظامي در مناطق مختلف و نداشتن يك استراتژي مشخص . زيرا روي نيروي انساني و تحقيق سرمايه گذاري نمي كنند و فقط با كشف و گرفتن مواد مخدر از حامل آن (قاچاقچي) او را بازداشت و جريمه مي كنند ، بدون آنكه عمل خلاف را ريشه يابي كنند(چه در داخل و چه در خارج از كشور ) و از او بپرسند اين مواد را از كجا و از چه كسي در يافت كرده  و بعد به سراغ او بروند تا به منبع اصلي برسند . بنابراين نيروي انتظامي تاكنون در برخورد با  مواد مخدر ، فقط به عنوان يك كالاي ممنوع و غير مجاز كرده اند نه خانمان برانداز كه با تحقيق  و تفحص منبع و ريشه اصلي  و راه هاي ورود ، صدور و فروش و انسانهاي مصرف كننده آنرا پيدا كنند ، همان گونه كه معمولاً با خائنان به مملكت عمل مي كنند و ريشه آن را در داخل و خارج از كشور مي شناسند . اين گونه رفتار و نيز ديگر عوامل ، سبب شده اند كه همه ساله ميلياردها تومان خرج كنيم و نتيجه اي هم نگيريم !

 

9- جوان ها در داخل كشور به خاطر مسائل گوناگون مالي ، اجتماعي و غيره ، سرگرمي ، تفريح و يا رفع مسائل به طور موقت ، به استفاده  از مواد مخدر پناه برده اند . فقدان محل هاي تفريحي و تفرجي و سرگرمي سالم كه مورد قبول اين نسل جوان باشد و نيز ارزان تر تمام شدن اوقات گذران با مواد مخدر نسبت به برخي  ديگر از اين روشها و محل هاي تفريحي ، از جمله مي تواند دلايل معتاد شدن روز افزون جوانان و عدم موفقيت كامل در زمينه مبارزه با اين مواد خانمان برانداز باشد .

 

راه هاي مبارزه قاطع تر با قاچاقچيان مواد مخدر

 

امنيت در هر منطقه و كشوري اثرات سودمندي در زمينه هاي گوناگون دارد . در سايه امنيت ،سرمايه گذاري امكان پذير مي شود . مسائل اجتماعي كاهش پيدا مي كند ، مردم با آرامش و سلامت جامعه با انجام وظايف و زندگي روزمره خود مي پردازند . اما اعتياد به مواد مخدر و مشاركت در توزيع آن ، همه چيز را تحت الشعاع خود قرار مي دهد و امنيت و سلامت جامعه و در نتيجه اقتصاد كشور را به خطر مي اندازد . لذا لازم است كه در زمينه مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر و جلوگيري از به دام افتادن خانواده ها ، به ويژه جوانان كم تجربه ، اقدامات مؤثرتري انجام گيرد ، از آن جمله :

 

1- بالا بردن سطح آگاهي مردم از طريق رسانه هاي گروهي و ارتباطات جمعي و نيز آموزش صحيح در زمينه اثرات سوء و خانمان برانداز استفاده از مواد مخدر و مشاركت در امر توزيع آن . متأسفانه تاكنون هيچ اقدام فرهنگي در اين زمينه صورت نگرفته ، در حالي كه لازم است ، حتي با گنجاندن درس يا دروسي در دوره تحصيلي ، دانش آموزان را از عواقب وخيم اعتياد به مواد مخدر و فعاليت در اين مورد آگاه سازند . با توجه به زياد بودن تعداد دانش آموزان ، به ترتيب همه ساله حداقل 20ميليون انسان آگاه و مخالف با مصرف مواد مخدر ، در كشور پرورش داده مي شوند . كشورهايي كه در اين زمينه سرمايه گذاري كرده اند ، تا درصد قابل توجهي موفق بوده اند .

 

2- با كشف مواد مخدر در اثاثيه و يا اتومبيل افراد ، تنها به جريمه كردن آنها ، اكتفا نشود ، بلكه با تحقيقات اساسي و پي گير ، مسئله ريشه يابي گردد تا منبع و راه ها و واسطه هاي پخش ، به خوبي شناخته شوند .

 

3- با برنامه ريزي صحيح و مؤثر در زمينه تأمين شغل براي بيكاران به ويژه جوانان در هر سال كه بر تعداد آنها اضافه مي شود فكري اساسي بشود .

 

4- مكانها و برنامه هاي متناسب فرهنگي براي گذراندن ساعات ، ايام و تعطيلات دانش آموزان و دانشجويان در هر محل فراهم گردد تا اين نو جوانان و جوانان با سرگرم كردن خود در اين مكانهاي تفريحي ، آموزش و غيره به اعتياد و فعاليت در زمينه ديگري روي نياورند ، لذت پر كردن اوقات فراغت خود را در اين گونه مكان هاي سالم و تفريحي در يابند .

 

5- تخصيص اعتبار بيشتر به مناطقي كه در زمينه مواد مخدر و نيز اعتياد به آن درگيري بيشتري دارند ، متأسفانه سياست اقتصادي در كشور ما به گونه اي است كه در موقع تقسيم بودجه ، توجه كمتري به مناطق محروم مي شود . يعني مناطقي كه آلوده به مواد مخدر بوده ، داراي سرزمين هاي وسيع ولي فقير از لحاظ در آمد و توليدات مي باشند . به عنوان مثال در تنظيم بودجه سال 1378 نيز اعتبار كمتري براي مناطق محروم ، تخصيص يافته است ، بطوري كه يكي از نمايندگان اين مناطق در مجلس شوراي اسلامي ، به هنگام بحث درباره بودجه( مورخ 8/11/77)بودجه بيشتري را براي مناطق محروم تقاضا كرد كه دولت و كميسيون با آن مخالف بودند و وقتي اين تبصره به رأي گذاشته شد ، رأي لازم را هم نياورد در حالي كه استدلال او اين بود كه توجه به منطق محروم علاوه بر امنيت ، مانع از مهاجرت بي رويه مردم به شهرها و آلوده شدن منطقه به مواد مخدر مي گردد.

 

6- متمركز كردن بودجه نيروي انتظامي در يك محل در شرايط كنوني ، اعتبار تخصيص يافته براي مبارزه با مواد مخدر ، در بين استانها پخش مي شود و لذا فعاليت نيروي انتظامي نيز بطور پراكنده صورت مي گيرد و چون اعتبار تخصيص يافته بويژه براي استانهاي به شدت آلوده ،مانند سيستان و بلوچستان و كرمان و خراسان ، كافي نيست ، توفيق كامل در اين امر محال بنظر مي رسد . با متمركز كردن بودجه و نيز نيروي انتظامي ، بهتر مي توان با قاچاقچيان مبارزه كرد. ( با ايجاد ديوار يا مرزي غير قابل نفوذ كه در زير شرح داده خواهد شد ):

 

- ايجاد مرزي مطمئن و غير قابل نفوذ در سراسر مرزهاي شرقي كشور . همان طور كه شرح داديم ، علي رغم همه تلاش ماموران انتظامي تا سرحد از دست دادن جان خود براي امنيت كشور و مصون ماندن  مردم از اين ماده خانمان برانداز ، معهذا مي بينيم كه اقدامات انجام شده ، چندان مؤثر واقع نشده و لذا هر روز مواد بيشتري وارد كشور مي شود و مردم بيشتري هم در مناطق مختلف كشور به استفاده از مواد مخدر و يا مشاركت در توزيع آن مي پردازند . لذا به عقيده كارشناسان ،بويژه در منطقه بلوچستان و سيستان و به طور كلي مناطق مرزي شرق كشور ، كه با شرايط و نفوذپذيري مرز موجود در سراسر  منطقه آشنا هستند ، تنها را ه موفقيت در اين امر را ، ايجادمرزي غير قابل نفوذ در سراسر منطقه مي دانند . درغير اين صورت چون مرزهاي طولاني و مناطق خشك و بياباني  و كويري ، در داخل كشور ، بسيار وسيع است ، كنترل آن در داخل غير ممكن است كه مي بينيم تاكنون به نتيجه مطلوبي هم نرسيده است .در سالهاي اخير با سيم خاردار ، حصار يا مانعي ايجاد شد ولي بارها آن را قاچاقچيان قطع كردند و چون نيروي انتظامي در محل نبوده اند ، از آنجا وارد خاك كشور ما شده اند . لذا بايد يك ديوار بلند و غير قابل نفوذ احداث شود و در بعضي نقاط آن ، دهليزهايي براي رفت و آمد مردم مجاز در دو كشور  و مبادله مواد غير مخدر و مورد نياز دو كشور به طور قانوني در نظر گرفته شود و نيروي انتظامي مومن و مطمئن نيز در سراسر منطقه از آن محافظت كنند و برخي كارها و مبادلاتي در شرايط كنوني ،خود مردم انجام مي دهند ، دولت آنها را انجام دهد ، مانند صادر كردن نفت به صورت مجاز توسط مردم . با اين برنامه ، موازين امنيتي نيز بيشتر حفظ خواهد شد و... بنا به اظهار يكي از كارشناسان امنيتي بلوچستان " تاكنون طرح هايي در اين زمينه ارائه شده ولي معلوم نيست به چه دليل به تصويب نرسيده . براي اين طرح يك ميليارد تومان اعتبار پيش بيني شده ، چون مي بينند اين مبلغ خيلي زياد است ، شايد نيز با اين دليل با تصويب اين طرح موافقت نشده و مي گويند در داخل كشور با قاچاقچيان مبارزه كنيد . با اين روش موجود هم كه منطقه وسيع مرزها باز هستند مبارزه امكان پذير نيست " ،لذا ضمن از دست دادن نيروي انتظامي مومن و وفادار ، جوانان ما نيز با اعتياد به مواد مخدر و شركت در توزيع آن به نابودي كشانده مي شوند و از 20سال مبارزه نتيجه قاطعي گرفته نشده كه هيچ  روز به روز مسائل مردم و دولت در رابطه با مواد مخدر شديدتر مي شود ، اگر اصولاً با اجراي اين طرح (ايجاد ديواري مطمئن در سراسر مرزها با افغانستان و پاكستان )موافقت شود ولي مسئله كمبود بودجه مانع از آن مي شود ، بودجه را مي توان از راههاي ذيل تأمين كرد :

 

- چون در سالهاي اخير با توسعه كشت خشخاش و صدور ترياك طالبان ، سراسر اروپا نيز با مسئله مواد مخدر مواجه هستند ،به نظر مي رسد كه چنانچه اجراي چنين طرحي كه مانع مؤثر و غير قابل نفوذ به وجود مي آورد ، با مقامات آن كشور ، در ميان گذاشته شود تا با آن موافقت كنند و اگر به سعادت جوانان و خانواده هاي آنها واقعاً علاقمند باشند ، در اين زمينه كمك مالي خواهند كرد .

 

- اگر هيچ يك از سازمانهاي بين المللي در اين باره حاضر به كمك مالي نشدند ، مي توان در داخل كشور اين بودجه را تامين كرد . زيرا زياني كه اكنون به كشور از اين مواد خانمان برانداز در زمينه هاي اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي ، سياسي و غيره وارد مي شود ، ارزش آن را دارد كه در راه جلوگيري از اشاعه آن ، سرمايه گذاري لازم به عمل آيد .علاوه براينكه معتقديم با اعمال اين موضوع توسط دولت ، حتي فرد خانواده ها و افراد خداشناس ثروتمند ، در اين زمينه كمك مالي خواهند كرد ، بودجه لازم را مي توان به دو طريق ديگر نيز تامين نمود :

 

الف )تلفيق اعتبارات امنيتي استان ها و متمركز كردن آن براي ايجاد مرز غير قابل نفوذ .

 

ب )چون تاكنون ثابت شده است كه مردم در مواقع حساس به دولت كمك مالي نيز مي كنند                                                                            مي شود احداث هر قسمت مشخص از ديوار را به يك استان محول كرد تا اعتبار لازم براي آن از اين طريق تامين گردد  ، مانند بازسازي شهرهاي جنگ زده توسط استانهاي مختلف كشور .

 

مزاياي احداث ديوار غير قابل نفوذ

 

1- از ورود به داخل كشور به طور كل جلوگيري مي شود  ،هر چند ممكن است از طريق ديگر نيز وارد كشور گردد (به عنوان مثال كشور تركمنستان در شمال و از طريق دريا در جنوب ) ، ولي اولاً ميزان آلودگي زياد نخواهد بود و ثانياً كنترل آنها نيز آسان تر است

 

2- در هزينه امنيت كشور  ، صرفه جويي مي شود و به نيروي انساني كمتري در اين زمينه احتياج است .

 

3- خودمان و خانواده هايمان از اين مواد خانمان برانداز نجات پيدا مي كنيم . زيرا اين مواد  ، از منبع قطع مي شود و مردم بويژه جوانان با گرايش به شغل هاي ديگر به اقتصاد سالم منطقه و خانواده بهبود مي بخشند .

4- در سطح كشور مردم در امنيت بسر مي برند و راحت زندگي مي كنند . نه ديگر نيروي انتظامي مسئله دارد و نه مردم .

 

5- از منابع و امكانات داخلي بويژه جاذبه هاي توريستي مناطق مختلف بلاخص استان هاي شرقي و جنوب شرقي كه بيشتر با مسئله مواد مخدر درگير هستند  ، نهايت استفاده برده مي شود. در شرايط كنوني حتي كاركردن در برخي از اين مناطق به دليل ناامني و آلودگي هوا  ،  امكان پذير نيست در حالي كه مردم نياز به كار دارند و منابع سرشاري از طبيعت در دل خاك نهفته و بدون استفاده مانده و يا توسعه كشاورزي و دامداري و صنعت غير ممكن گرديده و توريست هم اطميناني به گذر از مناطق ندارد. به عنوان مثال  ،  بهترين جاذبه هاي توريستي در كشور ما كه در دنيا نيز بي نظير است  ،  در بيابان لوت وجود دارد كه در شرايط كنوني ميدان تاخت و تاز قاچاقچيان شده است .

 

6- طالبان كه دشمن ايران و ايرانيان است در تحريم  اقتصادي شديد قرار مي گيرد و منبع حيات آن قطع مي شود . با ايجاد مرز غير قابل نفوذ كشاورزان افغاني متوجه مي شوند كه ديگر محصول آنها فروش نمي رود  ،  لذا خود به خود از سطح كشت ترياك كاسته مي شود كه به اين طريق فشار اين مواد بر كشور ما نيز كاهش مي يابد .

 

7- باز بودن مرزها بصورت كنوني دو اثر بسيار زيان بخش دارد :

 

الف) از يك طرف سبب مي شود كه ساكنان حواشي مرزها كه از لحاظ قومي  ،  زبان و مذهب و غيره با ساكنان كشورهاي همسايه شرقي يكسان هستند  ، به خاطر كسب در آمد بيشتر   ، روز به روز به آن  مناطق رفت و آمد كنند و از اين طريق وابستگي بيشتري به آنها پيدا مي كنند و حتي ممكن است برخي از آنها در مواردي از جاسوسي و خيانت به ملك و ملت خود  ، براي كسب درآمد بيشتر  ، خودداري نكنند .

 

ب) از طرف ديگر با ورود مواد مخدر زياد به داخل كشور ما  ،خانواده هاي بيشتري به شغل توزيع مواد مخدر مي پردازند و لذا از اين طريق در داخل كشور به مردم و كشور خود خيانت مي كنند . زيرا معتاد و عامل معتاد كننده براي رسيدن به مواد و مقصود خود  ، دين و ناموس و وطن و غيره نمي شناسند كه بر همگان واضح است .

 

لذا براي جلوگيري از عواقب نامطلوب مواد مخدر در هر دو زمينه مذكور در بالا  ، لازم است كه ديواري غير قابل نفوذ براي جلوگيري از ورود مواد مخدر و اشخاص خائن و نيز جلوگيري از وابستگي بيشتر مردم مرز نشين به كشورهاي بيگانه و همچنين آلوده شده به مواد مخدر در داخل كشور  ، هر چه زود تر ايجاد گردد .

 

علاوه بر ديوار تدابير لازم براي ترانزيت اتخاذ گردد تا به اين طريق ، هم ورود و خروج مواد و هم انسانها مورد كنترل بيشتري قرار گيرند كه ضمن فراهم كردن تسهيلات براي كالاهاي مجاز  ، از اين طريق در آمد سرشاري هم نصيب كشور كرد و كاري كه به عنوان مثال كشور تركيه ميكند و با آنكه كشور ما را از لحاظ ترانزيت ندارد  ،  سالانه در حدود 15 ميليارد دلار از اين راه درآمد دارد . در حالي كه ما تاكنون از اين نوع درآمد  ،  نصيب چنداني نداشته تيم . با درآمد زياد از طريق ترانزيت  ،  هزينه ديوار غير قابل نفوذ نيز جبران خواهد شد .

 

پي نوشت ها :

 

1-    روزنامه آفرينش 7/4/78

 

2-    گزارش اخبار ساعت 21 مورخ 13/3/78 شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي

 

3-    بررسي استراتيل زاور  Stratil-Sauer) ) دانشمند اطريشي در دهه1930 و نيز تحقيقات نگارنده و همكاران در طول سالهاي 1346 تا1351 در بيابان لوت.

 

4-    اخبار ساعت 21 مورخ 12/5/78 شبكه اول سيما ي جمهوري اسلامي .

 

5-    برنامه اقتصاد هفت مورخ9/11/77 شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي .

 

http://rozane3625g.blogfa.com/post-18.aspx

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:15  توسط عبد الاحد  | 

دیدنی های بلوچستان

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 4:8  توسط عبد الاحد  | 

زبان بلوچی

زبان بلوچی

 

   برخی ازمحققان ، زبان بلوچى را يكى از لهجه‏ هاى قديم زبان فارسى دانسته ‏اند. متأسفانه دانشمندان زبان شناس تا كنون در باره زبان بلوچى به تحقيق و تتبّع نپرداخته‏ و كتابى تأليف نكرده‏ اند. در عوض جهانگردان ، مأموران سياسى درخصوص اوضاع بلوچستان كتابهاى مختلفی انتشار داده ‏اند. بطوريكه تعداد اين كتابها، بنا به فهرستى كه در دايرة المعارف اسلامى آمده از 60 جلد تجاوز می ‏كند.

انگليسيها يك قرن پيش مطالعات و تحقيقات لازم را در مورد بلوچستان انجام داده و گرامر بلوچى را هم به طبع رسانيده ‏اند. مطالعات تاريخى زبان فارسى نشان میدهد كه زبان فارسى امروزى و زبان بلوچى هر دو دنباله بلافصل زبان « فارسى ميانه»  هستند. عنوان كردن زبان بلوچى به عنوان گويشى از «فارسى ميانه» چندان از راه صواب به دور نيست. اما دانستن آن در زمره گويشى از گويشهاى فارسى امروزى (فارسى نو) منطقى به نظر نمى‏رسد، چون درك زبانهاى فارسى و بلوچى امروزى براى سخنوران اين دو زبان بدون آموزش، امكان پذير نيست. با نگاهى دقيق تردرمی ‏يابيم كه نزديكترين زبان درحال حاضر به زبان بلوچى «زبان فارسى» است، چنانچه در زبان بلوچى با مشكلاتى مواجه شويم، منطقى تر آن است كه چاره آن را در زبان فارسى بجوييم و در صورت برخورد با مشكلات در زبان فارسى از زبان بلوچى كمك بگيريم.

 زبان بلوچى يكى از لهجه‏ هاى زبان فارسى قديم است كه از ريشه اوستايى و پهلوى الهام می ‏گيرد و به لحاظ تماس كمتر مردم بلوچ با مردم ساير مناطق ايران كه ناشى از دورى منطقه بوده است، به خوبى حفظ شده و اصالت خود را از دست نداده است و در بسيارى موارد، بخصوص از نظركاربرد و حروف در كلمات و اصوات در لغات، خلوص و قدمت خاص خود را دارد.

زبان بلوچى امروز، تركيبى از فارسى قديم و فارسى جديد می ‏باشد. علاوه بر آن لغات هندى و اردو وعربی و پشتو درزبان بلوچی رخنه کرده و در پاره‏اى از موارد لغات انگليسى در زبان بلوچى نيز وارد شده است و آن به لحاظ تسلط انگليسيها بر بلوچستان و اقامت طويل المدت انگليسى درهندوپاکستان  می ‏باشد که زبان بلوچی نیزازگزندآنها درامان نبوده است.

به عقیده بعضی ازصاحب نظران زبان بلوچها از قديمی‏ترين زبانهاى جهان و بى ترديد متعلّق به پيش از «دوره ميانه» است و به تحقيق زبانى كه كتيبه بيستون را بدان نوشته بودند، با تفاوت هاى اندكى، همين زبان بلوچى است كه اكنون در بلوچستان متداول؛ و از لحاظ موسيقى درونى كلمات در ميان زبانها و لهجه‏ هاى رايج در ايران، دُرّى يگانه است. اين زبان به پهلوى اوايل عصر ساسانى نزديكتر است.

 در حال حاضر زبان بلوچى درایران با دو شعبه بزرگ : بلوچى شمالى يا سرحدّى و بلوچى جنوبى يا مكرانی  جارى است. لازم به توضيح است كه به علت وسيع بودن سرزمين بلوچستان و عدم ارتباطات نواحى پراكنده آن ، لهجه ‏هاى گوناگونى در آن رواج دارد. بطوريكه امروزه يك بلوچ زاهدانى نمی ‏تواند زبان يك بلوچ «سربازی» يا «دشتيارى» را بفهمد چنين امرى در ساير جاها نيز صدق مى‏كند. بلوچى شمالى بيشتر تحت تأثير لغات زبان فارسى قرار گرفته است و برعكس بلوچى جنوبى بيشتر متأثر از لغات انگليسى و اردو مى‏باشد.

 آقاى آموزگاررئيس سابق فرهنگ سروان مى‏نويسد: «مشكل بزرگ در راه تحقيقات مربوط به زبان بلوچى اين بود كه نتوانستم قاعده و دستور واحدى براى صرف و تغيير شكل يافتن در زمانهاى ماضى و مضارع بدست آورم. هر فعل به صورتى صرف ميشود و تابع قانون معينى نيست و شبيه به افعال بى قاعده انگليسى است، و ديگر آنكه، لغات و مفاهيم هر دهكده‏اى متفاوت با دهكده ديگرى بود و اين خود مستلزم صرف وقت بسيار است تا يك نفر غير بلوچ بتواند تغييرات و تفاوتها را تشخيص داده ومتوجه گردد».

 

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 3:55  توسط عبد الاحد  | 

سرباز

 فهرست آثار باستانی شهرستان سرباز

 

تاریخ ثبت

شماره ثبت

بخش

قدمت اثر

نام اثر

شماره

ردیف

 

0

 راسک

قاجار

قلعه گنج یابان( روستای بافتان)

3476

381

 

0

 راسک

تاریخی

قبرستان زه ( روستای بافتان )

3477

382

 

0

راسک

 

قلعه پیشین

3404

454

 

0

راسک

 

قلعه گوران

3405

455

 

جاذبه های گردشگری وتوریستی سرباز

 

1- تمساح پوزه کوتاه

2- سنجاب محلی

3- خرس سیاه

4- دره زیبای رودخانه سرباز

5- روستاهای کوهپایه ای حاشیه رودخانه سرباز

6- سد پیشین

7- پل بزرگ سرباز

8- دره پرپیچ وخم پیردان

9- باغات میوه سرباز

 

ضمنا آرامگاه مولوی عبدالعزیز ملازاده و فرزندش مولوی عبدالملک ملازاده در روستای حیط قرار دارند.

 

 

آثار ثبت شده

 

1- قلعه سرباز کلات

2-قلعه آشار

3-قلعه فیروز آباد

4-قلعه ایرافشان

5-قلعه پیشین

 

 

 آثار شناسایی شده

 

1-قلعه بافتان

2-قلعه هدار

3-قلعه افشان

4-قلعه بریسک

5-  قلعه گودر

6-قلعه زنگیان

7-   قلعه پشامگ

8- قلعه چت سولدان

9-گورستان قدیمی مورتان

10- سنگ نگاره های پیردان

11- حمام قدیمی پارود

12- ساختمان قدیمی پست پارود

13- درخت قدیمی کنار دپکور

14- غار قدیمی کزور

15-  قلعه کزور

16 – درخت قدیمی جم پیردان

17- محوطه باستانی باغ ملک آشار

18- آثار کوه گتی آشار

19-ساختمان قدیمی پست سرباز

20- مسجد قدیمی راسک

21- مسجد قدیمی پشامگ

22- ماران کوه دپکور

23- سپته کوه فیروزآباد

24- زیارتگاه انارک

25- قبرستان قدیمی بافتان

26- زیارت گاه بافتان

27- سنگ نگاره های مورتان

28-  زیارت میرمزار

29- گتی نصرت آشار

30- درخت انجیر معابد پارود

31- قلعه پارود

32- بندهای سنگی کیشکور

33- قبرستان قدیمی مچان

34- قبرستان قدیمی گربن

 

 

 

 

ارتباط با پیام بلوچ

 

 

Hit Counter

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 3:48  توسط عبد الاحد  | 

تصاویر


   100% Free from Germany
 

Germany. 100% free for non commercial use only

 
germany_photo1.jpg germany_photo2.jpg germany_photo3.jpg
germany_photo4.jpg germany_photo5.jpg germany_photo6.jpg
germany_photo7.jpg germany_photo8.jpg germany_photo9.jpg
germany_photo10.jpg germany_photo11.jpg germany_photo12.jpg
germany_photo13.jpg germany_photo14.jpg germany_photo15.jpg


BACK TO HOME
www.photos-travel.com

 
 

Photos-Travel.com offer text links and banners spots for promotion such Biz  as: Hotels, Real Estate,
 Sell Houses and Villas, Rent a Car, Tourists, Holidays, Travel, Tours, Cruises Companies etc...
 

 

web traffic stats web traffic stats

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 3:42  توسط عبد الاحد  | 

تحقیق انگلیسی در مورد اقتصاد ایران

The economy of Iran has been improving steadily over the past two decades but a continuing strong labour force growth unmatched by commensurate real economic growth is driving up unemployment to a level considerably higher than the official estimate of 11%. According to experts, annual economic growth above five per cent would be needed to keep pace with the 900,000 new labour force entrants each year.

Government spending as percent of total budget was 6% for health care, 16% for education and 8% for the military in the period 1992-2000 and contributed to an average annual inflation rate of 14 percent in the period 2000-2004, though unofficial estimates place the figure above 20 percent today. Iranian budget deficits have been a chronic problem, in part due to large-scale state subsidies totaling more than $40 billion per year (2006), including foodstuffs and especially gasoline.

The Government is attempting to diversify away from oil by investing revenues in other areas of the economy, including, car manufacturing, aerospace industries, consumer electronics, petrochemicals and nuclear technology. Also, Iran has a great potential for development in mining, tourism, information and communication technology (ICT).

History

In 2006, about 45 percent of the government's budget came from oil and natural gas revenues and Iran's GDP was estimated at $610 billion at PPP ($8,900 per capita). The informal economy is also important. Because of these figures and the country’s diversified but small industrial base, the United Nations classifies Iran's economy as semideveloped.

Pre-revolutionary Iran's economic development was rapid. Traditionally an agricultural society, by the 1970s, Iran had achieved significant industrialization and economic modernization. However, the pace of growth had slowed dramatically by 1978, just before the Islamic revolution.

Iran's long-term objectives since the 1979 revolution have been economic independence, full employment, and a comfortable standard of living for its citizens, but at the end of the 20th century the country's economic future was lined with obstacles. Iran's population more than doubled in that period, and its population grew increasingly young. In a country that has traditionally been both rural and agrarian, agricultural production has fallen consistently since the 1960s (by the late 1990s Iran was a major food importer), and economic hardship in the countryside has driven vast numbers of people to migrate to the largest cities.

The rates of both literacy and life expectancy in Iran are high for the region, but so, too, is the unemployment rate, and inflation is regularly in the range of 20 percent annually. Iran remains highly dependent on its one major industry, the extraction of petroleum and natural gas for export, and the government faces increasing difficulty in providing opportunities for a younger, better-educated workforce, which has led to a growing sense of frustration among lower- and middle-class Iranians.

After the end of hostilities with Iraq in 1988, the government has tried to develop the country's communication, transportation, manufacturing, and energy infrastructures (including its prospective nuclear power facilities) and hospitals & schools and has begun the process of integrating its communication and transportation systems with those of neighbouring states.

Centralisation vs. Privatization

Also after the war in 1988, the Iranian government declared its intention to privatize most state industries in an effort to stimulate the ailing economy. The sale of state-owned factories and companies proceeded slowly, however (mostly because of the opposition by a majority of nationalists in the Iranian Parliament Majlis), and most industries remained state-owned in the early 21st century (70% of the economy as of 2006). The majority of heavy industry—including steel, petrochemicals, copper, automobiles, and machine tools—was in the public sector, while most light industry was privately owned.

 

Iran's economy is largely state owned. However the government continues in its drive to privatize various sectors and open its economy to the world.

According to the article 44 of Constitution, the economy of Iran is to consist of three sectors: state, cooperative, and private; and is to be based on systematic and sound planning.

 • The cooperative sector is to include cooperative companies (Bonyads) and enterprises concerned with production and distribution, in urban and rural areas, in accordance with Islamic criteria.

A strict interpretation of the above has never been enforced in the Islamic Republic and the private sector has been able to play a much larger role than is outlined in the Constitution. In recent years, the role of the private sector has been further on the increase. Furthermore, an amendment of the article in 2004 has allowed 80 percent of state assets to be privatized.

Five-Year Economic Development Plan (2005-10)

The Fourth Five-Year Economic Development Plan (2005-10) sets the guidelines and points the direction in which the trade sector will be taking over the next five years. In it, the focus will be on expanding trade interaction with the global community and pursuing an active presence in international markets. To achieve this would require raising exports substantially. Another area of focus will be to develop free trade zones and turning them into gateways to international markets.

On the domestic front, the priority will be improving the overall situation; i.e. regulating the domestic market one the one hand, and maintaining a well-functioning supply of basic commodities on the other. The latter would need improving the subsidy distribution system to relieve the government of the huge financial burden on subsidy payments. Another obligation the plan places on the government is to provide economic justification for the pricing of basic commodities and public services.

The five-year economic development plan also calls for the creation of a "national Internet", introduction of foreign banks, a fourfold expansion of petrochemical output, to 56 million tons per year, the creation of 700,000 new jobs per year, and the generation of 6,000 MW of electricity through nuclear technology by 2010 to meet its increasing demand for energy.

Macro-Economic Trend

In the early 21st century the service sector contributed the largest percentage of the GDP, followed by industry (mining and manufacturing) and agriculture. About 45 percent of the government's budget came from oil and natural gas revenues, and 31 percent came from taxes and fees. In 2006 the GDP was estimated at $195 billion ($610 billion at PPP), or $2,790 per capita ($8,900 at PPP). The informal economy is also important. Because of these figures and the country’s diversified but small industrial base, the United Nations classifies Iran's economy as semideveloped.

The following is the trend chart of the Iranian GDP at market prices estimated by the IMF, with figures in millions of Iranian Rial. For purchasing power parity comparisons, the US Dollar is exchanged at 3,149.33 Iranian Rials only.

 

Iran's population reached 70 million in 2006. More than two-thirds of the Iranians are under the age of 30, and the literacy rate stands at 86%.

The industrial sector—including mining, manufacturing, and construction—contributed 42 percent of the GDP and employed 31 percent of the labor force in 2004. Mineral products, notably petroleum, dominate Iran’s exports revenues (80%), but mining employs less than 1 percent of the country’s labor force.

 

Agriculture

About 20% of the land in Iran is arable; agriculture contributes just over 11% to the gross national product and employs a third of the labor force. The main food-producing areas are in the Caspian region and in the valleys of the northwest. Some northern and western areas support rain-fed agriculture, while other areas require irrigation for successful crop production.

 

Agriculture contributes just over 11% to the gross national product and employs a third of the labor force. By 1997, the gross value of products in Iran's agricultural sector reached $25 billion and by 2003, a quarter of Iran's non-oil exports were agricultural based.

The principal obstacles to agricultural production are primitive farming methods, overworked and underfertilized soil, poor seed, and scarcity of water. About one third of the cultivated land is irrigated; the construction of multipurpose dams and reservoirs along the rivers in the Zagros and Elburz mts. has increased the amount of water available for irrigation. Agricultural programs of modernization, mechanization, and crop and livestock improvement, and programs for the redistribution of land are increasing agricultural production.

Wheat, the most important crop, is grown mainly in the west and northwest; rice is the major crop in the Caspian region. Barley, corn, cotton, sugar beets, tea, hemp, tobacco, fruits (including citrus), potatoes, legumes (beans and lentils), vegetables, fodder plants (alfalfa and clover), spices (including cumin, sumac, and saffron), nuts (pistachios, almonds, and walnuts), and dates are also grown, and livestock is raised. Livestock products include lamb, goat meat, beef, poultry, milk, eggs, butter, cheese, wool, and leather. Honey is collected from beehives, and silk is harvested from silkworm cocoons. The northern slopes of the Elburz Mts. are heavily wooded, and forestry products are economically important; the cutting of trees is rigidly controlled by the government, which also has a reforestation program. In the rivers entering the Caspian Sea are salmon, carp, trout, and pike; sturgeon are abundant in the Caspian Sea.

Since 1979 commercial farming has replaced subsistence farming as the dominant mode of agricultural production. By 1997, the gross value of products in Iran's agricultural sector had reached $25 billion. Iran has attained 90 percent self-sufficiency in essential agricultural products; total wheat and rice production fails to meet domestic food requirements, however, making substantial imports necessary. By 2003, a quarter of Iran's non-oil exports were agricultural based. Major agricultural exports include fresh and dried fruits, nuts, animal hides, processed foods, and spices.

Manufacturing

The share of Iran's oil sector in the GDP increased from 15% in 2002 to 25% in 2006, mainly because of a sharp increase in oil prices [9]Iran has a long tradition of producing artisan goods, including Persian carpets, ceramics, copperware and brassware, glass, leather goods, textiles, and woodwork. Iran’s rich carpet-weaving tradition dates from pre-Islamic times, and it remains an important industry and contributes substantially to rural incomes. Textile mills, based on domestic cotton and wool, employed about 400,000 people in 2000 and are centred in Tehran, Esfahan and along the Caspian coast.

Large-scale manufacturing in factories began in the 1920s and developed gradually. During the Iran-Iraq War, Iraq bombed many of Iran’s petrochemical plants, and the large oil refinery at Abadan was badly damaged and forced to halt production. Reconstruction of the refinery began in 1988 and production resumed in 1993. However, the war also stimulated the growth of many small factories producing import-substitution goods and materials needed by the military.

The country’s major manufactured products are petrochemicals (w/a fertilizer plant in Shiraz), steel (w/mills in Esfahan and Khuzestan), and copper products. Other important manufactures include automobiles (with production crossing the 1 million mark in 2005), [10] electric appliances (television sets, refrigerators, washing machines, and other consumer items), telecommunications equipment, cement, industrial machinery (Iran has the largest operational stock of industrial robots in West Asia) [11], paper, rubber products, processed foods (including refined sugar and vegetable oil), carpets, leather products and pharmaceuticals. Currently, 55 pharmaceutical companies in Iran produce more than 96 per cent (quantitatively) of medicines on the market.

Automobile Manufacturing

Iran Khodro is the largest car manufacturer in the Middle-East. Iran's automobile production crossed the 1 million mark in 2005. Iran Khodro has established joint-ventures with foreign partners on 4 continents.

As of 2001, there were 13 public and privately owned automakers in Iran, of which two - Iran Khodro and Saipa - accounted for 94% of the total domestic production. Iran Khodro, which produced the most prevalent car brand in the country - the Paykan, which has been replaced in 2005 by the Samand -, is still the larger with 61% of the market in 2001, while Saipa contributed 33% of Iran’s total production in the same year. The other car manufacturers, such as the Bahman Group, Kerman Motors, Kish Khodro, Raniran, Traktorsazi, Shahab Khodro, and others together produced only 6%.

Defense Industry

Iran's 2005 defence budget was estimated to be $6.3 billion (3.3% of GDP) by London's International Institute for Strategic Studies or $91 per capita. Iran's defense industry has also taken great strides in the past 25 years, and now manufactures many types of arms and equipment. Since 1992, Iran's Defense Industries Organization (DIO) has produced its own tanks, armored personnel carriers, guided missiles, submarines, and a fighter plane. As of 2006, Iran had exported weapons to 57 countries, including NATO members, and sold $100 million worth of military equipment.

Construction

70 percent of the Iranians own homes. The major problems facing the construction sector are shortages in housing, specially in urban areas, and the poor quality of many constructions, which need anti-seismic reinforcement and/or renovation.

The annual turnover in the construction industry amounted to US$38.4 billion in 2005. Until the early 1950s the construction industry was limited largely to small domestic companies. Increased income from oil and gas and the availability of easy credit, however, triggered a subsequent building boom that attracted major international construction firms to Iran. This growth continued until the mid-1970s, when, because of a sharp rise in inflation, credit was tightened and the boom collapsed. The construction industry had revived somewhat by the mid-1980s, but housing shortages have remained a serious problem, especially in the large urban centres. 70 percent of the Iranians own homes. In recent years, Iran has also become one of the world's largest dam builders.

Energy and Petroleum

Iran holds 10% of the world's proven oil reserves. Iran also has the world's second largest reserves of natural gas (15% of the world's total); these are exploited primarily for domestic use. Since 1913 Iran has been a major oil exporting country. The chief oil fields are found in the central and southwestern parts of the Zagros mountains in western Iran. Oil also is found in northern Iran and in the offshore waters of the Persian Gulf. Domestic oil and gas, along with hydroelectric power facilities, provide the country with power. In the late 1970s it ranked as the fourth largest oil producer (OPEC's second largest oil producer) and the second largest oil exporter in the world. Following the 1979 revolution, however, the government reduced daily oil production in accordance with an oil conservation policy. Further production declines occurred as result of damage to oil facilities during the war with Iraq. Oil production began increasing in the late 1980s due to the repair of damaged pipelines and the exploitation of newly discovered offshore oil fields in the Persian Gulf.

 

Iran holds 10% of the world's proven oil reserves and 15% of its gas. It is OPEC's second largest exporter and the world's fourth oil producer.

Major refineries are located at Abadan (site of the country's first refinery, built 1913), Kermanshah, and Tehran. Pipelines move oil from the fields to the refineries and to such exporting ports as Abadan, Bandar-e Mashur, and Kharg Island. In the late 1990s, Iran's state-owned oil and gas industry entered into major exploration and production agreements with foreign consortiums. Iran will commission its first 1 billion dollar nuclear power plant in Bushehr in 2008.

By 2004 Iran’s annual oil production was 1.4 billion barrels, creating a net profit of $50 billion. Iran also manufactures 50-80% of its industrial equipments domestically, including oil tankers, oil rigs, offshore platforms and exploration instruments. Iran is planning to open a commodity exchange, referred as 'International Petroleum Exchange'. A petrobourse for petroleum, petrochemicals and gas in various non-dollars currencies, primarily the euro. If successful, this would establish a euro-based pricing mechanism for oil trading, or oil marker as it is called by traders.

Mining

Iran’s mining industry is under-developed. Mineral production contributes only 0.6 per cent to the country’s GDP. Add other mining-related industries and this figure increases to just four per cent. Many factors have contributed to this, namely lack of suitable infrastructure, legal barriers, exploration difficulties, and government control over all resources.

Although the petroleum industry provides the majority of economic revenues, about 75 percent of all mining sector employees work in mines producing minerals other than oil and natural gas. These include coal, iron ore, copper, lead, zinc, chromium, barite, salt, gypsum, molybdenum, strontium, silica, uranium, and gold (most as a coproduct of the Sar Cheshmeh copper complex operations). The mines at Sar Cheshmeh in Kerman Province contain the world's second largest lode of copper ore. Large iron ore deposits lie in central Iran, near Bafq, Yazd, and Kerman. The government owns 90 per cent of all mines and related large industries in Iran and is seeking foreign investment for the development of the mining sector. In the steel and copper sectors alone, the government is seeking to raise around US$1.1 billion in foreign financing.

Services

About 1,659,000 foreign tourists visited Iran in 2004; most came from Asian countries, including the republics of Central Asia, while a small share came from the countries of the European Union and North America. The most popular tourist destinations are Esfahan, Mashhad, and Shiraz.

Urbanization has contributed to significant growth in the service sector. In 2004 the sector ranked as the largest contributor to the GDP (48 percent) and employed 44 percent of workers. Important service industries include public services (including education), commerce, personal services, professional services, and tourism. The tourist industry declined dramatically during the war with Iraq in the 1980s but has subsequently revived. About 1,659,000 foreign tourists visited Iran in 2004; most came from Asian countries, including the republics of Central Asia, while a small share came from the countries of the European Union and North America. The most popular tourist destinations are Esfahan, Mashhad, and Shiraz.

The constitution entitles Iranians to basic health care. In the early 2000s, about 65 percent of the population was covered by the voluntary national health insurance system. Although over 85 per cent of the population use an insurance system to reimburse their drug expenses, the government heavily subsidises pharmaceutical production/importation in order to increase affordability of medicines and vaccines. The total market value of Iran’s health and medical sector was almost US$240 billion in 2002 and is forecasted to rise to US$ 310 billion by 2007.

Despite efforts in the 1990s toward economic liberalization, government spending—including expenditures by quasi-governmental foundations (Bonyad) that dominate the economy—has been high. Estimates of service sector spending in Iran are regularly more than two-fifths of the GDP, and much of that is government-related spending, including military expenditures, government salaries, and social service disbursements.

Social Service

Social protection is extended to the self-employed workers, who voluntarily contribute between 12 and 18% their incomes according to desired protection. Social protection covers the employees between the age of 18 and 65 years, and the financing is shared between the employee (7% of the wages), the employer (20 to 23% of the wage bill) and the State (which supplements the contribution of the employer to a total value of 3% of the wage bill). The social security makes it possible to ensure the employees against unemployment, the disease, old age (retirement pension), the occupational accidents. Iran did not legislate in favour of a universal social protection, but in 1996, the Center of the statistics of Iran estimates that more than 73% of the Iranian population is covered by a Social Security.

Civil servants, the regular military, law enforcement agencies, and the Islamic Revolutionary Guard Corps, Iran’s second major military organization, have their own pension systems. In 2003 the minimum standard pension was 50 percent of the worker’s earnings but not less than the amount of the minimum wage. Iran spent 22.5 percent of its 2003 national budget on social welfare programs. More than 50 percent of that amount covered pensions.

Welfare programs for the needy are managed by more than 30 individual public agencies, and semi-state organizations called Bonyads, as well as by several private non-governmental organizations. In 2003, the government began to consolidate its welfare organizations in an effort to eliminate redundancy and inefficiency. Bonyads are a consortium of over 120 organizations which are tax-exempt, receive government subsidies and religious donations and answer directly to the Supreme Leader of Iran. They control over 20% of Iran's GDP and they are involved in everything from vast soybean and cotton fields to hotels to soft drinks to auto-manufacturing to shipping lines. Bonyads are overstaffed, corrupt, and generally not profitable. In 2007, Iran had 12 million people living below the poverty line. Six million of these people were not supported by any foundation or organization.

Banking System

Iran's inflation rate stood around 14% in 2005 but some unofficial estimates place this number above 20% today and its external debt was less than 8% of the GDP in 2006.

The government makes loans and credits available to industrial and agricultural projects, primarily through banks.

Iran’s unit of currency is the rial. The official exchange rate averaged 8,614 rials to the U.S. dollar in 2004. However, rials are exchanged on the unofficial market at a much higher rate. In 1979 the government nationalized all private banks and announced the establishment of a banking system whereby, in accordance with Islamic law, interest on loans was replaced with handling fees; the system went into effect in the mid-1980s. The banking system consists of the central bank also known as Bank Markazi Iran, which issues currency and oversees all state and private banks; several commercial banks that are headquartered in Tehran but have branches throughout the country; two development banks; and a housing bank that specializes in home mortgages. Accounts of the state-owned commercial banks are dominated by loans to state and bonyad enterprises and to large-scale private firms. The government began to privatize the banking sector in 2001, when it issued licenses to two new privately owned banks. The Tehran Stock Exchange trades the shares of more than 400 registered companies.

Transport

Tehran is the hub of the country's communication and transport network. The city has numerous large museums, art centers, palace complexes and cultural centers and host 45% of Iran's industries.

Iran has an extensive paved road system linking most of its towns and all of its cities. In 2002 the country had 178,152 km (111,000 mi) of roads, of which 66 percent were paved. There were 30 passenger cars for every 1,000 inhabitants. Trains operated on 6,405 km (3,980 mi) of railroad track.

The country’s major port of entry is Bandar-Abbas on the Strait of Hormuz. After arriving in Iran, imported goods are distributed throughout the country by trucks and freight trains. The Tehran-Bandar-Abbas railroad, opened in 1995, connects Bandar-Abbas to the railroad system of Central Asia via Tehran and Mashhad. Other major ports include Bandar Anzali and Bandar e-Torkeman on the Caspian Sea and Korramshahr and Bandar e-Khomeyni on the Persian Gulf. Dozens of cities have airports that serve passenger and cargo planes. Iran Air, the national airline, was founded in 1962 and operates domestic and international flights. All large cities have mass transit systems using buses, and several private companies provide bus service between cities. Tehran, Mashhad, Shiraz, Tabriz, Ahwaz and Esfahan are in the process of constructing underground mass transit rail lines.

Communications

The government runs the broadcast media, which includes five national radio stations and five national television networks, as well as dozens of local radio and television stations. In 2000 there were 252 radios and 158 television sets in use for every 1,000 residents. There were 219 telephone lines and 110 personal computers for every 1,000 residents. Computers for home use became more affordable in the mid-1990s, and since then demand for access to the Internet has increased (Iran is the world's fourth largest country of bloggers). In 1998 the Ministry of Post, Telegraph & Telephone (renamed the Ministry of Information & Communication Technology) began selling Internet accounts to the general public. In 2006, the Iranian telecom industry's revenues were estimated at $1.2 billion.

Foreign Trade and Economic Relations

Petroleum constitutes the bulk of Iran's exports, valued at $46.9 billion in 2006. Iran's non-oil exports stood at $16.3 billion in the year ending March 20, 2007, a rise of 47.2 percent from the previous period.. The total volume of imports to Iran rose by 189% from $13.7 billion in 2000 to an estimated $39.7 billion in 2005. The Iranian diaspora combined net worth was estimated at 1.3 trillion dollars in 2006.

Iran's major commercial partners are China, Germany, South Korea, Japan, France, Russia and Italy. From 1950 until 1978, the United States was Iran's foremost economic and military partner; thus participating greatly in the modernization of its infrastructure and industry. After the Iranian Revolution in 1979 though, the United States ended its economic and diplomatic ties, banned Iranian oil imports and froze $12 billion of its assets. In 1996, the U.S. Government passed the Iran and Libya Sanctions Act which prohibits U.S. and non-U.S. companies from investing and trading with Iran for more than $20 million annually, with the exception, since 2000, for items like pharmaceuticals, medical equipment, caviar and Persian rugs.

 

Iran major commercial partners are China, Germany, South Korea, Japan, France, Russia and Italy. In 1996, he U.S. Government imposed sanctions against Iran because of its alleged support for terrorism in the Middle-East.

Since the mid 90's, Iran has increased its economic cooperation with other developing countries in "south-south integration" including Syria, India, China, South Africa, Cuba and Venezuela. Iran is also expanding its trade ties with Turkey and Pakistan and shares with its partners the common objective of the creation of a single economic market in West and Central Asia, like the European Union called ECO.

Since 2003, Iran has also increasingly invested in the economy and reconstruction of its neighboring countries like Iraq and Afghanistan. In Dubai, UAE, it is estimated that Iranians expatriates are handling over 20% of its domestic economy with an equal proportion of its population. Money is invested in the local real estate market and import-export businesses, collectively known as the Bazaar and geared towards providing Iran and other countries with the demanded consumer goods.

More recently, Iran's Nuclear Program has become the subject of contention with the West because of suspicions regarding Iran's military intentions. This has led the UN security council to impose sanctions against Iran, on select Iranian companies linked to this program, thus furthering its economic isolation on the international scene.

Foreign Direct Investment

Foreign investment has been hindered by unfavorable or complex operating requirements in Iran and by international sanctions, although in the early 2000s the Iranian government liberalized investment regulations. In the early 2000s, foreign investors have concentrated their activity in a few sectors of the economy: the oil and gas industries, vehicle manufacture, copper mining, petrochemicals, foods, and pharmaceuticals. The most active investors have been Norwegian, British, French, Japanese, South Korean, Swedish, and Swiss companies. The Swedish Svedala Industri has played a major role in developing Iran’s copper mines since the late 1990s. The Kia, Nissan, Peugeot, and Renault auto companies have licensing agreements with Iranian auto manufacturers. Nestlé of Switzerland and Coca-Cola and Pepsi-Cola of the United States have joint ventures with Iranian companies. Total, Statoil, Shell, and Lucky Goldstar of South Korea have been active in Iran’s natural gas industry, while Tata Steel of India has been investing in the steel sector more recently. Iran’s constitution prohibits direct concession of petroleum rights to foreign investors. In the 1990s and early 2000s, some indirect oilfield development agreements were made with foreign firms. Buyback contracts in the oil sector, for instance, are arrangements in which the contractor funds all investments, receives remuneration from the National Iranian Oil Company (NIOC) in the form of an allocated production share, then transfers operation of the field to NIOC after a set number of years, at which time the contract is completed. French and South African firms gained major telecommunications contracts in 2004 and 2005, respectively.

Foreign investment hit a record $10.2 billion in the Iranian year to March 20, 2007 from $4.2 billion in 2005 and $2 million in 1994. Asian entrepreneurs made the largest investments in the Islamic state by investing in 40 out of 80 projects funded by foreigners. The largest amount of foreign investment was in the industrial sector, including food and beverage, tobacco, textiles, clothing, leather, chemical, steel and oil derivates. The figure exceeded $8.76 billion. Water, electricity and gas sector ranked second, attracting $874.83 million. In the third place, the real estate sector absorbed more than $406 million. Investments in service, telecommunication and transportation as well as mines reached $193 million, $14.3 million and $14.2 million respectively. Asian countries invested $7.666 billion in various projects followed by several multinational consortia. Investments by these multinational companies exceeded $1.39 billion (in four projects). Although European entrepreneurs were involved in 34 projects, they invested only in the range of $1.2 in the Islamic Republic. American countries also committed $12.329 million in the country; while investments by African states registered close to four million dollars.

As a rule of thumb, Iranian law requests at least 30% of subcontracting to Iranian companies for foreign companies investing in Iran; repartiation of profits is allowed. Representation office and after-sale service must be based in Iran.

Iran and the World Trade Organization

Iran has had an observer status at the World Trade Organization (WTO) since 2005. The United States has consistently blocked Iran's bid to join the WTO since Tehran first asked for membership several years ago.

Yet if Iran does eventually gain membership status in the WTO, among other prerequisites, copyright laws will have to be obeyed in Iran. This would require a major overhaul of business and trade operations in Iran, a change which many experts believe would be a price too heavy for Iran's economy to pay at the present time. Still, Iran is hoping to attract billions of dollars worth of foreign investment while creating a more favorable investment climate, such as reduced restrictions and duties on imports and the creation of free trade zones like in Qeshm, Chabahar and Kish Island.

Other statistics

 

Iran has emerged as one of the world's largest dam builders in recent years, while its power wastage hits $1.1 billion in 2006.

Household income or consumption by percentage share:

 • lowest 10%: NA
 • highest 10%: NA

Agriculture - products: wheat, rice, other grains, sugar beets, fruits, pistachios, nuts, cotton, dairy products, wool, caviar.

Industrial production growth rate: 3.2% excluding oil (2006 est.)

Electricity:

 • production: 155.7 TWh (2004)
 • consumption: 145.1 TWh (2004)
 • exports: 1.837 TWh (2004)
 • imports: 2.17 kWh (2004)

Electricity - production by source:

 • fossil fuel: 93% - 75% comes from gas generation, 18% from oil. (2006)
 • hydro: 7% (2006)
 • other: 0% (2006)
 • nuclear: 0% (2006)

See also: Energy of Iran

Oil:

 • production: 3.979 million barrel/day (2005 est.)
 • consumption: 1.51 million barrel/day (2001 est.)
 • exports: 2.5 million barrel/day (2004 est.)
 • imports: NA
 • proved reserves: 132.5 billion barrel (2006 est.)

note: 1/3 of Iran's gasoline needs is imported because of insufficient domestic refining capacity, over-consumption and contraband.

Natural gas:

 • production: 83.9 billion m³ (2004 est.)
 • consumption: 85.54 billion m³ (2004 est.)
 • exports: 3.56 billion m³ (2004 est.)
 • imports: 5.2 billion m³ (2004 est.)
 • proved reserves: 26.62 trillion m³ (2005)

Current account balance: $13.13 billion (2006 est.)

Exports - commodities: petroleum 80%, chemical and petrochemical products, carpets and handicrafts, military supplies, cars, agricultural products (fruit and nuts), foodstuff, construction materials (iron, steel, copper) and services, technical services, consumer goods.

Imports - commodities: industrial raw materials and intermediate goods, capital goods, foodstuffs and other consumer goods, technical services, electronics and computers.

Telephones:

Landlines: 22 million (2006)

Cellular: 16 million (early 2007 est.)

Internet users: 17 million (2006 est.) - Iran is the world's fourth largest country of bloggers.

Reserves of foreign exchange & gold: $58.46 billion (2006 est.)

Exchange rates: rials per US dollar - 9,246.94 (2006), 8,964 (2005), 8,885 (2004), 8,193.89 (2003)

note: Iran has been using a managed floating exchange rate regime since unifying multiple exchange rates in March 2002.

 

 

 

 

 

 

References

 1. ^ http://www.heraldextra.com/content/view/205986/3/
 2. ^ http://www.iranyellowpages.net/en/about_iran/Tourism/Index.shtm tourism
 3. ^ http://www.tourismiran.ir/
 4. ^ http://www.irvl.net/six_snapshots.htm
 5. ^ http://www.sci.org.ir/portal/faces/public/sci_en
 6. ^ [Statistical Centre, Government of Iran] " گزیده اطلاعات آماری ۱۳۸۵". Retrieved on 3 Feb 2007

 

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:12  توسط عبد الاحد  | 

عبدالاحد ملک رئیسی


This privacy statement discloses the privacy practices for http://www.briggsandstratton.com. This web site has agreed to notify you of:
 1. What personally identifiable information of yours is collected from you on the web site
 2. The organization collecting the information
 3. How the information is used
 4. With whom the information may be shared
 5. What choices are available to you regarding collection, use and distribution of the information
 6. The kind of security procedures that are in place to protect the loss, misuse or alteration of information under Briggs & Stratton's control
 7. How you can correct any inaccuracies in the information.
If you feel that this company is not abiding by its posted privacy policy, you should first contact the Webmaster by sending an email to webmaster@basco.com.


Information Collection and Use
The Briggs & Stratton Corporation is the sole owner of the information collected on this site. We will not sell, share, or rent this information to others in ways different from what is disclosed in this statement. The Briggs & Stratton Corporation collects information from our users at several different points on our web site.


My Engine Information: Registration
In order to use the My Engine Information personalized function on the Briggs & Stratton web site, you must first complete the registration form. During registration you are required to give your contact information (such as name and email address). This information is used to contact you about the services on our site for which you have expressed interest. It is optional for you to provide demographic information (such as income level and gender), and unique identifiers (such as social security number), but encouraged so we can provide a more personalized experience on our site.


Cookies
A cookie is a piece of data stored on the user's hard drive containing information about the user. Usage of a cookie is in no way linked to any personally identifiable information while on our site. Once you close your browser, the cookie simply terminates. For instance, by setting a cookie on our site, you would not have to choose your region or language, or log in a password more than once, thereby saving time while on our site. If you reject the cookie, you may still use our site. The only drawback to this is that you will be limited in some of the personalization functionality in several areas of our site. For example, you will not be able to automatically save preferences or engine information, or information about your language or region preferences. Cookies can also enable us to track and target the interests of our users to enhance the experience on our site.


Log Files
We use IP addresses to analyze trends, administer the site, track user movements, and gather broad demographic information for aggregate use. IP addresses are not linked to personally identifiable information.


Sharing
We will share aggregated demographic information with our web site associates and advertisers. This is not linked to any personal information that can identify any individual person.


Links
This web site contains links to other sites. Please be aware that we [BRIGGS & STRATTON CORPORATION] are not responsible for the privacy practices of such other sites. We encourage our users to be aware when they leave our site and to read the privacy statements of each and every web site that collects personally identifiable information. This privacy statement applies solely to information collected by this Web site.


Email Services/Newsletters
If you wish to subscribe to our Maintenance Reminder Email Service, or any email newsletters, we ask for contact information such as name and email address.


Surveys & Contests
From time-to-time our site requests information from users via surveys or contests. Participation in these surveys or contests is completely voluntary and you therefore have a choice whether or not to disclose this information. Information requested may include contact information (such as name and shipping address), and demographic information (such as zip code, age level). Contact information will be used to notify the winners and award prizes. Survey information will be used for purposes of monitoring or improving the use and satisfaction of this site.


Security
This web site takes the following precautions to protect our users' information. When users submit sensitive information via the website, your information is protected both online and off-line.

All of our users' information, not just the sensitive information mentioned above, is restricted in our offices. Only employees who need the information to perform a specific job (for example, a customer service representative) are granted access to personally identifiable information. ALL employees are kept up-to-date on our security and privacy practices. Every time new policies are added, our employees are notified and/or reminded about the importance we place on privacy, and what they can do to ensure our customers' information is protected. Finally, the servers that we store personally identifiable information on are kept in a secure environment, behind a locked cage.

If you have any questions about the security at our website, you can send an email to
webmaster@basco.com.


Supplementation of Information
In order for this website to enhance its ability to tailor the site to an individual's preference, we may combine information about the purchasing habits of users with similar information from our merchant associates to create a personalized user profile. When a user makes a purchase from our merchant partners, the companies collect and share that purchase information with us so we can tailor the site to our users' preferences.


Correction/Updating Personal Information
If your personally identifiable information changes (such as your zip code), or if you no longer desire our service, we will endeavor to provide a way to correct, update or remove the personal data you provided to us. This can usually be done at the My Engine Information page or by emailing our Customer Support.


Choice/Opt-out
Our users are given the opportunity to 'opt-out' of having their information used for purposes not directly related to our site at the point where we ask for the information. For example, our My Engine Information registration form has an 'opt-out' mechanism so users who use our personalization service, but don't want any marketing material, can keep their email address off of our lists.

Users of our site are always notified when their information is being collected by any outside parties. We do this so our users can make an informed choice as to whether they should proceed with services that require an outside party, or not.


Notification of Changes
If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on our home page so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under circumstances, if any, we disclose it. If at any point we decide to use personally identifiable information in a manner different from that stated at the time it was collected, we will notify you by way of an email. You will have a choice as to whether or not we use their information in this different manner. We will use information in accordance with the privacy policy under which the information was collected.

 
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:6  توسط عبد الاحد  | 

تبلیغات شرکت کشاورزی بریگز


This privacy statement discloses the privacy practices for http://www.briggsandstratton.com. This web site has agreed to notify you of:
 1. What personally identifiable information of yours is collected from you on the web site
 2. The organization collecting the information
 3. How the information is used
 4. With whom the information may be shared
 5. What choices are available to you regarding collection, use and distribution of the information
 6. The kind of security procedures that are in place to protect the loss, misuse or alteration of information under Briggs & Stratton's control
 7. How you can correct any inaccuracies in the information.
If you feel that this company is not abiding by its posted privacy policy, you should first contact the Webmaster by sending an email to webmaster@basco.com.


Information Collection and Use
The Briggs & Stratton Corporation is the sole owner of the information collected on this site. We will not sell, share, or rent this information to others in ways different from what is disclosed in this statement. The Briggs & Stratton Corporation collects information from our users at several different points on our web site.


My Engine Information: Registration
In order to use the My Engine Information personalized function on the Briggs & Stratton web site, you must first complete the registration form. During registration you are required to give your contact information (such as name and email address). This information is used to contact you about the services on our site for which you have expressed interest. It is optional for you to provide demographic information (such as income level and gender), and unique identifiers (such as social security number), but encouraged so we can provide a more personalized experience on our site.


Cookies
A cookie is a piece of data stored on the user's hard drive containing information about the user. Usage of a cookie is in no way linked to any personally identifiable information while on our site. Once you close your browser, the cookie simply terminates. For instance, by setting a cookie on our site, you would not have to choose your region or language, or log in a password more than once, thereby saving time while on our site. If you reject the cookie, you may still use our site. The only drawback to this is that you will be limited in some of the personalization functionality in several areas of our site. For example, you will not be able to automatically save preferences or engine information, or information about your language or region preferences. Cookies can also enable us to track and target the interests of our users to enhance the experience on our site.


Log Files
We use IP addresses to analyze trends, administer the site, track user movements, and gather broad demographic information for aggregate use. IP addresses are not linked to personally identifiable information.


Sharing
We will share aggregated demographic information with our web site associates and advertisers. This is not linked to any personal information that can identify any individual person.


Links
This web site contains links to other sites. Please be aware that we [BRIGGS & STRATTON CORPORATION] are not responsible for the privacy practices of such other sites. We encourage our users to be aware when they leave our site and to read the privacy statements of each and every web site that collects personally identifiable information. This privacy statement applies solely to information collected by this Web site.


Email Services/Newsletters
If you wish to subscribe to our Maintenance Reminder Email Service, or any email newsletters, we ask for contact information such as name and email address.


Surveys & Contests
From time-to-time our site requests information from users via surveys or contests. Participation in these surveys or contests is completely voluntary and you therefore have a choice whether or not to disclose this information. Information requested may include contact information (such as name and shipping address), and demographic information (such as zip code, age level). Contact information will be used to notify the winners and award prizes. Survey information will be used for purposes of monitoring or improving the use and satisfaction of this site.


Security
This web site takes the following precautions to protect our users' information. When users submit sensitive information via the website, your information is protected both online and off-line.

All of our users' information, not just the sensitive information mentioned above, is restricted in our offices. Only employees who need the information to perform a specific job (for example, a customer service representative) are granted access to personally identifiable information. ALL employees are kept up-to-date on our security and privacy practices. Every time new policies are added, our employees are notified and/or reminded about the importance we place on privacy, and what they can do to ensure our customers' information is protected. Finally, the servers that we store personally identifiable information on are kept in a secure environment, behind a locked cage.

If you have any questions about the security at our website, you can send an email to
webmaster@basco.com.


Supplementation of Information
In order for this website to enhance its ability to tailor the site to an individual's preference, we may combine information about the purchasing habits of users with similar information from our merchant associates to create a personalized user profile. When a user makes a purchase from our merchant partners, the companies collect and share that purchase information with us so we can tailor the site to our users' preferences.


Correction/Updating Personal Information
If your personally identifiable information changes (such as your zip code), or if you no longer desire our service, we will endeavor to provide a way to correct, update or remove the personal data you provided to us. This can usually be done at the My Engine Information page or by emailing our Customer Support.


Choice/Opt-out
Our users are given the opportunity to 'opt-out' of having their information used for purposes not directly related to our site at the point where we ask for the information. For example, our My Engine Information registration form has an 'opt-out' mechanism so users who use our personalization service, but don't want any marketing material, can keep their email address off of our lists.

Users of our site are always notified when their information is being collected by any outside parties. We do this so our users can make an informed choice as to whether they should proceed with services that require an outside party, or not.


Notification of Changes
If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on our home page so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under circumstances, if any, we disclose it. If at any point we decide to use personally identifiable information in a manner different from that stated at the time it was collected, we will notify you by way of an email. You will have a choice as to whether or not we use their information in this different manner. We will use information in accordance with the privacy policy under which the information was collected.

 
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:3  توسط عبد الاحد  | 

تبلیغات شرکت کشاورزی بریگز


This privacy statement discloses the privacy practices for http://www.briggsandstratton.com. This web site has agreed to notify you of:
 1. What personally identifiable information of yours is collected from you on the web site
 2. The organization collecting the information
 3. How the information is used
 4. With whom the information may be shared
 5. What choices are available to you regarding collection, use and distribution of the information
 6. The kind of security procedures that are in place to protect the loss, misuse or alteration of information under Briggs & Stratton's control
 7. How you can correct any inaccuracies in the information.
If you feel that this company is not abiding by its posted privacy policy, you should first contact the Webmaster by sending an email to webmaster@basco.com.


Information Collection and Use
The Briggs & Stratton Corporation is the sole owner of the information collected on this site. We will not sell, share, or rent this information to others in ways different from what is disclosed in this statement. The Briggs & Stratton Corporation collects information from our users at several different points on our web site.


My Engine Information: Registration
In order to use the My Engine Information personalized function on the Briggs & Stratton web site, you must first complete the registration form. During registration you are required to give your contact information (such as name and email address). This information is used to contact you about the services on our site for which you have expressed interest. It is optional for you to provide demographic information (such as income level and gender), and unique identifiers (such as social security number), but encouraged so we can provide a more personalized experience on our site.


Cookies
A cookie is a piece of data stored on the user's hard drive containing information about the user. Usage of a cookie is in no way linked to any personally identifiable information while on our site. Once you close your browser, the cookie simply terminates. For instance, by setting a cookie on our site, you would not have to choose your region or language, or log in a password more than once, thereby saving time while on our site. If you reject the cookie, you may still use our site. The only drawback to this is that you will be limited in some of the personalization functionality in several areas of our site. For example, you will not be able to automatically save preferences or engine information, or information about your language or region preferences. Cookies can also enable us to track and target the interests of our users to enhance the experience on our site.


Log Files
We use IP addresses to analyze trends, administer the site, track user movements, and gather broad demographic information for aggregate use. IP addresses are not linked to personally identifiable information.


Sharing
We will share aggregated demographic information with our web site associates and advertisers. This is not linked to any personal information that can identify any individual person.


Links
This web site contains links to other sites. Please be aware that we [BRIGGS & STRATTON CORPORATION] are not responsible for the privacy practices of such other sites. We encourage our users to be aware when they leave our site and to read the privacy statements of each and every web site that collects personally identifiable information. This privacy statement applies solely to information collected by this Web site.


Email Services/Newsletters
If you wish to subscribe to our Maintenance Reminder Email Service, or any email newsletters, we ask for contact information such as name and email address.


Surveys & Contests
From time-to-time our site requests information from users via surveys or contests. Participation in these surveys or contests is completely voluntary and you therefore have a choice whether or not to disclose this information. Information requested may include contact information (such as name and shipping address), and demographic information (such as zip code, age level). Contact information will be used to notify the winners and award prizes. Survey information will be used for purposes of monitoring or improving the use and satisfaction of this site.


Security
This web site takes the following precautions to protect our users' information. When users submit sensitive information via the website, your information is protected both online and off-line.

All of our users' information, not just the sensitive information mentioned above, is restricted in our offices. Only employees who need the information to perform a specific job (for example, a customer service representative) are granted access to personally identifiable information. ALL employees are kept up-to-date on our security and privacy practices. Every time new policies are added, our employees are notified and/or reminded about the importance we place on privacy, and what they can do to ensure our customers' information is protected. Finally, the servers that we store personally identifiable information on are kept in a secure environment, behind a locked cage.

If you have any questions about the security at our website, you can send an email to
webmaster@basco.com.


Supplementation of Information
In order for this website to enhance its ability to tailor the site to an individual's preference, we may combine information about the purchasing habits of users with similar information from our merchant associates to create a personalized user profile. When a user makes a purchase from our merchant partners, the companies collect and share that purchase information with us so we can tailor the site to our users' preferences.


Correction/Updating Personal Information
If your personally identifiable information changes (such as your zip code), or if you no longer desire our service, we will endeavor to provide a way to correct, update or remove the personal data you provided to us. This can usually be done at the My Engine Information page or by emailing our Customer Support.


Choice/Opt-out
Our users are given the opportunity to 'opt-out' of having their information used for purposes not directly related to our site at the point where we ask for the information. For example, our My Engine Information registration form has an 'opt-out' mechanism so users who use our personalization service, but don't want any marketing material, can keep their email address off of our lists.

Users of our site are always notified when their information is being collected by any outside parties. We do this so our users can make an informed choice as to whether they should proceed with services that require an outside party, or not.


Notification of Changes
If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on our home page so you are always aware of what information we collect, how we use it, and under circumstances, if any, we disclose it. If at any point we decide to use personally identifiable information in a manner different from that stated at the time it was collected, we will notify you by way of an email. You will have a choice as to whether or not we use their information in this different manner. We will use information in accordance with the privacy policy under which the information was collected.

 
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 1:2  توسط عبد الاحد  | 

متن انگلیسی

Last Updated: April 2005

TrustE Logo
  Introduction

Microsoft® Passport ("Passport") recognizes that your privacy and the protection of your personal information is important to you. This statement discloses how Microsoft helps protect your personal information while using the Passport Web Site (www.passport.net) and the Passport Service. It does not apply to other online or offline Microsoft sites, products or services.

 

Passport is a service that allows users to create a single user name and password, referred to as credentials, which can be used to sign-in to any sites or services on the Microsoft Passport Network. By using the Passport Network Web Site and the Passport Service, you consent to the data practices described in this statement.

 
 
  Passport's collection of your personal information

As described in greater detail below, we collect and process personal information to operate an authentication service and to improve security and provide customer support for the Microsoft Passport Network.

What Information Is Collected by Passport

Passport collects only that information which is necessary to carry out the two purposes described above. When you use credentials running on the Passport Network to sign-in to a site, Passport temporarily logs the place where you are signing in as a part of your sign-in activity, as described below. However, Passport does not collect any other information about your online activity at that site, such as the web pages you visit or the purchases you make, whether you are signed in or not.

 

Typically, when you create an account on the Passport Network, Passport will collect and store only a user name (which is normally your e-mail address) and a password, which are used to create your credentials.

 

If you do not wish to use a real e-mail address for your user name, you may register limited account credentials containing a user name ending in @passport.com. Additional details on limited accounts on the Passport Network are available here.

 

If you access the Passport service via a mobile phone, you will be asked to provide your telephone number for use as a user name and to create a PIN for use as your password.

 

You may also be requested to provide an alternate email address, and questions and secret answers. You use your questions and answers to help verify your identity to Passport when there are account issues, such as needing to reset your password. Passport will use the alternate email address to send password reset email. Finally, some sites on the Passport Network may require added security. In these cases, you may be asked to create a Passport security key.

 

Passport associates a unique 64-bit number with every account on the Passport Network at registration. When you choose to sign in to a site on the Passport Network, Passport encrypts and sends this unique ID number to the site so that it can determine whether you are the same person from one sign-in session to the next. Once you have registered for an account on the Passport Network, you can view your unique ID number from the Account Services site.

 

Passport also temporarily logs individual sign-ins for the purpose of ensuring the efficiency and security of the Passport service. The information in these logs is identified only by the account's unique ID number, and it is never linked with personal information unless a user calls the service to request assistance.

 

The Registering Site's Determination of What Information Is Collected

You can register for credentials (e-mail and password) at a site or service on the Passport Network, or at the Passport Network Website.

 

If you register for credentials at a site or service on the Passport Network, that site determines the personal information it wants you to provide. All of the information you provide during sign up at such a site (except your password) may be stored by that site. As described above, Passport stores only the email address and password.

 
 
  Passport's use of your personal information

How Passport Will Not Use Your Personal Information

Passport will not sell or rent your personal information to third parties.

 

Passport will not use or share your personal information in a manner that differs from what is described in this Privacy Statement without your prior consent.

 

How Passport Uses Your Personal Information

Passport uses your personal information for the operation and maintenance of the Passport Service. For example, if you have provided an e-mail address (i.e. your credentials are not a limited account), Passport uses your e-mail address to send you a welcome e-mail message when you first register informing you about the service, telling you how to manage your credentials. You will receive a separate e-mail to which you must respond in order to confirm that you are the owner of the e-mail address associated with those credentials. This process is designed to verify the validity of the e-mail address and to help prevent e-mail addresses from being used without permission by the owners in the creation of the account on the Passport Network.

 

Passport may also send you e-mail about periodic service or recommended security updates. These periodic e-mails are considered essential to the provision of the service, and you cannot unsubscribe from these mailings.

 

If you need to reset your password and cannot access your primary e-mail account, Passport may send password reset e-mail to your alternate e-mail address. Limited Passport accounts cannot have their passwords reset.

 
  Passport's general disclosure of personal information

Passport occasionally hires other companies to provide limited services on our behalf, such as answering customer support inquiries or performing statistical analyses of our services. Passport will only provide these companies with those pieces of your personal information needed to deliver the services, and the companies and their employees are prohibited from using that personal information for any other purpose.

 

Passport may disclose personal information if required to do so by law or in the good-faith belief that such action is necessary to: (a) conform to legal requirements or comply with legal process served on Microsoft; (b) protect and defend the rights or property of Microsoft, Passport, or sites or services on the Passport Network; or (c) act under urgent circumstances to protect the personal safety of users of the Passport Network, or the public.

 
  Passport's disclosure of personal information to sites and services on the Passport Network

The information stored by Passport is not shared with a site on the Passport Network unless you explicitly choose to provide it by clicking on a Passport Network sign-in link for that site, or unless your account is in a "sponsored domain" as explained below.

 

Information Shared at Sign-In

Certain sites and services on the Passport Network require your e-mail address in order to provide you with their services. For example, Windows Messenger requires your email address to provide your requested messaging services. In those cases, Passport will provide your e-mail address when you sign in to that service.

 

As described above, the unique ID number associated with your Passport is always shared with the site or service on the Passport Network when you sign-in to those sites using your Passport. In addition, the following "operational" information will be shared with sites when you sign in:

 
 • The version number Passport assigns to your credentials. (A new number is assigned each time you change your credentials to tell sites on the Passport Network that the information has been updated.)
 • Whether your e-mail address has been confirmed.
 • Whether your account has been deactivated.
 

Information Shared with "Sponsored Domains"

If you registered for your account with a site or service on the Passport Network that also provided you with an e-mail address (for example, your ISP or employer), your account may belong to a "sponsored domain." If the e-mail services are co-branded, both service providers may be treated as a sponsoring company. In a sponsored domain, the sponsoring company has a unique role with respect to the credentials created in that domain. In order to permit the sponsoring company to provide support for credentials, the company may have limited access to your account on the Passport Network in order to reset the password or manage the credentials.

 

Use of Shared Information by Sites and Services on the Passport Network

Sites and services on the Passport Network can use or share your email address as described in their privacy statements. However they can only share your unique ID number with third parties in order to fulfill a service or transaction you may have requested.

 

We do not control or monitor the privacy practices of sites on the Passport Network, and the privacy practices of those sites will vary. However, all sites or services on the Passport Network must contractually agree to have a posted privacy statement. You should carefully review the privacy statement for each site on the Passport Network you sign up with or sign in to in order to determine how each site or service will use the information it collects.

 
  Managing your personal information

Access to Your Personal Information

You can access your personal information by going to Account Services. You can change your user name if your account on the Passport Network does not belong to a sponsored domain. You can always change your password, alternate email address, and question and secret answer.

 

Closing Your Account on the Passport Network

You may close your account on the Passport Network by going to Account Services and clicking Close your account. If your account is in a "sponsored domain" as described above, there may be a special process for closing your account. Additional details and further instructions are available in Close your account.

 

If you attempt to register for an account on the Passport Network and find that someone else has already created credentials with your e-mail address, you have the option of contacting Microsoft Passport Network customer service and requesting that the credentials using your e-mail address be forced to change so that you may use your e-mail address when creating your account on the Passport Network.

 

Inactivation and Deletion of Account

Microsoft will delete your account on the Passport Network if it remains inactive for an extended period of time. Inactivity is defined as a failure to sign in to any site or service on the Passport Network using your credentials.

 

If your credentials on the Passport Network are associated with a free MSN or Hotmail e-mail inbox, your account will be made inaccessible if it remains inactive for 120 days, and any account information you have provided will be deleted. If you have credentials on the Passport Network that are not associated with a free MSN or Hotmail e-mail inbox, your account will be made inaccessible if it remains inactive for 365 days, and any information you have provided will be deleted. Accounts associated with paid subscriptions for MSN or Hotmail are not made inaccessible due to inactivity.

 
  Security and storage of your personal information

Microsoft Passport is committed to protecting the security of your personal information. We use a variety of security technologies and procedures to help protect your personal information from unauthorized access, use, or disclosure. For example, we store the personal information you provide on computer systems with limited access, which are located in controlled facilities. When your email address is sent to a site on the Passport Network at sign-in, Passport uses industry-standard security technologies to encrypt it for transmission over the Internet.

 

You must type the correct password to access your Passport Network account information. It is your responsibility to ensure the security of your Passport Network credentials password and not to reveal this information to others.

 

Personal information collected by Passport may be stored and processed in the United States or any other country in which Microsoft or its affiliates, subsidiaries, or agents maintain facilities. By using the Passport Network, you consent to any such transfer of information outside of your country. Microsoft abides by the Safe Harbor framework as set forth by the U.S. Department of Commerce regarding the collection, use, and retention of data from the European Union.

 
  Use of Cookies

A cookie is a very small text file that a Web site saves to your computer's hard disk to store information that you provide about yourself or to store your preferences.

 

Passport uses cookies whenever you sign in to a site on the Passport Network. Passport stores your unique ID number, and the time you signed in, in an encrypted cookie on your hard disk. This cookie allows you to move from page to page at the site without having to sign in again on each page. When you sign out of Passport, these cookies are deleted from your computer.

 

Passport also uses cookies to improve the sign in experience. For example, Passport may store your e-mail address in a cookie that will remain on your computer after you sign out. This cookie allows your e-mail address to be pre-populated, so that you will only need to type your password the next time you sign in. If you are using a public computer or do not otherwise want this information to be stored, you can select the appropriate radio button on the sign-in page, and this cookie will not be used.

 

The sites or services you visited may store their own cookies on your computer. Passport recommends that you read each site's privacy statement to understand their policies and practices regarding the use of cookies. You have the ability to accept or decline cookies using the settings on your browser. However, if you choose to decline cookies, you will not be able to sign in using your credentials on the Passport Network.

 
  TRUSTe certification

Microsoft is a member of the TRUSTe privacy program. TRUSTe is an independent, non-profit organization whose mission is to build trust and confidence in the Internet by promoting the use of fair information practices. This Privacy Statement discloses the privacy practices for the Microsoft Passport Network Web Site and Passport Service in accordance with the requirements of the TRUSTe Privacy Program.

 
  Enforcement of this privacy statement

As a member of TRUSTe, and upholding our commitment to protecting the privacy of your personal information, Passport has agreed to disclose its information practices and to have its privacy practices reviewed for compliance by TRUSTe. If you have questions regarding this statement, you should first contact Microsoft Passport.

 

If you do not receive acknowledgment of your inquiry or your inquiry has not been addressed to your satisfaction, you should then contact TRUSTe. TRUSTe will serve as a liaison with Passport to resolve your concerns.

 
  Changes to this Privacy Statement

Passport will occasionally update this Privacy Statement. When we do, we will also revise the "last updated" date at the top and bottom of the Privacy Statement. Passport will obtain your opt-in consent for any updates to this Privacy Statement that materially expand the sharing or use of your personal information in ways not disclosed in this Privacy Statement at the time of collection.

 
  Contact information

If you have questions regarding this Privacy Statement, please contact Microsoft Passport. You can also contact Passport at:

Microsoft Passport

Microsoft Corporation
One Microsoft Way
Redmond, Washington 98052
1-425-882-8080

 

Microsoft Passport is available in various languages. If you have contacted us in one of these languages, we will respond to you in that language.

 

Last Updated: April 2005

 
 
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:51  توسط عبد الاحد  | 

مقدمه

 عنوان

مقدمه                                                                                                                                                 1

موقعیت جغرافیایی و ریاضی شهر زاهدان                                                                                                       1

تاریخچه زاهدان                                                                                                                                     1

نحوه ی شکل گیری و توسعه شهر زاهدان                                                                                                      2

چگونگی پیدایش و سابقه تاریخی شهرستان زاهدان                                                                                           2

وضع مسکن در شهر زاهدان                                                                                                                     3

رشد جمعیت                                                                                                                                        4

شرایط اجتماعی و فرهنگی شهر زاهدان                                                                                                      4

عوامل موثر در جابجایی خانواده ها در محله انتخابی منطقه مسکونی                                                                      4                 

منزلت اجتماعی خانواده های شهری در هنگام انتخاب محله مسکونی                                                                      5

طرح محله های جدید                                                                                                                              5

عوامل اجتماعی – روانی در شناخت اکولوژیکی محلات                                                                                     6

مطالعات تاریخی و جغرافیایی محله داننشجو                                                                                                  6

رطوبت                                                                                                                                             6

اقلیم (آب و هوا)                                                                                                                                  6

مطالعات اجتماعی و جمعیتی و فرهنگی                                                                                                      7

تجزیه و تحلیل از مطالعات اجتماعی                                                                                                          9

مطالعات اقتصادی                                                                                                                               9

تجزیه وتحلیل از مطالعات اقتصادی                                                                                                           10

مطالعات کالبدی محله                                                                                                                          10

تجزیه و تحلیل از مطالعات و نتایج تحقیق                                                                                                   11

پیشنهادات                                                                                                                                       12

 

 

 

 

 

 

 

                                        فهرست جداول

  عنوان                                                                                                                              صفحه

جدول شماره 1: جمعیت محله به تفکیک زن و مرد                                                               8

جدول شماره2: سطح سواد در محله به تفکیک زن و مرد                                                       8

جدول شماره3: نسبت واحدهای مسکونی به تعداد نفر                                                            8

جدول شماره4: نسبت واحدهای مسکونی به تعداد خانوار                                                        8

جدول شماره5: نسبت واحد مسکونی به اتاق                                                                      8

جدول شماره6: نسبت واحد مسکونی به حق مالکیت خانوادها                                                  10                 

جدول شماره7: نسبت واحد خدماتی به حق مالکیت تجار                                                         10

جدول شماره8: سطح کاربریهای وضع موجود و پیشنهادی محله دانشجو                                     13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست منابع

1-اطلاعات میدانی از محله دانشجو

2-مراجعه به ساکنین و اهالی محله جهت تکمیل پرسشنامه

3-رهنمایی"محمد تقی و حسینی"پروانه – فرایندهای برنامه ریزی شهری ایران – انتشارات سمت

4-زیاری"کرامت الله – برنامه ریزی کاربری اراضی شهری – انتشارات دانشگاه یزد

5-مجتهدزاده"غلامحسین – برنامه ریزی شهری در ایران – انتشارات دانشگاه پیام نور

1-     پایان نامه دوره کارشناسی "رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری – سیمای تاریخی شهر زاهدان (1378)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:10  توسط عبد الاحد  | 

به نام خدا

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 0:2  توسط عبد الاحد  | 

مطالعات وضع موجود محله دانشجو

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:55  توسط عبد الاحد  | 

مطالعات وضع موجود محله دانشجو

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:54  توسط عبد الاحد  | 

مطالعات وضع موجود محله دانشجو

+ نوشته شده در  جمعه یازدهم خرداد ۱۳۸۶ساعت 23:54  توسط عبد الاحد  |